Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Zo Senice do Hlbokého a naspäť

Andrejovi Fišanovi sa darí pri mládeži aj na futbalovom trávniku.

(Zdroj: FK Senica)

SENICA. Andrej Fišan pred novou sezónou ohlásil koniec v skalickom klube po šiestich rokoch. Jeho cesta viedla do Senice, kde pôsobí v brankárskej akadémii, ktorá je súčasťou Futbalovej akadémie FK Senica.

Okrem toho chytáva za TJ Družstevník Hlboké, ktoré je jesenným majstrom 6. ligy ObFZ Senica.

S úspešným brankárom a trénerom sme sa rozprávali o brankárskej akadémii, výchove mladých talentov, ale aj ako sa mu darí medzi tromi žrďami hlbockej brány.

Lepší servis pre brankárov

Prečítajte si tiež: Na úspešnú jeseň budú v Radimove spomínať ešte dlho Čítajte 

Aj keď Andrej Fišan už v minulosti pracoval s mládežou, jeho prioritou bolo A mužstvo. V senickom klube sa však venuje len brankárskej akadémii.

Skryť Vypnúť reklamu

„V akadémii už v minulosti pôsobili tréneri brankárov, ale ja som to chcel poňať podobne ako v Skalici a vytvoriť brankársku akadémiu v rámci Futbalovej akadémie FK Senica. Cieľom bolo, aby mali brankári lepší servis, špeciálny tréning a aby aj ľudia vedeli, že s brankármi sa v klube pracuje individuálnejšie,“ začal rozhovor Andrej Fišan.

V brankárskej akadémii sa venujú deťom od kategórie U8 až po U19, ktoré pôsobia v družstvách senického klubu.

„Je dôležité venovať sa brankárom individuálne, pretože majú iný typ tréningu ako hráči. Musia sa viac venovať chytaniu, silovým a koordinačným veciam. Keď som prišiel do klubu, upravoval som tréningový proces a momentálne trénujeme v dvojtýždňových blokoch, kde chalani presne vedia, akú tému trénujeme a čomu sa budeme dva týždne venovať. Sú vo veku, kedy sa najlepšie učia a rýchlejšie sa na nich nalepia všetky veci.

Skryť Vypnúť reklamu

S trénermi jednotlivých vekových kategórií si vždy dáme vedieť, koľko budú hráči s trénermi brankárov a podľa toho sa pripoja k tréningu celého družstva, prípadne sa nepripoja vôbec,“ popísal prácu s mládežou Fišan.

Vzdelávanie trénerov

Prečítajte si tiež: Sportika Cup pozná semifinalistov Čítajte 

Pre trénerov je dôležité neustále sa vzdelávať, a to najmä pri práci s mládežou. Aj preto Slovenský futbalový zväz pod taktovkou hlavného trénera brankárov SFZ Miroslava Hýlla usporadúva workshopy po kluboch na celom Slovensku, ktoré majú štatút futbalovej akadémie. Na pracovných seminároch sa zúčastňujú tréneri brankárov z celého Slovenska a zoznámia sa nielen s koncepciou výchovy brankárov v danom klube, ale ponúkajú trénerom aj rôzne alternatívy trénovania.

„Vzdelávanie je veľmi dôležité a vyžaduje to nielen práca s mládežou, ale aj samotný zväz. Funkcia, ktorú zastávam v klube FK Senica, požaduje trénerské vzdelanie. Momentálne si robím UEFA „A“ licenciu, ktorú v januári, dúfam, úspešne dokončím a v marci by som sa chcel prihlásiť na najvyššiu brankársku licenciu „Goalkeeper“ v rámci UEFA, takže môžem potvrdiť, že vzdelávanie je nevyhnutné,“ pokračoval Fišan.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitá je komunikácia

Prečítajte si tiež: Gbely zimujú v strede tabuľky. Nováčik je s jeseňou spokojný Čítajte 

Kým hráčov v poli býva desať, brankár v bráne je len jeden. Z tohto pohľadu je pozícia brankára náročnejšia, každý hráč si svoje miesto musí u trénera vybojovať a presvedčiť ho o svojich kvalitách. Aj preto je veľmi dôležité o týchto veciach komunikovať s deťmi.

„Keďže som sa v Skalici venoval hlavne brankárom v A mužstve, vidím rozdiel najmä v komunikácii. Keď dieťa neodchytá a celkovo neodohrá dva, tri zápasy, je na ňom vidieť, že je smutné a musíme to riešiť citlivo a rozprávať sa s ním, aby ho futbal skôr neodradil ako motivoval.

My sa však v každej kategórii snažíme brankárov rotovať, nie je striktne dané, že by bol niekto brankárskou jednotkou, až na kategóriu U19, kde Matúš Chropovský až na jeden zápas odchytal všetky stretnutia. Čo sa však týka nižších kategórií, tam chytávajú všetci chlapci, pretože jednak chceme, aby každý dostal príležitosť, navyše sú po kvalitatívnej a výkonnostnej stránke na rovnakej úrovni,“ pokračoval Fišan.

Brankári akadémie zbierajú skúsenosti aj pomedzi zápasy A mužstva pri penaltovom rozstrele fanúšikov.

„Pôvodná myšlienka bola tá, že bude rozstrel chytať náhradný brankár A mužstva, no napokon sme usúdili, že by to nebolo vhodné pre prípadné zranenie a podobe. Aj preto sme radi, že naši chalani z akadémie sa môžu cez zápas A mužstva predstaviť na trávniku. Brankári sa striedajú, teraz boli po sebe traja brankári kategórie U17 a určite pôjdu chytať aj mladší chalani.“

Dôraz na detail

A na čo sa Andrej Fišan v brankárskej akadémii zameriava? „Kladiem vo futbale dôraz na detail. Kedysi sa viacej venovalo fyzicky náročnejším tréningom, no potom nám unikali určité detaily. Osobne som skôr zástanca technických vecí, aby mali chalani dobrú techniku chytania, pretože zvyšné veci sa dajú dobehnúť.

Kým je dieťa vo veku 9 až 13 rokov, lepšie získava správnu techniku chytania a pohybu. Aj preto momentálne trénujeme už v spomínaných blokoch, kde sa dva týždne trénujú dve témy, napríklad chytanie v stoji a chytanie v páde a to drilujeme dva týždne vkuse,“ vysvetlil Fišan.

To, či sa mu nová tréningová technika dvojtýždenných blokov osvedčila, je zatiaľ priskoro hodnotiť.

„Na tento typ tréningu sme prešli od júla, takže je to krátko na nejaké hodnotenie. Snažím sa však s chalanmi rozprávať, či im vyhovuje tento typ tréningov a dostávam od nich pozitívnu spätnú väzbu, že keď robia viac dní po sebe tie isté veci, lepšie sa to na nich nalepí. Či to prinesie aj nejaké ovocie, uvidíme časom.“

Prečítajte si tiež: V Petrovej Vsi budú cez zimu utužovať kolektív Čítajte 

Kempy pre brankárov

Spoločne s Andrejom Fišanom pôsobí v brankárskej akadémii aj Branislav Valjent.

„Môj kolega má na starosti prípravky a kategórie U12, U13, ja tréningovo vediem kategórie od U14 po U19 a nastavujem tréningový proces. Zatiaľ sme len dvaja, časom by som však chcel, aby nás bolo v akadémii viacej a aby každá kategória, prípravka, žiaci aj dorast mali svojho trénera a naša práca by tak bola ešte detailnejšia,“ popísal svoje predstavy tréner.

Okrem toho má tréner v pláne organizovať kempy pre brankárov, ale aj iné aktivity.

„Jednou z nich je deň otvorených dverí pre brankárov z okolia, ktorý chceme zorganizovať už na jar. Pôjde o otvorené tréningy zdarma, aby hráči videli, ako v akadémii pracujeme a možno sa k nám budú chcieť nejakí chlapci pridať.

V Senici vyrastajú brankárske talenty, máme tu Matúša Chropovského, ktorý býva nominovaný do reprezentácie. Z dievčat je veľkým talentom Viktória Opalková, ktorá býva taktiež nominovaná vo výberoch. Viem, že ju s ponukami kontaktovali viaceré kluby, je to šikovná baba, ktorá trénuje s chlapcami v kategórii U14.“

Dobrý kolektív v Hlbokom

Prečítajte si tiež: Štefanov - Borský Svätý Jur FOTOGALÉRIA Čítajte 

Andrej Fišan sa od novej sezóny stal aj súčasťou kádra v Hlbokom, za ktoré chytáva.

„Bývam asi sto metrov od ihriska a chodieval som do Hlbokého na futbal. Raz mi pán Koprla zo žartu povedal, že aj tak raz budem chytať za Hlboké. Bral som to ako vtip, pamätám si, že vtedy sme hrali v Skalici baráž so Senicou a presne za rok som v Hlbokom.

Cez leto, keď som skončil v Skalici, mi zavolal tréner Fabian, či by som to nechcel v Hlbokom vyskúšať a dnes som rád, pretože sa tu zišla vynikajúca partia, v súťaži sa nám darí, aj keď posledný domáci zápas s Kopčanmi nás mrzí,“ popísal svoju cestu do šiestej ligy Fišan.

Na konci jesennej časti sa mu ozvalo zranenie, ktoré ho vyradilo z posledných zápasov.

„Stalo sa mi to už viackrát, po prvý raz keď som chytával v Táborsku, neskôr sa ozvali kríže aj v Skalici. Neviem, či ide o zápal, ale keď je jesenné počasie, tak sa stáva, že ma sekne v krížoch. V zápase s Rybkami sa mi to stalo približne v 20. minúte a cez polčas som chalanom povedal, že im možno viac uškodím, ako pomôžem a v bráne ma tak vystriedal Michal Hrušecký, ktorý je tiež veľmi šikovným brankárom.“

Jarná časť bude náročná

Prečítajte si tiež: Osem klubov uspelo v projekte SFZ. Na čo využijú financie? Čítajte 

A ako sa Andrejovi Fišanovi spolupracuje s trénerom Karolom Fabianom?

„On je jedným z nás, mám s ním dobrý vzťah, ako aj s hráčmi či vedením klubu. V Hlbokom vládne futbalová eufória, čo je najmä zásluha trénera, ktorý dal dokopy partiu dobrých hráčov a každý tréning či zápas je plný zábavy a chalani si to užívajú.“

Dobre fungujúca chémia nielen medzi hráčmi v kabíne, ale aj v celom klube sa podpísala pod vynikajúce výsledky.

Hlboké počas jesene nedokázal poraziť nikto zo súperov, no body stratili v remízových zápasoch so Sobotišťom, Rybkami a v poslednom kole aj s Kopčanmi.

„Kopčany sa ukázali ako nepríjemný súper a remíza nás mrzela, hlavne keď sme zistili, že Rybky zaváhali a mohli sme im odskočiť na viac bodov. Jar bude nepochybne náročná, možno príde väčšia nervozita hráčov, aj keď v kádri je veľa skúsených futbalistov, ktorí to vedia upokojiť.“

V Hlbokom sa o postupe nehovorí, ale Andrej Fišan prezrádza, že nad ním v klube pomýšľajú. Či však ide o túžbu zvíťaziť alebo postúpiť, je otázka.

„Čo sa týka ľudí v Hlbokom, tá túžba po postupe tam je, pretože piata liga by sa hrala po prvýkrát v histórii hlbockého futbalu. Myslím si, že skúsiť by to chceli, ale to je len môj osobný pocit,“ uzavrel Fišan.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 433
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 505
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 150
 4. Aká je chémia vôní 10 901
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 498
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 884
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 848
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 228
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 839
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 6 646
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: FK Senica

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
6. liga ObFZ Senica, Futbal

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Testy v pondelok˙odhalili ďalších 1 254˙nakazených

Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 29, na Slovensku tak ochoreniu podľahlo už 868 ľudí.

Materskú školu v Senici zateplili z dotácie

Kompletné zateplenie objektu materskej školy s kapacitou 90 detí ušetrí viac ako 60 percent výdavkov na energie.

Koronakríza znižovala tento rok platy

V tomto roku sa pre koronakrízu znížil plat 13 percentám˙zamestnancov.

#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

Už ste čítali?