CEROVÁ. Bratislavská vodárenská spoločnosť namerala vo vode vysoké hodnoty látky fluorantén. Zabezpečila preto náhradné zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z cisterien. Problém sa podľa vodárov týka len tejto jednej obce

Opatrenia prebiehajú
„Predpokladáme, že zdrojom zvýšeného obsahu fluoranténu v pitnej vode môže byť jeho uvoľňovanie z vnútorného asfaltového náteru liatinového vodovodného potrubia, z ktorého boli v minulosti budované verejné vodovody,“ uvádza Bratislavská vodárenská spoločnosť v písomnom stanovisku.
Po prvom zistení zvýšených hodnôt vodári prepláchli potrubie a opakovane vykonávajú odbery vody, aby mohli kontrolovať jej kvalitu. V prameni Rybníček, ktorý je zdrojom pitnej vody, fluorantén nenamerali.

Vzorky vyhovujú
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici vo svojom odbornom stanovisku konštatuje, že z doručených výsledkov vyplýva, že vzorky vody z verejného vodovodu v Cerovej v súčasnosti vyhovujú vyhláške ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody. Úrad vychádza z toho, že táto vyhláška neobsahuje požiadavku na osobitné vyšetrenie fluoranténu v pitnej vode, ani jeho limitné hodnoty.

Riziko zvyšovania
Bratislavská vodárenská spoločnosť vodu kontrolovala podľa vyhlášky ministerstva životného prostredia, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu surovej vody a na sledovanie kvality vody vo verejných vodovodoch. Požiadavky tejto vyhlášky v oblasti polycyklických aromatických uhľovodíkov, kam patri aj fluorantén, nie sú podľa hygienikov v súlade s hygienickými predpismi.
Regionálny hygienik Ondrej Máčalka zároveň konštatuje, že ak je pravdepodobným zdrojom fluoranténu opotrebované potrubie, je reálne riziko ďalšieho zvyšovania jeho obsahu vo vode.
„Preto odporúčame Bratislavskej vodárenskej spoločnosti bezodkladne riešiť problémy výskytu fluoranténu v pitnej vode a o postupe realizovaných opatrení informovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ dodal Máčalka

Rôzne normy
„Bratislavská vodárenská spoločnosť situáciu nepretržite monitoruje, pracuje na určení zdroja zvýšeného obsahu fluoranténu vo vode a priebežne komunikuje s pracovníkmi RÚVZ so sídlom v Senici a so starostom obce Cerová,“ uviedla spoločnosť pre agentúru SITA.
Podľa starostu Cerovej Jána Čerešníka sú v súčasnosti zrejme na Slovensku aktuálne rôzne normy na posudzovanie kvality pitnej vody. Dokedy si budú obyvatelia brať vodu na pitie a varenie z cisterny, nevedel povedať, riešenie necháva na odborníkov.
Polycyklické aromatické uhľovodíky vznikajú pri nedokonalom spaľovaní organických látok. Vyskytujú sa v ovzduší, napríklad v spalinách naftových motorov, v cigaretovom dyme, ale vznikajú aj pri tepelnej úprave potravín, napríklad pri grilovaní alebo údení.
Záväzné hodnoty pre obsah fluoranténu podľa Máčalku doteraz nestanovila vo svojich odporúčaniach pre pitnú vodu ani Svetová zdravotnícka organizácia.