BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody (ŠOP) vykonáva orezávanie hlavových vŕb. Opatrenie má pomôcť udržať vhodné podmienky pre živočíchy, ktoré žijú v ich dutinách. Akcia sa koná v rámci spoločného cezhraničného projektu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika s názvom „Živé brehy – spoločná ochrana riečnych ekosystémov“. Na území okresov Senica a Skalica postupne dôjde k orezaniu celkom 500 hlavových vŕb. Informovala o tom ŠOP na svojej internetovej stránke.

Orezávané do tvaru hlavy
Hlavové vŕby nepredstavujú samostatný druh stromu. Ide o rôzne druhy vŕb, ktoré sú pravidelne orezávané do tvaru takzvanej „hlavy“. Takýmto zásahom sa zmení povaha koruny stromu. Neopracované vŕby majú kmeň, ktorý sa tiahne po celej výške stromu a vyrastajú z neho po bokoch rôznorodé konáre.
Hlavové vŕby majú výrazne hrubší kmeň, z ktorého v rovnakej výške vyrastajú konáre. Žiaden z nich sa nejaví ako hlavný a všetky dosahujú približne rovnakú dĺžku, hrúbku a silu. Najčastejšie boli v minulosti do tvaru hlavových vŕb orezávané vŕby biela, krehká a košikárska.

Zaevidovanie vzácnych a ohrozených druhov
Na projekte okrem ŠOP spolupracujú aj Správa chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Záhorie a Slovenský ornitologická spoločnosť SOS/Birdlife. Z celkového počtu 500 hlavových vŕb zatiaľ ochranári orezali vyše 100.
Orezávaniu predchádza identifikácia hlavových vŕb v teréne, zameranie pomocou GPS lokácie, zhodnotenie stavu danej vŕby, zhodnotenie okolia, zaevidovanie výskytu vzácnych a ohrozených druhov živočíchov a identifikácia parciel s výskytom hlavových vŕb. Následne ochranári komunikujú s vlastníkmi a správcami plôch, na ktorých sa hlavové vŕby nachádzajú.

Dôležitý biotop
Hlavové vŕby majú pre Slovensko biologický aj kultúrny význam. V minulosti sa vŕby orezávali najmä pre produkciu dreva, prútia ako stavebného materiálu predovšetkým v oblastiach s malou lesnatosťou a prevažne v nížinách v blízkosti vodných tokov, najmä oblasti Podunajskej nížiny a severného Záhoria.
Z biologického hľadiska predstavujú hlavové vŕby dôležitý biotop, v ktorom žije niekoľko druhov chránených živočíchov. Ide predovšetkým o pižmovca hnedého, roháč obyčajného, plocháč červeného, kováčika či fuzáč drsnotykadlového.