Tohtoročné maturity zažili ďalší škandál. V stredu sa v Obchodnej akadémii v Senici konalo druhé kolo písomných maturít z anglického jazyka pre tých študentov, ktorí sa z rôznych relevantných dôvodov nemohli zúčastniť riadneho aprílového. Na študentov zo škôl celého regiónu čakalo nemilé prekvapenie. „Namiesto anglického textu sa z magnetofónu spustili vianočné koledy a nejaké maďarské piesne, ktoré boli nahrané na kazete. Aby sa maturity mohli uskutočniť, učitelia po celej škole zháňali CD magnetofón pre prehratie CD nosičov, na ktorých už bola správna nahrávka. Podľa môjho názoru to spravil niekto úmyselne,“ povedala pre náš týždenník jedna z maturantiek.
Prekvapená ostala aj riaditeľka školy Miroslava Príkopová. „Krátko pred začatím maturity sme odpečatili poštu zo Štátneho pedagogického ústavu, ktorej obsahom boli nahrávky jazykového testu. Súčasťou maturity bolo i púšťanie nahrávky na kazete. Pri spustení začala hrať akási detská pesnička, kde deti cestujú po jednotlivých krajinách - Maďarsko, Rakúsko, Slovensko,... a vždy tam bol aj nejaké slovo v danom jazyku. Mysleli sme si, že ide o omyl a pustili sme druhú kazetu s nahrávkou. Ale na tej nebolo absolútne nič.“
Obsahom zásielky boli aj dva CD nosiče, ktoré si škola vôbec nevyžiadala. Na nich už boli riadne texty. „Zavolali sme ŠPÚ a informovali TV Markízu. ŠPÚ nám poslal žiadosť od ministra, aby sme nahrávky poslali do ŠPU. Žiadosti sme zo zákona nemuseli vyhovieť. Za prítomnosti notárky sme urobili kópiu nahrávky, ktorú si notárka uschovala. Origínál sme poslali, lebo chceme, aby sa táto záležitosť vyriešila. Postupovali sme podľa predpisov,“ dodala riaditeľka Príkopová.
„Budeme po tom pátrať, pretože máme pocit, že ak je naozaj pravda, čo škola hovorí, tak to môže byť už len jedine zámer,“ povedala na margo nahrávok pre televíziu Markíza riaditeľka ŠPÚ Anna Butášová.
Chaos okolo stredajších písomných maturít z angličtiny bol podľa študentov bol len malý prehrešok voči pravidlám. Po škole sa povrávalo, že aj aprílová písomná maturita z cudzích jazykov bola zmanipulovaná. Údajne na jednom malackom gymnáziu, kde mali podľa slov študentov učitelia nadiktovať výsledky všetkých testov. Tí, čo takúto „pomoc“ učiteľov nemali, v tom vidia nespravodlivosť a znevýhodnenie svojich šancí uspieť pri prijatí na vysoké školy. „My sme museli na papier dať vlastné vedomosti a ešte za takýchto podmienok,“ hovorili. Hoci takéto tvrdenie za pravdivé vedenie gymnázia odmieta, hovorí sa, že bez vánku sa ani lístok nepohne.
Gabo Kopúnek