ZÁHORIE. Obyvatelia viacerých miest v Trnavskom kraji mohli v týchto dňoch priamo rozhodovať o tom, kde bude využitá časť financií z rozpočtu mesta, v ktorom žijú. Takouto formou mohla verejnosť priamo rozhodnúť o tom, na aký účel sa využije časť peňazí, ktoré formou daní odvádza do rozpočtu svojej samo-správy. Proces aktívneho zapájania ľudí do rozhodovania o využití financií mesta sa nazýva participatívne rozpočtovanie. Funguje aj na Záhorí?
Nielen vo voľbách
Participatívny rozpočet má viacero výhod, z ktorých by mohli slovenské mestá a obce, ale aj ich obyvatelia ťažiť. „Predovšetkým umožňuje občanom priamo rozhodovať o otázkach samosprávy aj počas štvorročného obdobia medzi komunálnymi voľbami,“ tvrdí odborník na samosprávu z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Martin Kollárik.

Je presvedčený o tom, že charakter tohto procesu pomáha budovať užšie vzťahy medzi politikmi a lokálnou komunitou. „Je to veľmi dôležité pre uvedomelé rozhodovanie miestnych politikov s prihliadnutím na potreby a požiadavky komunít, ale aj pre informované rozhodovanie občanov v nasledujúcich komunálnych voľbách,“ dodáva.
V Senici euro na obyvateľa
Mesto Senica tvrdí, že participatívny rozpočet bol v meste Senica po prvýkrát schválený poslancami už v roku 2014. A s výnimkou jedného roku funguje dodnes. Mesto pre každú mestskú časť vyčleňuje financie vo výške jedného eura na obyvateľa. Výbory tej-ktorej časti následne rozhodujú, ako tieto peniaze využijú v prospech občanov svojho obvodu. Odborník z SGI Martin Kollárik však oponuje, že tento spôsob prerozdeľovania financií nie je pravým participatívnym rozpočtom, lebo nespĺňa jeho štandardy. Najmä však priame rozhodovanie ľudí.