ŠAŠTÍN – STRÁŽE. Veriaci z celého Slovenska prišli pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie na národnú púť do pútnickeho mestečka Šaštín, aby si tu uctili duchovnú patrónku Slovenska.
Podľa Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa – metropolitu, zároveň tu nájdu odpoveď na mnohoraké utrpenia a nespravodlivosť, a tou odpoveďou je podľa neho láska.
Púť so stáročnou tradíciou vyvrcholila slávnostnou svätou omšou pred šaštínskou bazilikou, na ktorú prišlo podľa organizátorov púte viac ako 30-tisíc ľudí.
Medzi účastníkmi boli aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini a viacerí ďalší predstavitelia verejného života.
Kríza poslušnosti
Apoštolský prefekt Azerbajdžanu Vladimír Fekete sa v homílii okrem iného venoval aj kríze poslušnosti a s tým súvisiacej kríze autority.
Tá sa podľa neho prejavuje aj tým, že niektorí rodičia sa neodvážia vychovávať svoje deti v poslušnosti a podriadenosti pravidlám. Neobišiel ani krízu autority v samotnej cirkvi.
„Je bolestné počuť o mravných zlyhaniach duchovných pastierov. Takéto fakty nemožno ospravedlňovať, ale ich pôvodcov treba brať na zodpovednosť. Nemenej bolestné je však aj byť svedkami pyšného a domýšľavého posudzovania Svätého otca. Ak na pápeža Františka útočí svet, je to normálne. Odkiaľ však berú oprávnenie kritizovať jeho slová a činy niektorí kňazi či biskupi?,“ pýtal sa Fekete.
Úcta a poslušnosť k predstavenému, ale aj skromnosť a pokora chýba podľa neho aj mnohým duchovným.
Na omšu prišli aj politici
Na slávnostnej omši sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.
"Som rada, že som sa mohla zúčastniť tejto omše, vždy je to priestor pre stíšenie a pre modlitbu. Tak ako zaznelo v kázni, utrpenie je bežnou súčasťou každého z nás, každého života. Je možno príjemné sa zamyslieť nad tým, ako utrpenie je šancou na premenu a na to, aby sme prehĺbili vzťah k samému sebe a súcit k druhým," uviedla prezidentka.
Predseda Národnej rady Andrej Danko považuje Šaštín za jedno z miest, kde sa uchyľuje, keď mu je ťažko.
"Zvlášť v dnešný deň je to mimoriadne, keďže sa tu zišli zástupcovia z celého Slovenska. Je to miesto, kde treba skloniť hlavu a povedať si, že pri niektorých veciach sa treba poučiť a robiť ich lepšie. Tak ako bolo povedané v omši, v poslednej dobe nám chýba viera a disciplína," uviedol po slávnostnej omši Danko.
Medzi ďalšími štátnymi predstaviteľmi sa na slávnostnej omši zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini. Jednou z vecí, ktoré si odniesol je, že zlobou a nenávisťou sa nepohneme dopredu.
"Akoby sme prestali rešpektovať pravidlá. Akoby sme nechceli rešpektovať hodnoty a korene, na ktorých sme založení. Mali by sme o tom viac rozprávať. Uvedomil som si, že zlobou a nenávisťou sa nepohneme dopredu. Aj z tohto miesta by som chcel povedať, aby sme si uvedomili, že v jednote je sila. Ak prestaneme súperiť, tak Slovensko má pred sebou skvelú budúcnosť," poznamenal po omši predseda vlády.
Púť skončí v pondelok
Veriaci prichádzali do Šaštína autobusmi, ktoré organizovali ich farnosti, mnohí využili mimoriadne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, no niektorí dali prednosť putovaniu po vlastných nohách.
Takto prichádzali do pútnického mestečka ľudia hlavne z oblasti Záhoria, peši však putovala aj skupina veriacich z Trnavy.
Pútnické dni v Šaštíne uzatvorí v pondelok 16. septembra púť venovaná starým a chorým. Hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.
Katolícka cirkev na Slovensku si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, pripomína vždy 15. septembra. Tento deň je na Slovensku dňom pracovného pokoja.
Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku je chrám v Šaštíne, ktorý je starobylým pútnickým miestom.