ZÁHORIE. Špecializované pracovisko Prezídia Policajného zboru (PZ) preverí okolnosti postupu policajtov po podaní trestného oznámenia vo veci podozrenia z trestného činu týrania zvierat. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.
Reagovala tak na vyjadrenie organizácie Zvierací ombudsman, ktorá v utorok poukázala na prípad utýranej mačky v meste Šaštín – Stráže. Policajti mali pri nahlásení udalosti podľa organizácie pochybiť. Bárdyová v reakcii podotkla, že podanie organizácie možno hodnotiť aj ako sťažnosť na postup policajtov, kde bude ako oprávnený konať odbor kontroly príslušného krajského riaditeľstva PZ.
Ozvali sa svedkovia
Organizácia Zvierací ombudsman informovala, že prijala podnet od ženy, ktorá sa spolu so svojou dcérou stala svedkyňou spomínaného činu. Svedkyňa sa rozhodla prípad nahlásiť na polícii.
„Príslušníci Policajného zboru mali k prípadu odmietavý postoj a oznamovateľku dokonca odrádzali od jeho nahlásenia. Navyše, zo strany polície nedošlo k zabezpečeniu hlavného dôkazu, ktorým boli pozostatky zabitej mačky,” uviedla Adriana Veselá zo Zvieracieho ombudsmana.

Bárdyová však namieta, že podľa predbežných zistení policajti pozostatky mačky zaistili a odovzdali na veterinárne skúmanie. To podľa hovorkyne bude jedným z dôležitých podkladov na rozhodnutie o ďalšom postupe.
Vyvodia následky
Bárdyová ku kritike týkajúcej sa policajtov uviedla, že individuálne zlyhania jednotlivcov nereprezentujú celý Policajný zbor, no ak sa takéto zlyhanie potvrdia, nadriadený policajtov vyvodí patričné konzekvencie. Hovorkyňa priblížila, že polícia ku každému takémuto konaniu pristupuje vždy mimoriadne dôsledne a nekompromisne.
„Týranie zvierat je odsúdeniahodné a polícia koná vždy v zmysle zákona, aby prípady týrania zvierat objasnila. Zabezpečujeme vždy všetky potrebné dôkazy na to, aby mohol byť takýto ohavný čin v čo najkratšom čase objasnený a jeho hlavný aktér za to dostal spravodlivý trest,“ uzavrela hovorkyňa.
V prípade utýranej mačky Zvierací ombudsman žiadal o exemplárne vyšetrenie a postihnutie páchateľa. V minulosti sa takýto čin mohol hodnotiť ako priestupok, ak cena zvieraťa nepresahovala 266 eur. Po novele zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vec, ale cítiaca bytosť, sa už však hovorí o trestnom čine.