ZÁHORIE. Slovenský futbalový zväz uskutočnil v rokoch 2017 – 2019 úspešný projekt Podpory rekonštrukcie a výstavby futbalovej infraštruktúry, ktorú kluby využívajú na zápasovú a tréningovú prax mládežníckych družstiev.
Projekt prebiehal v dvoch etapách, v ktorých bolo prerozdelených viac ako 5,3 milióna eur na 359 projektov vo futbalových kluboch po celom Slovensku.
Vzhľadom na úspech projektu, pozitívne ohlasy a neutíchajúcu komunikáciu s klubmi, ktoré v týchto projektoch neboli podporené, sa Slovenský futbalový zväz rozhodol uskutočniť podobný projekt aj v tomto roku. Zväzu sa podarilo zabezpečiť ďalší objem finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a tak bola na nový projekt vyčlenená suma 3,5 milióna eur.

Kluby mohli svoje návrhy predkladať od 1. augusta do 15. septembra 2019, pričom mohli žiadať minimálne o 10-tisíc a maximálne o 50-tisíc eur. Zo strany žiadateľa bolo podmienkou povinné spolufinancovanie vo výške 25 percent z celkovej sumy projektu.
Slovenský futbalový zväz počas uplynulého týždňa rozhodol o rozdelení finančných prostriedkov a celkovo podporil 298 projektov, z toho 90 v Západoslovenskom futbalovom zväze. Osem úspešných žiadateľov bolo aj z okresov Senica a Skalica. Sedem z nich spadá do oblastných súťaží, jeden do krajskej.
Najúspešnejšími žiadateľmi sa stali Cerová a Radošovce

Cerovej bolo na ich projekt pridelených 16-tisíc eur, Radošovciam 15-tisíc eur, pričom išlo o najvyššie sumy, ktoré putovali do klubov z okresov Skalica a Senica.
V Radošovciach chcú využiť financie na rekonštrukciu všetkých kabín v budove. „Ide o štyri kabíny, ktoré sú už v zlom stave. Prerobiť chceme všetko od obkladov cez dlažbu až po sprchy,“ objasnil zámer projektu predseda klubu Jozef Žúrek.
Aj keď je pravdepodobné, že k dotácii budú musieť zohnať ešte nejaké finančné prostriedky, za pridelenú sumu sú vďační.
V Cerovej sa budú snažiť za získané finančné prostriedky prerobiť sociálne zariadenie v budove štadióna, ale aj elektrorozvody a celú elektrinu v rámci budovy.
Sobotište chcelo novú budovu
Do klubu poputuje finančná injekcia v podobe 10-tisíc eur, no klub žiadal o najvyššiu možnú sumu, pretože predmetom projektu bola výstavba novej budovy.
„Mali sme vyššiu predstavu o sume, zvyšok by doložila obec, no teraz máme dilemu, čo s peniazmi. Musíme zistiť naše možnosti, porozprávať sa s vedením obce a nájsť nejaké rozumné riešenie tejto situácie,“ popísal predseda klubu Patrik Kadlečík.
Opravy, rekonštrukcie či zavlažovací systém

Kluby OŠK Rohov, FC Družstevník Rybky, FK Oreské, TJ Radimov a Spartak Stráže dostali po 10-tisíc eur. Na čo tieto financie využijú?
V Rybkách mali v pláne urobiť zavlažovací systém, ale aj rekonštrukciu kabín. Pôvodne žiadali vyššiu sumu, napokon dostali len polovicu, a keďže na štadióne majú mobilnú závlahu, financie pravdepodobne poputujú na prerábku kabín.
V Rohove žiadali o dotáciu od SFZ už z predchádzajúceho projektu, pretože na štadióne intenzívne pracujú na automatickom zavlažovaní hracej plochy. Práve sem poputujú získané financie. Okrem automatického zavlažovania je predmetom projektu aj vyvŕtanie studne.
Rovnako aj v Oreskom boli predmetom projektu viaceré opravy a rekonštrukcie, ako závlaha či oplotenie. Do čoho sa však pustia, je zatiaľ otázne. Najskôr si musia prehodnotiť, čo sú z pridelených financií schopní urobiť. V klube Spartak Stráže investujú peniaze do nového plotu a chodníkov.

Tri strany oplotenia futbalového areálu sú hotové, na štvrtú, ktorá je v devastačnom stave, už nezostali potrebné financie. Okrem toho však potrebujú vymeniť lapače lôpt za bránkami, ale aj vybudovať nové chodníky za budovou. V Radimove financie pomôžu na vybudovanie automatickej závlahy.
Finančná pomoc sa však dostala aj ďalším klubom zo Záhoria, konkrétne z okresu Malacky, ktoré spadajú do pôsobnosti Bratislavského futbalového zväzu. Financie boli pridelené klubom Jablonové, Gajary, Sološnica, Kostolište, Rohožník a Jakubov.