Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
ODOMKLI SME PRE VÁS

Čierne skládky spôsobujú problémy

Mestá a obce majú v rozpočte vyhradené tisícky eur na ich likvidáciu.

Upratovanie nelegálnej skládky v Gbeloch.Upratovanie nelegálnej skládky v Gbeloch. (Zdroj: FB Petra Horinková)

ZÁHORIE. Tvorba nelegálnych skládok nie je nový problém. Spoločnosť sa však už na tieto veci pozerá citlivejšie ako v minulosti. Ochrana životného prostredia je podľa verejnej mienky jedným z najpálčivejších problémov dnešných dní. Aj napriek tomu ľudia stále dokážu vyhadzovať nepotrebné veci kdekoľvek v prírode. Tým spôsobujú vrásky na čele predstaviteľom samospráv, ktoré sa o ich likvidáciu musia postarať.

Článok pokračuje pod video reklamou

Čierne skládky sú dlhodobým problémom

S tvorbou nelegálneho odpadu na verejných priestranstvách majú problémy nielen veľké mestá, ale aj dediny, ktoré sa s nimi snažia naložiť rôznymi spôsobmi. „Čierne skládky sú na Slovensku dlhodobým problémom. V prípade, ak sa nezistí osoba zodpovedná za ich uloženie a ide o nezákonne umiestnený komunálny alebo drobný stavebný odpad, zo zákona zostáva riešenie na pleciach miestnych samospráv,“ tvrdí hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.

Prečítajte si tiež Otvorili materské technické školy, prišla aj Iveta Radičová Čítajte 

Dlhodobý problém s čiernymi skládkami majú aj v Skalici, Malackách, Holíči, Borskom Mikuláši, Stupave, Senici, v Gbeloch, či v Plaveckom Štvrtku. Skládky odpadu majú u nich rôzny charakter a každá obsahuje iný materiál. „Skládky evidujeme v rôznych podobách – od skládok pneumatík a nebezpečného odpadu cez skládky stavebného odpadu, použitých elektrospotrebičov, tuhého komunálneho odpadu až po skládky záhradného biologického odpadu. Často je vznik nelegálnych skládok dôsledkom legislatívnych zmien a zmien v poplatkovej politike štátu,“ hovorí riaditeľ Verejnoprospešných služieb v Stupave Marián Závodný.

Skládky tvoria ľudia bez domova aj podnikatelia

Nezodpovednosť ľudí k prírode pritom zachádza až do extrémov a samosprávy musia vynakladať množstvo financií na ich ničenie. Prekvapujúce je aj to, akí ľudia skládky vytvárajú. „Nelegálne ukladajú odpad väčšinou ľudia bez domova, ale nájdu sa aj iní nezodpovední obyvatelia. Našli sa už aj pneumatiky vo väčšom množstve, v tomto prípade išlo o nezodpovedného podnikateľa,“ opisuje hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová.

Prečítajte si tiež Chcú u detí podporiť pohyb, postavili ihrisko v areáli jaslí Čítajte 

Skládky odpadu nie sú lacnou záležitosťou. Mestá a obce majú v rozpočte vyhradené tisícky eur na ich likvidáciu. Skalica za rok 2018 vynaložilo na likvidáciu 5420 eur, Borský Mikuláš 2000 eur, Malacky na ničenie nelegálnych skládok minuli tritisíc eur.

Tony odpadu

Pri slovách skládka odpadu si ľudia predstavia pár pneumatík či vyhodenú chladničku v lese. Avšak tento odpad sa často nachádza na rozličných miestach v oveľa väčších množstvách. Za rok sa vyšplhá aj na niekoľko ton. „V roku 2018 sme pozberali 15 ton odpadov, čo samosprávu stálo 2189 eur. V tomto roku to bolo zatiaľ 13,82 tony, čo nás stálo 2118 eur,“ priblížila Miriam Kudolániová z odboru výstavby a životného prostredia mesta Gbely. V niektorých menších obciach na Záhorí je situácia ešte náročnejšia.

Prečítajte si tiež Malacky majú najvyšší rozpočet v histórii, chcú stavať a opravovať Čítajte 

„S pokutami je to horšie, pretože by sme na mieste museli pristihnúť osobu, ktorá čiernu skládku vytvorila. Veľkú skládku máme v rómskej osade, ale tú nie je v našich silách likvidovať a taktiež na to nemáme finančné prostriedky,“ informuje Gabriela Lučeničová, ktorá má v Plaveckom Štvrtku na starosti odpady.

Je ťažké odhaliť vinníka

Čierne skládky odpadu majú vždy svojich vinníkov, avšak zväčša je ich ťažké identifikovať. „Pokutu konkrétnym ľuďom, ktorí čierne skládky vytvárajú, sme už udelili. Jej výška je určená hlavne podľa veľkosti skládky, ale aj iných okolností. Ak je porušovateľ zákona identifikovaný, musí nelegálnu skládku na vlastné náklady odstrániť a odviezť na zberné miesto. Okrem toho mu je udelená aj pokuta, v priemere okolo 50 eur,“ spresnil starosta obce Borský Mikuláš Róbert Macek.

Prečítajte si tiež Vodiči musia od decembra rátať s komplikáciami na D2 v smere do Česka Čítajte 

Podľa našich zistení sa pokuty v mestách a dedinách na Záhorí pohybujú v rozmedzí od 20 do 1400 eur. Pokuta v tejto výške bola udelená v Malackách. Problémom pre samosprávy je však aj to, že pokiaľ je vinník odhalený, často nemá finančné prostriedky na pokrytie nákladov na odstránenie skládky. V tom prípade sa snažia mestá a obce potrestať takýchto ľudí iným spôsobom. „Ak sa nám páchateľ na základe dôkazov priznal, že takto konal, riešili sme to dohovorom, keďže na zaplatenie nemal dostatok peňazí. Tento odpad musel navyše ešte pozbierať. Takých prípadov je však veľmi málo,“ konštatuje Kudolániová.

Chýbajúce paragrafy

Zákon o odpadoch určuje, ako s ním nakladať a ako postupovať pri nájdení nelegálnej skládky. Takmer všetky dopytované mestá a obce sa zhodli na tom, že legislatíva je v tomto prípade nedostatočná. „Zákon o priestupkoch je veľmi komplikovaný a veľakrát nepomáha k usvedčeniu páchateľa. Nájsť dôkaz s menom a adresou v skládke komunálneho odpadu nie je tým najväčším problémom. Problém je dokázať, že tú skládku naozaj vytvoril daný občan a ešte sa k tomu musí aj priznať,“ poznamenala Kudolániová.

Prečítajte si tiež Pri protidrogovej akcii na Záhorí zadržali štyri osoby Čítajte 

Samosprávam nepomáha ani zdĺhavý byrokratický proces. Podľa riaditeľa Verejnoprospešných služieb v Stupave zvyšuje dlhé procesné čakanie pravdepodobnosť rozšírenia nelegálnej skládky, a tým aj zvýšenie nákladov na jej likvidáciu. Preto radšej konajú hneď vo chvíli, ako sa o čiernej skládke dozvedia. „Tieto problémy sa opakujú, preto sa snažíme odpad odstrániť hneď po zistení, kým ho nie je veľa, aby tam nezačali pridávať aj ďalší v zmysle hesla – malá kopa pýta viac,“ popísala Pilzová.

Používajú aj fotopasce

Mestá sa pokúšajú o preventívne opatrenia, aby tvorbe skládok predchádzali. Klasickým krokom je umiestňovanie tabúľ so zákazom, kde v minulosti skládku objavili. Ďalším častým spôsobom, ako sa snažia vzniku nelegálnych skládok zabrániť, je umiestňovanie fotopascí na miestach, kde pravidelne vznikajú. Riaditeľ Závodný ďalej hovorí o tom, že lokalizácii nelegálnych skládok sa venujú systémovo a pravidelne vykonávajú obhliadku miest, kde v minulosti zvyčajne vznikali. Spolupracujú s mestskou políciou, ale aj s občanmi, ktorí vznik skládok nahlasujú.

Prečítajte si tiež Množstvo kilometrov v nohách a úsmev na tvári Čítajte 

V roku 2020 chcú v meste inštalovať 10 nových fotopascí, ktoré budú napojené na dispečing, aby mestskí policajti vedeli okamžite zasiahnuť a odhaliť vinníka. Samosprávy tiež organizujú rôzne informačné kampane prostredníctvom letákov, rozhlasových relácií, spoluprácou s mestskou televíziou, prednáškami na školách, umiestňovaním informácií na webovej stránke mesta či obce. Pre obyvateľov tiež otvárajú zberné dvory alebo na verejné miesta umiestňujú veľkokapacitné kontajnery.

Občania si priplatia

Najviac odpadu, ktorí obyvatelia vyprodukujú, je práve komunálny. Preto sa mnohé dediny a mestá na Záhorí rozhodli zvýšiť poplatok za vývoz a likvidáciu. Mali by tak motivovať občanov k poctivému triedeniu odpadu. „Mnohé obce z dôvodu zvýšenia poplatku začali prehodnocovať zavedené systémy nakladania s odpadmi v obciach a zlepšovať ich. Ak majú ľudia zvýšený komfort zberu odpadov, klesá motivácia tvoriť nelegálne skládky,“ uzatvára odborník Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia zeme.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 8. Bude dobre!
 9. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 10. "Škoda riskovať!"
 1. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 2. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Namiesto výroby automobilov výroba pľucnych ventilátorov
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 8. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 36 372
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 19 465
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 18 802
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 15 818
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 12 525
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 108
 7. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 570
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 575
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 096
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 992

Téma: Senica

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Skalica, Malacky, Holíč, Gbely, Stupava

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

V Stupave vyzývajú obyvateľov, aby nesplachovali plienky či textil

Niektoré veci jednoducho do kanalizácie nepatria!

O zdraví svedčí frekvencia, ale najmä vzhľad stolice.

Polícia rieši stovky prípadov porušenia opatrení proti šíreniu koronavírusu

Najviac nezodpovedných ľudí je v Košickom, najmenej v Nitrianskom kraji.

Akcia je časovo obmedzená

Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace

Noviny si nemusíte teraz chodiť kupovať, doručíme vám ich domov.

Akcia na predplatné 3+3. Zaplať za 3 mesiace a ďalšie 3 mesiace máš predplatné zdarma.

Skalica rozhodla o prijatí mimoriadnych opatrení

Mesto začalo fungovať v krízovom šetriacom režime.

Mesto Skalica.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda pri Nitre: Zomreli traja ľudia

Auto prešlo do protismeru, následky pre posádku oboch áut sú fatálne.

Krízový štáb mesta Martin oznámil nové opatrenia

Školské jedálne sa pre verejnosť neotvoria.

Už ste čítali?