SENICA. Po dlhej zimnej prestávke mala odštartovať jarná časť aj v oblasti, no napokon sa tak nestalo a na jej štart si ešte budeme musieť počkať.
Ešte pred prijatím všetkých opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku a pred odložením všetkých zápasov riadených ObFZ Senica sme sa rorozprávali s predsedom zväzu Miroslavom Gučekom.
Druhá polovica sezóny je pred nami, vráťme sa však ešte v krátkosti k jesennej časti. Ako by ste ju zhodnotili?

– S jesennou časťou sezóny 2019/2020 sme spokojní, všetky skupiny dospelých sa vyznačujú vzácnou vyrovnanosťou, čo je predpoklad , že v jarnej časti budú všetky stretnutia zaujímavé a súťaže atraktívnejšie, pretože nie je jednoznačný favorit.
Počas jarnej časti vyvrcholí aj nová pohárová súťaž Sportika Cup, kde sa rozhodne medzi Hlbokým a Rybkami.
Pohárové zápasy majú vysokú návštevnosť a pre mužstvá je súťaž atraktívna. Vnímate to tak aj vy? Plánujete pokračovať v súťaži aj budúcu sezónu, alebo sa rozhodne až na základe záujmu mužstiev počas leta?
– Zatiaľ s úrovňou Sportika Cupu vládne spokojnosť a spĺňa naše predpoklady. Čo sa týka budúcnosti tejto súťaže, o nej výkonný výbor ObFZ Senica v spolupráci so športovo-technickou komisiou rozhodne po finálovom stretnutí.

Čo všetko zväz pripravuje na finále Sportika Cupu a kde sa zápas odohrá? Máte aj nejaký tip na víťaza?
– Finálové stretnutie Sportika Cupu je naplánované na 1. mája 2020 a predpokladáme, že sa odohrá na štadióne v Skalici. Podrobnosti a organizáciu finálového stretnutia budeme riešiť na aprílovom zasadnutí výkonného výboru. Tip na víťaza nemám, keďže sú obe mužstvá vyrovnané.
Jednou zo zásadných zmien v tomto súťažnom ročníku je aj prechod rozhodcov pod zväz a s tým súvisiace zavedenie nových hracích časov. Niektoré mužstvá sa však nechali počuť, či už prostredníctvom sociálnych sietí alebo rôznych diskusií, že zápasy v sobotu im nevyhovujú, keďže prichádzajú o divákov. Dostalo sa to aj k vám?

– Zrušenie podmienky pre kluby, aby mali rozhodcu a s tým i prebratie nákladov na výstroj pod oblastný zväz, bol podľa môjho názoru správny krok.
Zväz v spolupráci so sponzormi vybavil všetkých rozhodcov v rámci senickej oblasti jednotným oblečením, ktoré sa vyrovná výbave rozhodcov z najvyšších súťaží.
Nové hracie časy sme zaviedli na základe skúseností z iných oblastných zväzov, ktoré tento systém praktizujú a sú s ním spokojné. Oficiálne vyslovila nespokojnosť s hracím časom v sobotu len Cerová.
Na hodnotiacej konferencii ObFZ Senica, ktorá sa uskutočnila v januári, ste nové hracie termíny a časy, ako aj problematiku s nedostatkom rozhodcov klubom objasnili a vyzvali ste ich, aby písomne zasielali na zväz pripomienky a návrhy k tejto problematike. Urobil tak niektorý z klubov?
– Návrhy k tejto problematike v zmysle mojej žiadosti na hodnotiacej konferencii do dnešného dňa nezaslal žiadny futbalový klub. Pevne verím, že po ukončení ročníka nájde športovo-technická komisia riešenie, ktoré bude vyhovovať väčšine klubov. Odborné skúsenosti členov športovo-technickej komisie na to majú.
V súvislosti s nedostatkom rozhodcov plánuje zväz nejaký nábor, prípadne zlepšenie odmien pre rozhodcov, aby ste ich do zväzu prilákali viac?

- Výzva k získaniu nových rozhodcov sa zverejňuje v úradnej správe komisie rozhodcov. Čo sa týka odmien pre rozhodcov, domnievam sa, že tam problém nie je, nakoľko systém odmeňovania delegovaných osôb je motivujúci a spĺňa i všetky legislatívne kritériá.
Prečo podľa vás teda dnes nie je o rozhodcovskú píšťalku taký záujem ako kedysi?
– Záujem o rozhodcovskú činnosť bude vtedy, ak sa zásadne zmení prístup funkcionárov a všetkých zainteresovaných ľudí.
Máte za sebou turnaje mládežníckych kategórií, ktoré sa odohrali počas jarných prázdnin. Ako hodnotíte priebeh turnaja aj záujem družstiev?
– Počas jarných prázdnin sa uskutočnili tri turnaje v kategóriách prípravky, žiaci a dorastenci. Na turnaje sa prihlásilo 20 družstiev. Najmenej ich bolo v kategórii dorastencov, kde boli len štyri tímy. U starších žiakov a prípraviek boli turnaje na veľmi dobrej úrovni a splnili športový aj spoločenský rozmer. Pozitívom je, že sa nikto tento rok neodhlásil. Víťazmi sa stali Radošovce v kategórii prípravky a Kunov v kategórii žiakov aj dorastu.

Celkovo ste na konferencii deklarovali, že je potrebné zamerať sa na dôslednejšiu prácu s mládežou, hlavne čo sa týka výberov. Ako príklad ste uvideli ObFZ Nitra. Prečo práve Nitru? Aké kroky chce podniknúť zväz týmto smerom?
– Oblastný futbalový zväz Nitra má veľmi dobre organizované výbery ObFZ, ktoré sa pravidelne stretávajú na tréningových zrazoch a turnajoch so zahraničnou účasťou.
Po skončení ročníka plánujeme zorganizovať turnaj žiakov a v jesennej časti usporiadávať pravidelné tréningy, ktoré budú prípravou pre naše výbery na turnaje Západoslovenského futbalového zväzu.
Čoraz viac sa rozpráva o pripravovanej reorganizácii súťaží v roku 2021, kedy tretie ligy prejdú pod pôsobnosť Slovenského futbalového zväzu, čo môže mať dopad aj na oblastné zväzy. Myslíte si, že reorganizácia môže byť prínosom?

– Konferencia SFZ schválila reorganizáciu súťaží, kedy tretie ligy prejdú pod Slovenský futbalový zväz.Neviem to zatiaľ zhodnotiť, pretože v rámci Západoslovenského futbalového zväzu nás rokovania o štruktúre súťaží ešte len čakajú.
Nedávno začal byť zväz aktívny na sociálnej sieti. Od koho prišla táto myšlienka a prečo ste sa rozhodli pre tento krok?
– Myšlienka, aby ObFZ Senica mal oficiálnu stránku na sociálnej sieti, prišla od podpredsedu zväzu Petra Koprlu, ktorý sa na začiatku zhostil i úlohy administrátora.Oficiálna stránka má za úlohu zverejňovať pravdivé informácie, aby sa predišlo zbytočnému skresľovaniu informácií podávaných neoprávnenými osobami.
Čo by ste klubom popriali do jarnej časti?
– Futbalovým klubom, hráčom, fanúšikom a funkcio-nárom prajem do jarnej časti pekné počasie, veľa divákov a aby sa stretnutia odohrali v rámci dodržiavania športových noriem, etiky a v priateľskom duchu.