vý z výjazdov, ktoré predseda strany Mikuláš Dzurinda nazval „modré pondelky s SDKÚ“, v Trnavskom kraji. Kým premiér Dzurinda zamieril do Galanty, minister obrany Liška do Trnavy, na Záhorie si našiel cestu minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník.
Ľudovít Kaník začal svoju návštevu v Bani Záhorie Čáry, kde s vedúcimi predstaviteľmi podniku hovoril o súčasnej situácii v bani po tom, čo bola jej časť zaplavená spodnou vodou a podnik musel prepúšťať zamestnancov. V podniku ostal len obmedzený počet zamestnancov, potrebný na udržanie základnej bezpečnosti v bani. Minister práce a sociálnych vecí s predstaviteľmi podniku hovoril i o celkovom útlme baníctva na Slovensku, o jeho súčasných podmienkach i o zdravotných podmienkach baníkov.
Po návšteve Bane Záhorie sa minister Kanik stretol so študentmi stredných škôl v Holíči, pričom hlavnou témou dialógu bola dôchodková reforma, spoplatňovanie školstva i štúdium v zahraničí. Ministra prekvapil záujem študentov o súčasné dianie na Slovensku a netajil spokojnosť s priebehom a obsahom diskusie. V závere svojej neplánovanej návšteve Záhoria sa ešte stretol so starostami okolitých obcí.
Okrem ministra Kaníka medzi obyvateľov Záhoria zavítali aj poslanci NR SR za SDKÚ Viliam Novotný, Milan Hort, Tibor Tóth a štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Ján Golian. Ich hostiteľom bol primátor Holíča Vladimír Horák, tiež poslanec NR SR za SDKÚ. Viliam Novotný začal svoj výjazd v Skalici, kde s vedením nemocnice hovoril o problematike stanice záchrannej zdravotnej služby a financovania zdravotníctva. Zákon o záchrannej zdravotnej službe je účinný od 1. januára 2005, pričom ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti osobe v stave, pri ktorom je bezprostredne ohrozený jej život alebo zdravie a osoba je odkázaná na poskytnutie pomoci, pričom vykonávateľmi tejto služby sú operačné strediská tiesňového volania alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na základe povolenia. Zo Skalice sa Viliam Novotný presunul do Senice, kde navštívil Nemocnicu s poliklinikou v Senici. Tu okrem iného sídli aj Okresný ústav národného zdravia (OÚNZ). Senická nemocnica pokrýva potrebu asi 70 000 obyvateľov spádového územia.
Milan Hort, ako odborník na verejnú správu a miestnu samosprávu, začal výjazd v Trnavskom kraji návštevou Mestského úradu v Holíči. Spolu s primátorom mesta Vladimírom Horákom a Tiborom Tóthom sa z Holíča presunuli do Radošoviec, kde sa na obecnom úrade stretli so starostom obce Štefanom Huťťom. Odtiaľ ich cesta mierila do Senice na stretnutie s prednostom Obvodného úradu v Senici s pánom Štefanom Mikulom a následne s primátorom mesta s Ľubomírom Parízkom.
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Ján Golian najprv navštívil podnik Lesy Šaštín, kde s riaditeľom podniku diskutoval o súčasnom stave na úseku riadenia lesného hospodárstva. Pod Odštepný závod Šaštín patria Lesné správy Šaštín, Gbely, Holíč, Myjava, Kostolište, Moravský Sv. Ján, Sološnica, Lozorno a Stupava. Hlavnými témami stretnutia boli ťažba dreva, vracanie pozemkov, poľovné právo, krádeže dreva i transformácia štátnych lesov.
Po návšteve Šaštína sa presunul do Senice, kde navštívil Lesný úrad Senica a s jeho riaditeľom pánom Pavlom Hrnčiarom a po stretnutí a prcovnom obede s novinármi presunuli do Trnavy, kde sa stretli s poľnohospodármi z kraja a diskutovali na tému aktuálneho stavu slovenského poľnohospodárstva po vstupe do Európskej únie. Hovorili aj o zmenách spoločnej agrárnej politiky EÚ v ďalšom rozpočtovom období (2006-2013) a o aktuálnych problémoch trnavského regiónu.
Záver prvého výjazdu predstaviteľov SDKÚ sa uskutočnil v budove trnavského divadla, kde sa počas diskusie s občanmi premiér Dzurinda zhodnotil výsledky výjazdu. Ako povedal, výsledky v Trnavskom kraji potvrdzujú opodstatnenosť reforiem.
- gak -