Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

GUČEK: Kritika bude vždy, nikdy sa nedá vyhovieť všetkým

Odštartoval nový ročník oblastných futbalových súťaží.

Predseda ObFZ Senica Miroslav GučekPredseda ObFZ Senica Miroslav Guček (Zdroj: Martina Radošovská)

SENICA. Jesenná časť nového súťažného ročníka odštartovala a my sme sa ešte pred jej začiatkom porozprávali s predsedom ObFZ Senica Miroslavom Gučekom.

Pred sebou máme novú sezónu, ale vráťme sa ešte na chvíľku k tej starej. Ako by ste zhodnotili predchádzajúci súťažný ročník?

- Minulý ročník bol oproti predchádzajúcim o niečo iný, pretože výraznejšie nedominovalo žiadne mužstvo a siedma liga, ako aj šiesta boli vyrovnané. Až v závere sezóny zostali dominantnejšie Rybky, pretože šírkou a kvalitou kádra vynikali. Čo sa týka mládežníckych mužstiev, najmä v doraste to bolo napínavé takmer do posledného kola, kde sa rozhodovalo medzi Sobotišťom a Radošovcami. V zvyšných súťažiach boli víťazi jasní už popredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Sezónu by som celkovo zhodnotil pozitívne, aj z toho hľadiska, že sa zlepšila kultúra na ihriskách, a to hlavne vďaka dotáciám Slovenského futbalového zväzu. Na niektorých štadiónoch prebehli určité rekonštrukcie, či už šatní alebo ihrísk, čo malo pozitívny vplyv aj na návštevnosť a rovnako sa zlepšilo aj prostredie okolo futbalu.

Súvisiaci článok Hlboké vstúpi do sezóny s novým trénerom Čítajte 

Zo senickej oblasti nepostúpilo do 5. ligy Západ žiadne mužstvo. Rozprávali ste sa s klubmi, prečo nechcú postúpiť?

- Veľmi ma mrzí, že od nás nikto nepostúpil, pretože Rybky majú kvalitný káder a zrejme ani finančná stránka vyššej súťaže by im nerobila problémy. Osobne si myslím a potvrdilo sa mi to aj v rozhovoroch s hráčmi, že hlavným problémom je cestovanie. Mnohí totiž pracujú alebo dochádzajú za štúdiom a pre nich sú zápasy v rámci okresu časovo výhodnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v zime ste avizovali, že pre každú mužskú súťaž chcete získať sponzora, čo sa vám aj podarilo. Od novej sezóny sa tak zmenili názvy súťaží, šiesta liga Sportika je po novom Felber, 7. liga DoubleStar Bet a 8. liga Sportika. Poviete nám o akých sponzorov ide?

- Myslím si, že spoločnosť Sportika netreba predstavovať, keďže spolupráca prebieha už dlhšie. Sportika túto sezónu sponzoruje aj novú pohárovú súťaž, ktorej prvé kolo máme úspešne za sebou. Čo sa týka Felberu, ide o distribúciu piva a nealkoholických nápojov. Felber má svoj vlastný pivovar a značku piva. DoubleStar je trenčianska stávková kancelária.

Ako ste už spomenuli, prvé kolo Sportika Cup-u je za nami. Ako ho hodnotíte a aké ohlasy sa k vám dostali?

- Prvé kolo hodnotím veľmi dobre. Pri vylosovaní sme sa snažili vytvoriť dvojice z bližšieho okolia, aby sa odohrali atraktívne derby zápasy, čo malo po prvom kole veľmi pozitívny ohlas, aj čo sa týka návštevnosti, ale aj čo sa týka samotných stretnutí. Aj v druhom kole sa vytvorili z postupujúcich mužstiev dvojice, kde spolu budú hrať opäť susedné obce. Až tretie kolo bude o niečo iné.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fotogaléria z pohárového zápasu Smrdáky - Oreské Čítajte 

Divácka návštevnosť pohárových zápasov sa pohybovala od 100 až po 300 divákov. Je toto pre vás dobrou spätnou väzbou na Sportika Cup?

- Určite áno, teší nás, že je súťaž divácky atraktívna a rovnako je atraktívna aj pre samotné mužstvá. Všetky náklady spojené s pohárovými zápasmi platí futbalový zväz a sponzor Sportika, zároveň prvé kolo poslúžilo mužstvám ako prípravný zápas. Kluby navyše môžu využiť aj divácky potenciál.

Vlnu kritiky vzbudila ôsma liga, respektíve jej model. Súťaž pokračuje spojením senickej a myjavskej oblasti, napriek tomu má len desať účastníkov. Mužstvá odohrajú 18 kôl, pričom sa začína 10. augusta a kluby budú od 3. októbra do 19. apríla stáť, čo viacerým príde ako veľmi dlhá doba. Komunikovali ste o tom s klubmi?

- Osobne som kritiku nepostrehol, ale nikdy nie je všetko ideálne. Čo sa týka ôsmej ligy, myslím si, že súťaž je atraktívna a sú na ňu pozitívne ohlasy. Aj s predsedom Oblastného futbalového zväzu Trenčín sme navštívili niektoré zápasy v rámci ôsmej ligy a s negatívnymi ohlasmi sme sa nestretli.

Kritika však bude vždy, nikdy sa nedá vyhovieť všetkým a nájdu sa ľudia, ktorým sa konkrétna vec nepáči. Všeobecne je však ohlas klubov na spojenie myjavskej a senickej časti dobrý, samozrejme, stále je čo zlepšovať. Ak by zostal do budúcna počet mužstiev na hranici desiatich, jedenástich klubov, tak by sme museli urobiť nový herný systém.

Uvidíme však, čo nám prinesie reorganizácia vyšších súťaží, ktorá by mala prebehnúť 2020/21, to znamená, či prídu nejaké posuny mužstiev z vyšších líg do okresov. Potom by sme k tomu urobili patričné opatrenia, aby sme túto súťaž zatraktívnili.

Do najvyššej oblastnej súťaže prišiel Štefanov zo siedmej ligy. Myslíte si, že sa v šiestej lige zabehne a bude pre mužstvá rovnocenným súperom?

- Ja si myslím, že nebudú mať problém udržať sa v súťaži a mali by sa pohybovať niekde v strede tabuľky, pretože kvalitu kádra na to majú. Podstatné však bude, aby sa dali hráči dokopy, pretože Štefanov ku koncu sezóny potrápili viaceré zranenia a bude záležať aj od toho, ako cez letnú prestávku posilnili.

V Štefanove vybudovali pekný futbalový areál, takže, čo sa týka podmienok v klube, sú dobre zabezpečení a pre hráčov vytvorili veľmi dobré prostredie. Okrem toho má Štefanov dobrú mládežnícku základňu, čo ma teší a na čele klubu sú schopní funkcionári, ktorí sú zanietení pre futbal.

V novom súťažnom ročníku sa vám rozrástla aj dorastenecká súťaž na štrnásť účastníkov, čím však utrpela krajská súťaž, keďže tri kluby z 5. ligy sa prihlásili do oblasti. Ako to vnímate?

- Túto situáciu budeme riešiť spoločne so Západoslovenským futbalovým zväzom, pretože osobne si myslím, že v rámci kraja je veľa piatych líg a trpia tým aj iné futbalové zväzy, keďže niekedy musí z oblasti postúpiť viacej družstiev, aby sa jednotlivé súťaže naplnili. Okrem toho si musíme priznať, že v krajskej súťaži vznikajú klubom o niečo vyššie náklady.

My máme v dorasteneckej súťaži 14 družstiev, pričom Cerová a Čáry založili dorast, čo nás teší. Mrzí ma, že v krajskej súťaži je len šesť družstiev, ale klubom sa nedá rozkázať. Často ich k podobnému riešeniu nútia problémy ako nedostatok financií či mládežníckych hráčov.

Je potrebné sa nad tým zamyslieť, pretože máme v mestách akadémie, ktoré pohltia množstvo dobrých hráčov a aj preto naše súťaže niekedy trpia. ZsFZ bude musieť urobiť opatrenia a prispôsobiť súťaže realite, ktorá v mládežníckych kategóriách momentálne je. V okrese sme túto sezónu spokojní, máme dostatočne naplnené všetky kategórie.

Súvisiaci článok Michal Jakubek od novej sezóny v Radimove Čítajte 

V tejto sezóne sa vám rozrástla aj súťaž prípraviek. Teší vás, že sa kluby snažia pracovať s mládežou?

- Teším sa, že nám pribudli mládežnícke družstvá. Je to aj zásluhou toho, že sa urobili určité opatrenia zo strany SFZ, ale aj ZsFZ, kde kluby môžu využiť dotácie na mládežníkov, čo niektorým veľmi pomohlo. Ja si myslím, že mládeže je dostatok, ale v kluboch je málo funkcionárov, ktorí by sa mládeži mohli venovať, keď si to zoberieme aj z toho hľadiska, že niektorí funkcionári sa starajú o dve, tri družstvá.

Mládežníkov je dosť, potrebné je ich vedieť pripútať k téme futbalu. Musí to byť však v prvom rade záujem klubov vychovávať mládež, pretože už teraz pociťujeme nedostatok hráčov. Klub, ktorý má mládežnícku základňu, si dokáže vychovať hráčov do A-mužstva.

Pred jarnou časťou ste avizovali zmenu pri rozhodcoch, ako aj hracích termínoch. Rozhodcovia mali prejsť pod zväz, s čím súviselo aj zavedenie nových hracích časov. Ako sa vám táto zmena pozdáva?

Súvisiaci článok Radošovce vstúpia do sezóny s novým trénerom Čítajte 

- Áno, týmto smerom sme urobili určité opatrenia, pretože kluby majú dosť svojich starostí aj okrem toho, aby zabezpečovali rozhodcov. Momentálne už rozhodcovia patria pod oblastný futbalový zväz, kde sme ich zabezpečili aj po materiálnej stránke. Každý rozhodca v oblasti dostal päť dresov a celú výstroj, takisto krajskí rozhodcovia, ktorí nám v oblasti vypomáhajú, dostali dva dresy.

Čo sa týka hracích termínov, tie sme prispôsobili na základe požiadaviek klubov a momentálne máme termíny v sobotu aj v nedeľu. Doteraz sa väčšinou hralo iba v nedeľu, niektoré kluby však mali výnimku.

Preto sme povedali, že sa prispôsobíme a snažili sme sa rozhodiť hracie termíny rovnomerne na oba dni. Myslím si, že v tomto Športovo-technická komisia ObFZ Senica zohrala veľmi dobrú a zodpovednú úlohu a chcel by som sa im poďakovať, že veľmi dobre spracovali systém hracích dní.

Čo by ste klubom popriali do jesennej časti novej sezóny?

Poprial by som im, aby sa im splnili ciele, ktoré si pred súťažou stanovili, aby sa im darilo a vyhýbali sa im najmä zranenia. Aby mali dostatok hráčov, priazne i obecenstva.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 4. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 5. Hudbou proti holorubom.
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 667
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 601
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 581
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 180
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 001
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 984
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 280
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 039
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 915
 10. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 5 767
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Vietor zhodil strom priamo na kaplnku.

Obcou sa prehnala búrka so silným vetrom.


19m
Ilustračné foto

Predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.


3 h

Po rekonštrukcii historickej budovy bývalej sokolovne za približne milión eur a otvorení mestského múzea mesto ani zďaleka nekončí. Plánuje obnoviť aj okolie tejto národnej kultúrnej pamiatky. A uvažuje pritom využiť peniaze z Európskej únie.


11. jún

Pozrite si MY športujeme.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


7 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


23 h

Česť jeho pamiatke!


19 h

Cestovanie so zbojníkmi, prejazd Chmarošským viaduktom či Telgártska slučka. To všetko je pre ľudí veľkým lákadlom.


13. jún

Už ste čítali?