KÚTY. V klube zažívajú futbalový boom. Do mužského kádra sa vrátilo viacero mladých odchovancov a mužstvo sa stalo jesenným majstrom 7. ligy. Na zápasy chodí neuveriteľných 300 až 400 divákov, navyše veľmi dobre pracujú s mládežou.
V Kútoch majú päť mládežníckych kategórií od U9, U11, U13, U15 až po U19. Prípravky a dorastenci pôsobia v súťažiach ObFZ Senica, starší a mladší žiaci zas v krajských súťažiach. O dobre fungujúcu mládež sa veľkou mierou pričinil Jozef Koch, ktorý sa v klube venuje deťom už niekoľko rokov.
„Mládeži sa venujem dlho, ale s prestávkami. V minulosti som pôsobil pri týchto kategóriách v rokoch 1990 až 2005 a teraz od roku 2013, kedy sme urobili v mládeži novú štruktúru a systém.
Po futbalovej stránke som hrával tri sezóny dorasteneckú ligu za Slovan Bratislava, po vojne som pôsobil na východe Slovenska vo Svite a neskôr v Malackách. Potom som sa vrátil do Kútov, kde som ukončil svoju hráčsku kariéru a začal som v klube funkcionárčiť a trénovať,“ predstavil sa rodák z Kútov. Jozef Koch sa v klube venuje najmladším hráčom v prípravke, ale aj mladším žiakom.
Päť mládežníckych kategórií v amatérskom klube je dnes veľmi ojedinelým javom. Aj preto sme sa s Jozefom Kochom porozprávali, prečo je futbalová mládež problematická, v čom je ich klub iný od ostatných, ale aj čo sa snaží deťom od útleho veku vštepiť v tréningovom, ako aj zápasovom procese.
Práca najmä s domácimi deťmi

Kúty sú veľká obec, aj preto v klube pracujú prevažne s domácimi deťmi. Za posledné roky však pribudla futbalová mládež aj zo susednej obce.
„Postupne k nám začali chodiť deti z Brodského, čo sprevádzala aj kritika, prečo im berieme hráčov. Keď však za mnou príde rodič, že chce, aby jeho dieťa trénovalo u nás, a vidím, že aj chlapec chce trénovať, tak ich nepošlem preč. Preto máme päť alebo šesť hráčov zo susednej obce, inak pracujeme s domácimi deťmi,“ objasnil Jozef Koch.
V súvislosti s mládežou sa čoraz viac skloňujú slová ako nedostatok či nezáujem detí o šport. Ako vníma tento problém Jozef Koch?
„Na jednej strane je tu klesajúci záujem o šport, pretože dnes je ponuka voľnočasových aktivít oveľa bohatšia ako kedysi. Potom sú tu technológie, ktorým deti veľmi ľahko podľahnú a navyše sú dnes deti príliš pohodlné a neurobia nič naviac, chýba im iniciatíva a často aj samostatnosť.
Okrem toho sú tu aj ďalšie vplyvy, ako cigarety, alkohol či drogy, a niekedy vidím, že je problém aj v tomto, najmä u chlapcov, ktorí s futbalom skončili. Aj preto je dobré u detí pestovať záujem, či už o futbal, alebo iný šport, hlavne nech robia to, čo ich baví.“

Podpora rodiča je dôležitá

Rovnako, ako je dôležitá úloha trénera, je pri športovaní dieťaťa potrebná hlavne podpora zo strany rodičov. „Rodič a tréner musia spolupracovať a obaja musia dieťa motivovať. Keď je podporované aj z tej domácej strany, dosahujú sa lepšie výsledky. Zároveň je to prínosné pre dieťa aj do budúcnosti, pretože od útleho veku sa učí zodpovednosti,“ pokračoval Koch.
Zároveň dodáva, že spolupráca rodičov v Kútoch funguje veľmi dobre. „Rodičia nám veľmi pomáhajú, či už pri domácich zápasoch, ale aj v iných činnostiach.
Mnohých rodičov často vidím na zápasoch A-mužstva alebo aj dorastu, takže sa zaujímajú o celkové dianie v klube a nielen o kategóriu, v ktorej pôsobí ich dieťa. Práve aj záujem rodičov je pre ľudí, ktorí pracujú s mládežou, akousi spätnou väzbou, že to, čo robia, robia správne.
„Človeka veľmi poteší, keď počujem, či už od rodiča, alebo aj iných ľudí, že v klube odvádzame dobrú prácu, darí sa nám a deti chodia rady na tréning.“