ZÁHORIE. Známu rozprávku Soľ nad zlato, kde Maruška vyslovila vetu, že má svojho otca radšej ako soľ, by v niektorých obciach na Záhorí mohli premenovať na rozprávku Voda nad zlato. Či však bude mať tento príbeh taký dobrý koniec ako v rozprávke, je dnes stále otázne. Zatiaľ to tak nevyzerá.
Prichádzajúc do obce Lopašov sa ľuďom, ktorí tam žijú, pri ceste vysmieva predvolebný bilbord najsilnejšej vládnej strany, ktorá im sľubuje, že ochráni sociálny štát. Aký je to ale štát, ktorý ľuďom negarantuje základnú potrebu, akou je pitná voda? Túto otázku si už roky kladú starostovia desiatich obcí na Záhorí -Lopašova, Oreského, Radošoviec, Chropova, Kovalovca, Duboviec, Trnovca, Prietržky, Vradišťa či Popudinských Močidlian.

Tieto malé obce v povodí rieky Chvojnica majú jeden spoločný problém – nemajú verejný vodovod a ani kanalizáciu.
Kupujú si balenú vodu
Väčšina ľudí v týchto obciach je odkázaná na svoje vlastné studne. Je to ich jediný zdroj vody. Počas suchých letných dní však voda vysychá a domácnosti jej nemajú dostatok ani len na sprchovanie sa alebo pranie. „Niekedy sa musíme chodiť pozerať do ´sklepa´, či máme dosť vody na to, aby sme mohli vôbec spustiť práčku,“ hovorí starostka Popudinských Močidlian Dana Žurková. Ešte horšie je však to, že majú problém s pitnou vodou ako takou. „Funguje to tu tak, že pijeme výhradne balenú vodu, ktorú si kupujeme v obchode,“ opisuje zložitú situáciu ľudí starostka obce Dubovce Dana Mikulová.
Bojujú s veternými mlynmi
Je 21. storočie a obyvatelia spomínaných obcí na čele s ich starostami bojujú za to, aby sa ich problém začal riešiť. Snažia sa získať peniaze, kde sa len dá, ale neúspešne. „Eurofondy čerpať nemôžeme, lebo sme veľmi malé obce, vodovody a kanalizácie sa budovali najskôr v samosprávach nad dvetisíc obyvateľov. Úver nám banky nedajú, lebo máme veľmi malé obecné rozpočty. Štátny Envirofond nám peniaze tiež neposkytol, navyše prideľuje veľmi malé sumy, čo našu situáciu nerieši,“ vysvetľuje Mikulová. Na vybudovanie vodovodu a kanalizácie však tieto dediny potrebujú spolu desiatky miliónov eur. Kde ich však majú zohnať?
Starostovia týchto obcí sú bezradní. Aj napriek tomu sa snažia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby túto neľahkú situáciu vyriešili. „Už roky chodíme, klepeme na rôzne dvere, ale pomoc neprichádza. Máme pocit, ako by sme narážali hlavou proti múru,“ hovorí starostka Duboviec. Situáciu chceli starostovia riešiť aj na výjazdovom zasadnutí vlády v Skalici, kde sa plánovali stretnúť aj s premiérom Petrom Pellegrinim.