TRNAVA. Má Igor Matovič na post premiéra? S kým sa bude snažiť vytvoriť vládu? Kto bol najväčší „looser“ volieb? Po zverejnení definitívnych výsledkov volieb sme sa porozprávali s politológom Jozefom Lenčom.
Čo hovoríte na výsledky volieb?
- Voľby ukazujú skutočnosť, že slovenská spoločnosť je výrazne roztrpčená z politiky, ktorú tu reprezentoval Smer--SD, že je náchylná veriť výstavným populistom (OĽaNO a Sme rodina), a tiež že je výrazne konzervatívna a „rada“ sa bojí – napríklad migrantov.

Čím si vysvetľujete vysokú účasť?
Bola vyššia než po minulé roky. Osobne ma prekvapila. Bol som skeptický voči tomu, že by mala byť vyššia než po iné roky. Pravdepodobne sa pod ňu podpísala asertívna kampaň Igora Matoviča, ktorý dokázal motivovať niektorých nevoličov, že sa oplatí ísť voliť, že on, Matovič, pozná riešenia na ich problémy.
Prečo práve parlamentné voľby najviac lákajú voličov?
- Pretože sa im dáva najväčšia mediálna pozornosť. A tiež preto, že občania – často neznalí všetkých nuáns politického systému – sú presvedčení o tom, že tieto voľby najvýraznejšie ovplyvňujú ich každodennosť. Niežeby to tak nebolo, ale faktom je tiež to, že iné voľby z tohto istého hľadiska považujú za skôr nezaujímavé.
Je podľa vás OĽaNO s takou jednoznačnou výhrou prekvapením?
- Na základe rastu preferencií OĽaNO pre voľbami v tzv. tajných výskumoch verejnej mienky, kedy hnutie rástlo medzi týždňami o viac než tri percentá, ma výsledok nad 20 percent neprekvapil. Rátal som s ním. Podobne aj s tým, že OĽaNO uspeje v Trnavskom kraji (28,08 %). Prekvapujúce však boli konečné čísla- a to zisk nad 25 %.