TRNAVA. O deťoch, škole, vzťahoch a zvládaní školských povinností sme sa rozprávali so psychológom Filipom Uhrovičom z Katedry psychológie Filozo-fickej fakulty Trnavskej univerzity.
Nový školský rok je novou skúsenosťou najmä pre prvákov ZŠ. Čo by mohlo deťom pomôcť tento prechod lepšie psychicky zvládnuť?

- Škola je pre prváka nové prostredie, môžeme mu však uľahčiť nástup už len tým, že mu ju ukážeme, keď okolo prechádzame, porozprávame sa s ním o tom, čo ho v škole čaká, odprevadíme ho v jeho prvý deň. Taktiež je dobré si nájsť čas a dieťa vypočuť po návrate zo školy.
S akými problémami sa deti v školách najčastejšie stretávajú?
- Na prvom stupni je to spočiatku zvládnutie nárokov školy, hoci učiteľky tu bývajú väčšinou veľmi empatické a snažia sa deti viac povzbudzovať, školu im spríjemniť. Ak však v druhom či treťom ročníku má žiak stále ťažkosti so zvládnutím techniky čítania či písania, je dobré overiť, či nejde o niektoré z porúch učenia – dyslexiu, dysgrafiu a pod. Neskôr, hlavne na druhom stupni, býva problémom šikana medzi žiakmi.
V poslednej dobe pritom narastá hlavne kyberšikana. Stretávame sa aj so šikanou medzi dievčatami. Táto väčšinou nemáva fyzickú formu, často ide o rôzne formy ohovárania, dávania prezývok či vyčleňovania z partie formou zákazov a príkazov. Veľakrát napríklad jedno dieťa zakazuje iným sa hrať či kamarátiť s konkrétnym žiakom. Táto šikana sa dokazuje omnoho ťažšie, má aj obete.