BRATISLAVA. Výstrahy, ktoré Slovenský hydrometeorologický ústav vydáva v súvislosti s počasím, povodňovou situáciou alebo smogovým ohrozením, je ministerstvo vnútra schopné doručiť priamo starostom obcí prostredníctvom esemesiek.
Ako dnes ďalej na tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR Marián Dritomský, informácie o výstrahách zasiela SHMÚ na centrálne monitorovacie a riadiace stredisko na Sekcii krízového riadenia.
Oznámia to všetkým starostom
"Odtiaľ tá informácia prechádza na okresný úrad v sídle kraja, konkrétne na koordinačné stredisko," vysvetlil Dritomský. V prípade výstrah druhého a tretieho stupňa následne koordinačné stredisko vyrozumieva všetkých starostov na území okresu, pre ktorý je výstraha vydaná.
"Čiže priamo koordinačné stredisko prostredníctvom esemesiek informuje starostov na postihnutom území," uviedol. Starostovia podľa Dritomského najlepšie vedia, aké ohrozenie môžu predstavovať pre ich obec jednotlivé meteorologické javy.

"Ak majú naplánovanú nejakú akciu, kultúrno-spoločenskú alebo športovú a dostanú výstrahu, vedia urobiť opatrenia, aby vedeli predísť nejakým väčším škodám alebo ohrozeniu osôb. Ak majú nejaké miesta, ktoré býva napríklad pravidelne zatopené alebo sa tam ukladajú nánosy, vedia tieto miesta kontrolovať, aby zabránili ďalším škodám," zdôraznil Zároveň môžu starostovia podľa Dritomského informácie o výstrahách posúvať priamo obyvateľom, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu.
Aj na internete
Informácie o výstrahách zverejňuje SHMÚ napríklad aj na svojej internetovej stránke. "Avšak každý starosta nie je stále pripojený na internet, nesleduje neustále sociálne siete, nepozerá stále televíziu, nepočúva rozhlas. A práve preto je ten systém nastavený tak, aby mu tá esemeska vždy prišla, nech by sa nachádzal kdekoľvek," povedal Dritomský s tým, že dostupnosť esemesiek je podstatne vyššia ako dostupnosť hovoru.
Informáciu o výstrahe zároveň dostávajú aj jednotlivé okresné úrady, aby mohli aktivizovať svoje výjazdové skupiny. "Okresný úrad má svoju výjazdovú skupinu, ktorá sa aktivizuje, je v pohotovosti, je v neustálom kontakte s koordinačným strediskom a sleduje, kde, k akým udalostiam dochádza, aby tam mohla táto skupina ísť a poskytovať pomoc," povedal Dritomský. V prípade problematickej smogovej situácie podľa neho informáciu dostáva aj Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne odnože.
Funguje aj v Poľsku
Systém SMS výstrah, ktorý funguje v Poľsku, zasiela varovania aj jednotlivým občanom. Podľa Dritomského by podobný systém chcelo zaviesť aj Slovensko. "Chceli by sme takýto systém, pracujeme na ňom," povedal s tým, že podľa direktívy Európskej únie by takýto systém mali zaviesť všetky členské štáty.
"Nazýva sa to Reverse 112," uviedol s tým, že štát prostredníctvom tohto systému varuje občanov okrem meteorologických aj napríklad pri bezpečnostných výstrahách. "Všetky krajiny teraz pracujú na tom," povedal. Dodal však, že v málo krajinách je systém zatiaľ funkčný. "Ale bude to," povedal na záver.