SENICA. 16. augusta pribudlo na Záhoráckej stene slávy ďalšie, v poradí už deviate ozubené koliesko. Ocenenie in memoriam sa dostalo senickému fotografovi Jánovi Náhlikovi, nestorovi fotografovania v Senici i na Slovensku.
Ako informuje mesto Senica, koliesko odhalili primátor mesta Martin Džačovský a deti Jána Náhlika Magda a Ján. Podujatie Nočná Senica, v rámci ktorého sa slávnosť konala, sa kvôli nepriazni počasia začalo s vyše hodinovým meškaním.
Práve 16. augusta by mal Ján Náhlik 97 rokov. Okrem detí Jána Náhlika si na svojho učiteľa a predchodcu vo vedení fotoklubu Retina zaspomínal aj Jozef Kalka. Slávnosť vyvrcholila koncertom mládežníckej kapely Big band Storm z Borského Mikuláša.
Zakladateľská osobnosť fotoskupiny Retina

Ján Náhlik sa narodil 16. augusta 1922 v Ružomberku, no v desiatich rokoch sa s rodinou presťahoval do Senice. Lásku k fotografovaniu v sebe pestoval už odmalička. Ako dieťa navštevoval počas letných prázdnin starú mamu v Ľubochni, kde raz na povale objavil fotografickú výbavu strýka. Ako študent dostal v roku 1937 svoj prvý fotoaparát Kodak – Brownie a práve tu začali vznikať jeho prvotiny.
„Postupne sa dostal do národne uvedomelého a kultúrne vyspelého prostredia fotoateliéru pána Protivu, kam chodieval a stretával sa s akademickým maliarom Jánom Mudrochom, cez vojnu žijúcim v Senici, ako aj so spisovateľmi Ladislavom Novomestským a Dr. Ivanom Horváthom. Rozhovory s týmito osobnosťami o umení ovplyvnili a zmenili Náhlikov vývoj a smerovanie jeho ďalšej tvorby,“ uvádza mesto Senica v Náhlikovom životopise.

Spolu s Eugenom Žunkom, Alojziou Protivovou, Bartolomejom Mariščákom, Františkom Lauffom a Jánom Robichom založili v Senici 14. decembra 1942 Fotoskupinu pri Klube slovenských turistov a lyžiarov, od roku 1968 až po súčasnosť známu pod názvom Retina.
Neúnavne sa zapájal do organizačných aj výchovných prác, aktivizoval výstavy, čerpal skúsenosti a šíril svoje poznatky z oblasti fotografie mladším, či menej skúseným kolegom. Za svoju prácu dostal veľa cien, vyznamenaní a ocenení. Od medaily holandskej kráľovnej z Focus fotosalónu v Amsterdame až po najvyššie, kedy mu Medzinárodná federácia umeleckej fotografie udelila čestný titul AFIAP.

Počas života neúnavne publikoval v odbornej a ilustrovanej tlači doma aj v zahraničí. Svoje skúsenosti zhrnul do príručky Fotografujeme na cestách, no jeho snímky sú súčasťou mnohých publikácií.
Zomrel 24. augusta 1989 v Myjave po krátkej a ťažkej chorobe, pochovaný je v Senici na miestnom cintoríne.
Viac o živote Jána Náhlika, ako aj osobností zo Záhoráckej steny slávy môžete nájsť tu: https://senica.sk/kategoria/zahoracka-stena-slavy