ZÁHORIE. O stave pitnej vody v regióne sme sa porozprávali s Pavlom Faškom z odboru Klimatologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
V niektorých obciach mali ľudia toto leto problém s vysychaním studní. Čo je dôvodom ?
- Opäť to súvisí aj s hladinou podzemnej vody v zasiahnutých oblastiach. Tomuto poklesu hladiny podzemnej vody predchádzal nedostatok atmosférických zrážok, resp. ich neštandardné časové a priestorové rozloženie, nadnormálne vysoká teplota vzduchu, ktorá podporovala, predovšetkým v lete a v častiach jari a jesene, nadmerný výpar.
Išlo o výnimočný stav? Objavilo sa to len počas tohto leta?

- Nebola to iba krátkodobá, prechodná záležitosť, ale tento nepriaznivý stav sa kumuluje už niekoľko rokov. Príčinou sú aj anomálie v cirkulačných podmienkach vzduchu v atmosfére v širšom priestore Európy.
V našich klimatických podmienkach by mal prevládať prenos vlhkých vzduchových hmôt od západu (z Atlantického oceánu) smerom na východ (do vnútrozemia Európy).
Tento je v niekoľkých posledných rokoch menej výrazný a viac sa u nás uplatňuje cirkulácia vzduchu v atmosfére pozdĺž poludníkov, tzv. meridionálna cirkulácia vzduchu v atmosfére.
Toto spôsobilo úbytok atmosférických zrážok aj vo väčšej časti Českej republiky a Nemecka, následne sucho, so všetkými dôsledkami, aj hydrologickými.
Prečo sa tieto problémy vyskytli práve na Záhorí?
- Pretože Záhorie je najzápadnejším regiónom Slovenska, tak predovšetkým v jeho severnej polovici sa z vyššie uvádzaných dôvodov prejavili podobné problémy ako v štátoch západne od Slovenska.
Okrem toho, pretože je prevažne nadnormálne teplo, aj v zime, nedostatočne sa v aj v oblasti Záhoria v priebehu zimy kumuluje snehová pokrývka. Preto tam na konci zimy a na začiatku jari už pravidelne chýba zdroj vlahy, ktorý predstavovala voda obsiahnutá v snehovej pokrývke.
Je to úplne bežné, že je postupne čoraz viac teplejšie?

- Rýchlosť otepľovania v druhej dekáde 21. storočia (od roku 2011) je najvyššia zo všetkých dekád na konci 20. a na začiatku 21. storočia.
Priemerná ročná teplota vzduchu vzrastie v druhej dekáde 21. storočia u nás o viac ako 0,5 °C, čo je tempo, s ktorým u nás v histórii meteorologických meraní nemáme skúsenosti.
Čím sa vyznačuje oblasť Záhoria z hľadiska zrážok, je to oblasť, ktorá môže využívať napr. v lete vodu z častých dažďov, či práve naopak je to oblasť, ktorá sa