Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

Zvieracia ombudsmanka: Zvieratko ako vianočný darček nejde odložiť

S obhajkyňou práv zvierat sme sa rozprávali o jej práci.

Ochrankyňa práv zvierat Zuzana StanováOchrankyňa práv zvierat Zuzana Stanová (Zdroj: Boris Németh)

S obhajkyňou práv zvierat Zuzanou Stanovou sme sa rozprávali o jej práci, ťažkých prípadoch i odporúčaniach pre ľudí.

Čo je poslaním zvieracieho ombudsmana? Je to pomerne nová inštitúcia. Ako vlastne vznikla?

Zvierací ombudsman vznikol v roku 2014 z iniciatívy útulkov z celého Slovenska, od Senice až po Strážske. Sme neštátna apolitická inštitúcia, ktorá je vyjadrením záujmovej samosprávy v oblasti ochrany zvierat.

Útulky si vlastne vygenerovali Zvieracieho ombudsmana ako niekoho, kto bude hájiť ich záujmy na poli legislatívy, presadzovať pre ne a zvieratá, ktoré v nich sú, lepšie podmienky. Zastupujeme ich na súdoch a poskytujeme bezplatné právne poradenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Z čoho ste financovaní?

Dlho sme fungovali bez akýchkoľvek príjmov, aj bez 2 percent z daní či darov. V súčasnosti implementujeme projekt „Zvýšenie vymožiteľnosti práva v ochrane zvierat“ z európskych fondov v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.

Vďaka tomuto projektu máme zdroje na čiastočné krytie výdavkov na približne dva roky. Máme aj dva menšie granty z nadácií, čo sa však týka prevádzkových nákladov, do veľkej miery sme závislí od darov a 2 percent od fyzických a právnických osôb.

Nie sme štátna inštitúcia, a teda nie sme podporovaní žiadnymi štátnymi dotáciami. Uchádzame sa len o tie isté prostriedky, o ktoré sa uchádzajú aj iné mimovládne organizácie v rôznych oblastiach.

Koľko už fungujete a koľkým prípadom ste sa zatiaľ venovali?

Skryť Vypnúť reklamu

V prvých rokoch som právnu stránku zabezpečovala iba ja s menšou pomocou kolegov právnikov, ktorí to však robili na dobrovoľnej báze. Ja som to riešila na materskej dovolenke.

Momentálne je náš tím oveľa väčší a profesionálnejší. Pracuje u nás 6 právnikov, niektorí majú čiastočný úväzok, iní stále pomáhajú dobrovoľne.

Ročne mávame okolo 400 podnetov, tento rok je to zatiaľ 371 podnetov e-mailom a niekoľko stoviek prípadov na našej telefonickej linke bezplatného právneho poradenstva.

Aké prípady u vás najviac rezonovali, ktoré sa vás najviac dotkli?

Silne vo mne rezonujú všetky prípady týrania zvierat. Napríklad prípad sučky, ktorá bola poliata žieravinou či zvieratá dostrieľané stovkami brokov.

Bolestivé sú aj prípady, v ktorých majitelia nechajú psa na krátkej reťazi a on trpí hlbokými otvorenými a hnisajúcimi ranami. Riešili sme aj prípad, v ktorom nechali majitelia svojich psov na metrovej reťazi a bez prístreška v mrazoch 20 stupňov pod nulou. Našťastie sa ich podarilo zachrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to tak dávno, čo bol schválený zákon, ktorým sa zmenil pohľad na zvieratá. Tie už sú aj podľa zákona vnímané ako cítiace bytosti. Zmenilo sa niečo odvtedy, ako zákon vstúpil do platnosti?

Na tvorbe zákona sme sa do veľkej miery podieľali, túto úpravu sme presadzovali už od roku 2011.

V doterajších vládach o riešenie tejto témy nebol veľký záujem. Ľady sa podarilo prelomiť až v roku 2018. Bola vytvorená expertná komisia, ktorej sme boli súčasťou, vďaka ktorej sa podarilo niekoľko legislatívnych zmien. Tento model považujeme síce za kompromisný, no na Slovensku prelomový. Sme radi, že sa nám to po intenzívnej a dlhej snahe podarilo presadiť.

Žiadna zmena sa však nedeje len prijatím zákona. Musí ho niekto vykonávať, kontrolovať jeho dodržiavanie, nedodržiavanie musí byť efektívne sankcionované a sankcie vymáhané.

Prečítajte si tiež Polícia vyšetruje zastrelenie psa policajtom, poškodení podali trestné oznámenie Čítajte 

V tomto štádiu zatiaľ nie sme, sledujeme však niekoľko pozitívnych zmien.

Vďaka čipovaniu sa zlepšila registrácia, ktorá je dôslednejšia a poskytuje lepší prehľad.

Zvýšili sa aj právomoci veterinárnych inšpektorov, ktorí po novom môžu vstupovať v spoločnosti polície do obydlí, kde je dôvodné podozrenie z nelegálneho množenia či týrania zvierat. Za výraznú a pozitívnu zmenu považujeme aj zákaz mnohých druhov zvierat v cirkusoch.

Zakázalo sa tiež zabitie spoločenských zvierat, psov a mačiek, za účelom konzumácie. Apelovali sme aj na to, aby zviera mohol usmrtiť len veterinárny lekár. Aby to neprebiehalo ako doteraz, že psa zabil za dedinou poľovník, utopili ho alebo hodili o zem. Aj takéto usmrcovanie už momentálne stojí mimo zákona.

O dva dni tu máme Vianoce. A aj zvieratká sú často vianočnými darčekmi. Stáva sa však, že ich ľudia potom často nechcú a zbavujú sa ich. Ako to vnímate?

Ľudia chcú urobiť radosť svojím deťom, ktoré túžia po psíkovi. Často však ide len o akúsi náhlu a dočasné túžbu, keď napríklad videli psíka v nejakom filme alebo videli plyšáka.

Treba si uvedomiť, že zvieratko nie je darček, ktorý sa dá odložiť. Je to spoločník, ktorý s nami môže byť aj 15 rokov. Zviera nie je možné len tak odložiť, nechať na ulicu zaniesť do útulku či dať bezdôvodne utratiť. Útulky tu nie sú na to, aby riešili naše nezodpovedné a nepremyslené rozhodnutia. Ich úlohou je odchyt zatúlaných zvierat a hľadanie majiteľov, ktorým sa stratili.

V prípade, že sú zvieratá zranené či týrané, poskytujú im pomoc. Treba vnímať, že starostlivosť v útulku je takzvaná ultima ratio, a teda posledná možnosť. Útulky ešte stále nie sú financované štátom, hoci by mali byť. Sú plne závislé od darov fyzických osôb a nemajú kapacity, aby poskytovali starostlivosť našim nechceným darčekom.

Čo odporúčate takýmto ľuďom, resp. ako tomuto javu vôbec zabrániť?

Pes, ktorý sa môže zdať na prvý pohľad ako milučký a huňatý, môže byť psom pastierskym, strážnym či pracovným a nie je vhodný k malým deťom.

Takýto pes potrebuje veľa venčenia a ak ho nedostáva, ničí doma veci. Takéto situácie sú dôsledkom nepremyslených rozhodnutí. Skôr ako si ľudia zaobstarajú psa, mali by si preštudovať informácie o plemenách, o ich temperamente. Často na to zabúdajú a takéto kúpy môžu skončiť napríklad uhryznutím človeka. Pes však za svoj temperament nemôže, chyba nastala pri výbere psa.

A tak pes skončí v útulku či utratením. Veľkou témou, súvisiacou aj so zvýšeným záujmom o zvieratá pred Vianocami, sú nelegálni množitelia. Množitelia porušujú zákon, chovajú zvieratá v otrasných podmienkach a zneužívajú aj ľudskú dôveru, aby sa obohatili. Odporúčam nekupovať psíky pred supermarketmi, vo vlakoch či na inzertných portáloch.

Lepším riešením je kúpa psa z kvalitnej a registrovanej chovnej stanice. Každý psík, ktorého si človek zadováži, musí byť čipovaný najprv na predchádzajúceho majiteľa. Akákoľvek iná možnosť je protizákonná. Množitelia využívajú rôzne nekalé praktiky. Navrhujú, aby sa zviera začipovalo u veterinára priamo pri predaji na nového majiteľa. So psíkom môžu nastať rôzne komplikácie, no kupujúci množiteľa, od ktorého psa kúpili, nevedia vypátrať. Tomu predchádza práve čipovanie.

Na čipe sú evidované údaje každého majiteľa. Ak sa predsa len človek rozhodne zadovážiť si psíka, či už na Vianoce alebo kedykoľvek v roku, odporúčame, aby sa najprv poradil s odborníkom. Môžu navštíviť napríklad adopčnú akciu, kde sa môže so zvieratkom osobne zoznámiť či prebehnúť, zistiť ako by si sedeli alebo si ho zobrať domov na pár dní.

Takúto akciu organizuje aj Zvierací ombudsman, volá sa Nájdite sa so zvieratkom z útulku a slávi 30. vydanie.

Ak človek nemôže mať psíka dlhodobo alebo si nie je istý či by starostlivosť zvládol, môže vyskúšať aj takzvanú dočasnú starostlivosť, vďaka ktorej môže opustenému zvieratku zachrániť život alebo pomôcť pri rekonvalescencii zranených zvierat.

Vianočný kalendár

Začiatok adventu
28.11.(Nedeľa)
Začiatok vianočných prázdnin
23.12.(Štvrtok)
Štedrý deň
24.12.(Piatok)
Prvý sviatok vianočný
25.12.(Sobota)
Druhý viatok vianočný
26.12.(Nedeľa)
Koniec vianočných prázdnin
10.1.(Pondelok)

Otázky a odpovede

Vianoce, teda vianočné sviatky, sa slávia od 24. do 26. decembra. Ten rok pripadol Štedrý večer 24. decembra na štvrtok. Prvý sviatok vianočný je piatok a druhý sviatok vianočný (sv. Štefana) pripadol tento rok na sobotu. Dni od 24. do 26. decembra sú dni pracovného pokoja.

Za Vianoce niektorí označujú len 25. december, teda prvý sviatok vianočný (nazývaný aj ako deň slávenia narodenia Ježiša Krista). 25. december je sviatok v skoro všetkých kresťanských cirkvách. V západnom kresťanstve sa za Vianoce považuje obdobie od 24. do 27. decembra, v evanjelickej cirkvi obdobie od adventu po 6. januára (Zjavenie Pána), a v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi obdobie od 20. decembra do 31. decembra.

Pôvod ako vznikli Vianoc siaha do štvrtého storočia, v historických dokumentoch sa spomínajú dva dátumy – 25. december a 6. január. Ranní kresťania okolo druhého storočia Vianoce podľa písomností neslávili. Je pravdou, že tradičný spôsob slávenia Vianoc má v niektorých ohľadoch korene v rôznych pohanských sviatkoch (zimný slnovrat, Saturnálie, Dies Natalis Solis Invicti).

Dokonca sa v niektorých literatúrach uvádza, že slávenie Vianoc stanovili kresťania v 4. storočí na deň zimného slnovratu, aby vytvorili protiváhu pohanským oslavám. Avšak dôvodom určenia 25. decembra za deň Ježišovho narodenia môže byť v skutočnosti dátum jeho smrti, ktorý učenci vyrátali v druhom storočí. Preto je pravdepodobnejšie, že dátum Vianoc vychádza z židovskej tradície, podľa ktorej sa veľké veci dejú znova a znova v rovnakom čase. 

Samozrejme, presný dátum (ani deň, ani mesiac) narodenia Ježiša dodnes nepoznáme.

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru. Slovo vianoce na označenie vianočných sviatkov sa používa len v súčasnej slovenčine alebo čestine, ostatné slovanské jazyky používajú označenie ako Roždestvo (rusky), Rizdvo (ukrajinsky) alebo Boże Narodzenie (poľsky).

Slovo vianoce, resp. české slovo vánoce (wánoce, vánocě) je v historických písomnostiach doložené od začiatku 14. storočia, a ako pôvod sa uvádza niektorý historický tvar dnešného nemeckého slova Weihnachten (prispôsobením prvej polovice a doslovným prevzatím druhej polovice Nachten, resp. plurál Nächte, ktorý znamená noci. V Bernolákovom slovníku je uvedený západoslovenský tvar wánoce.

Počasie na Vianoce 2021 zatiaľ nebolo ani približne predpovedané. Ostatné roky boli na západe krajiny prevažne nad bodom mrazu a bez snehu.

Predvianočný zhon často privedie ľudí k nákupu nezmyselných vecí, ktoré síce na okamih potešia, no neprinášajú im žiaden väčší úžitok. Novodobým trendom je podarovať praktickejšie a zmysluplnejšie darčeky. Viacero tipov sa zhoduje na knihách, prípadne predplaných časopisov ako možnosti, ktorou nič nepokazíte. V poslednom čase sú pre deti populárne kreatívne a vedecké sety, prípadne spoločenské hry.

Rozumné darčeky na Vianoce pre ženy môžu byť izbové rastliny, dekorácie, detské umenie, zarámované fotografie, predplatné obľúbeného magazínu alebo kvalitná kozmetika. Darčeky pre mužov môžu byť rôzne technologické produkty, cez knihy až po oblečenie. Čo kúpiť na Vianoce do tridsať eur? Tipy pre nadšencov vedy a techniky.

Vo viacerých rebríčkoch a hodnoteniach sa medzi najlepšími vianočnými filmami objavujú klasiky ako Život je krásný (1946), Vianoce Charlieho Browna (1965), Ako Grinch ukradol Vianoce (1966), Zázrak v New Yorku (1947). Alebo česko-slovenské klasiky ako Tri oriešky pre Popolušku, Mrázik, Perinbaba, či Pyšná princezná, Princezná so zlatou hviezdou, S tebou mě baví svět, Kráľ Drozdia brada, Byl jednou jeden král…, Císařův pekař – Pekařův císař alebo Sněženky a machři.

Medzi modernejšie najlepšie vianočné filmy patria Denník Bridget Jonesovej, Láska nebeská s Emmou Thompson, Alanom Rickmanom či Liamom Neesonom, Prázdniny v hlavných úlohách Cameron Diaz, Kate Wislent, Jude Law a Jack Black či Šťastné a veselé s Annou Kendrick a Lenou Dunham, alebo Ako na vec o sebeckom sukničkárovi, ktorého stvárnil Hugh Grant.

Podľa jedného z posledných prieskumov, veľká skupina divákov považuje aj film Smrtonosná pasca za vianočnú klasiku, aj keď ide o akčný thriller s príbehom, ktorý sa odohráva počas vianočných sviatkov. Medzi ďalšie vianočné klasiky patria Sám doma, Vianočná koleda, Predvianočná nočná mora od Tima Burton, Polárny expres alebo Luskáčik.

V dekoráciách na Vianoce 2021 dominujú nielen klasické tvary ako gule a hviezdy, ale aj prírodné motívy ako listy či vetvy. Zároveň možno očakávať aj striedmejšie ozdobené či asymetrické stromčeky.

Vianoce 2021 budú mať častejšie striebornú či bielu farebnosť s tým, že teplo dekoráciám dodá zlatá farba doplnená o textílie. Trendom sú, rovnako ako minulý rok ručne vyrobené dekorácie, ktoré tento rok doplnia aj motívy pripomínajúce mušle. Vianoce – Hravé inšpirácie >>

 

Slivkové Vianoce 2021: Módne aj dizajnérske trendy sa utvárajú mesiace vopred a inak to nie je ani v prípade vianočných dekorácií. V roku 2021 sa predpokladá využívanie hlbokých prírodných farieb. Slivková farba, červená pripomínajúca maliny či červná v odtieni červeného hrozna. Tieto farby doplnia strieborný a biely základ.

Pozrite si, aké ozdoby a dekorácie sú v kurze >>

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 2. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 3. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Spánok – základ pevných vzťahov
 8. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 767
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 865
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 932
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 504
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 293
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 186
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 948
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 750
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 403
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 396

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Morské oko
 2. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 3. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 4. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 5. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 6. Andrea Vörösová: Pamäť medu... a ľudí na mítingu
 7. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 8. Irena Šimuneková: Spomienky na leto
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 094
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 880
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 082
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 216
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 479
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 077
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 512
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

(ilustračné foto)

Teplejšie počasie nepotrvá dlho a v druhej polovici budúceho týždňa sa postupne ochladí.


TASR 9 h

Aquapass je učený tým, ktorí prídu vlakom zo smeru Bratislava hlavná stanica, Nové Zámky, Kúty, Trnava, Nitra, Komárno a Štúrovo so spiatočným lístkom zakúpeným v pokladnici na železničnej stanici.


TASR 19 h

Oba tímy dohrávali v oslabení.


TASR 16. okt
Tilia cordata. Lipa malolistá.

Už tretí rok po sebe zasadia prváci vo Veľkých Levároch lipovú alej.


TASR 16. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Časť pacientov evakuovali.


a 1 ďalší 16 h

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


17 h

Pri polnočnej nehode zomrel 17-ročný chlapec.


16. okt

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Morské oko
 2. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 3. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 4. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 5. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 6. Andrea Vörösová: Pamäť medu... a ľudí na mítingu
 7. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 8. Irena Šimuneková: Spomienky na leto
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 094
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 880
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 082
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 216
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 479
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 077
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 512
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu