Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

GUČEK: Kritika bude vždy, nikdy sa nedá vyhovieť všetkým

Odštartoval nový ročník oblastných futbalových súťaží.

Predseda ObFZ Senica Miroslav GučekPredseda ObFZ Senica Miroslav Guček (Zdroj: Martina Radošovská)

SENICA. Jesenná časť nového súťažného ročníka odštartovala a my sme sa ešte pred jej začiatkom porozprávali s predsedom ObFZ Senica Miroslavom Gučekom.

Pred sebou máme novú sezónu, ale vráťme sa ešte na chvíľku k tej starej. Ako by ste zhodnotili predchádzajúci súťažný ročník?

- Minulý ročník bol oproti predchádzajúcim o niečo iný, pretože výraznejšie nedominovalo žiadne mužstvo a siedma liga, ako aj šiesta boli vyrovnané. Až v závere sezóny zostali dominantnejšie Rybky, pretože šírkou a kvalitou kádra vynikali. Čo sa týka mládežníckych mužstiev, najmä v doraste to bolo napínavé takmer do posledného kola, kde sa rozhodovalo medzi Sobotišťom a Radošovcami. V zvyšných súťažiach boli víťazi jasní už popredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Sezónu by som celkovo zhodnotil pozitívne, aj z toho hľadiska, že sa zlepšila kultúra na ihriskách, a to hlavne vďaka dotáciám Slovenského futbalového zväzu. Na niektorých štadiónoch prebehli určité rekonštrukcie, či už šatní alebo ihrísk, čo malo pozitívny vplyv aj na návštevnosť a rovnako sa zlepšilo aj prostredie okolo futbalu.

Súvisiaci článok Hlboké vstúpi do sezóny s novým trénerom Čítajte 

Zo senickej oblasti nepostúpilo do 5. ligy Západ žiadne mužstvo. Rozprávali ste sa s klubmi, prečo nechcú postúpiť?

- Veľmi ma mrzí, že od nás nikto nepostúpil, pretože Rybky majú kvalitný káder a zrejme ani finančná stránka vyššej súťaže by im nerobila problémy. Osobne si myslím a potvrdilo sa mi to aj v rozhovoroch s hráčmi, že hlavným problémom je cestovanie. Mnohí totiž pracujú alebo dochádzajú za štúdiom a pre nich sú zápasy v rámci okresu časovo výhodnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v zime ste avizovali, že pre každú mužskú súťaž chcete získať sponzora, čo sa vám aj podarilo. Od novej sezóny sa tak zmenili názvy súťaží, šiesta liga Sportika je po novom Felber, 7. liga DoubleStar Bet a 8. liga Sportika. Poviete nám o akých sponzorov ide?

- Myslím si, že spoločnosť Sportika netreba predstavovať, keďže spolupráca prebieha už dlhšie. Sportika túto sezónu sponzoruje aj novú pohárovú súťaž, ktorej prvé kolo máme úspešne za sebou. Čo sa týka Felberu, ide o distribúciu piva a nealkoholických nápojov. Felber má svoj vlastný pivovar a značku piva. DoubleStar je trenčianska stávková kancelária.

Ako ste už spomenuli, prvé kolo Sportika Cup-u je za nami. Ako ho hodnotíte a aké ohlasy sa k vám dostali?

- Prvé kolo hodnotím veľmi dobre. Pri vylosovaní sme sa snažili vytvoriť dvojice z bližšieho okolia, aby sa odohrali atraktívne derby zápasy, čo malo po prvom kole veľmi pozitívny ohlas, aj čo sa týka návštevnosti, ale aj čo sa týka samotných stretnutí. Aj v druhom kole sa vytvorili z postupujúcich mužstiev dvojice, kde spolu budú hrať opäť susedné obce. Až tretie kolo bude o niečo iné.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fotogaléria z pohárového zápasu Smrdáky - Oreské Čítajte 

Divácka návštevnosť pohárových zápasov sa pohybovala od 100 až po 300 divákov. Je toto pre vás dobrou spätnou väzbou na Sportika Cup?

- Určite áno, teší nás, že je súťaž divácky atraktívna a rovnako je atraktívna aj pre samotné mužstvá. Všetky náklady spojené s pohárovými zápasmi platí futbalový zväz a sponzor Sportika, zároveň prvé kolo poslúžilo mužstvám ako prípravný zápas. Kluby navyše môžu využiť aj divácky potenciál.

Vlnu kritiky vzbudila ôsma liga, respektíve jej model. Súťaž pokračuje spojením senickej a myjavskej oblasti, napriek tomu má len desať účastníkov. Mužstvá odohrajú 18 kôl, pričom sa začína 10. augusta a kluby budú od 3. októbra do 19. apríla stáť, čo viacerým príde ako veľmi dlhá doba. Komunikovali ste o tom s klubmi?

- Osobne som kritiku nepostrehol, ale nikdy nie je všetko ideálne. Čo sa týka ôsmej ligy, myslím si, že súťaž je atraktívna a sú na ňu pozitívne ohlasy. Aj s predsedom Oblastného futbalového zväzu Trenčín sme navštívili niektoré zápasy v rámci ôsmej ligy a s negatívnymi ohlasmi sme sa nestretli.

Kritika však bude vždy, nikdy sa nedá vyhovieť všetkým a nájdu sa ľudia, ktorým sa konkrétna vec nepáči. Všeobecne je však ohlas klubov na spojenie myjavskej a senickej časti dobrý, samozrejme, stále je čo zlepšovať. Ak by zostal do budúcna počet mužstiev na hranici desiatich, jedenástich klubov, tak by sme museli urobiť nový herný systém.

Uvidíme však, čo nám prinesie reorganizácia vyšších súťaží, ktorá by mala prebehnúť 2020/21, to znamená, či prídu nejaké posuny mužstiev z vyšších líg do okresov. Potom by sme k tomu urobili patričné opatrenia, aby sme túto súťaž zatraktívnili.

Do najvyššej oblastnej súťaže prišiel Štefanov zo siedmej ligy. Myslíte si, že sa v šiestej lige zabehne a bude pre mužstvá rovnocenným súperom?

- Ja si myslím, že nebudú mať problém udržať sa v súťaži a mali by sa pohybovať niekde v strede tabuľky, pretože kvalitu kádra na to majú. Podstatné však bude, aby sa dali hráči dokopy, pretože Štefanov ku koncu sezóny potrápili viaceré zranenia a bude záležať aj od toho, ako cez letnú prestávku posilnili.

V Štefanove vybudovali pekný futbalový areál, takže, čo sa týka podmienok v klube, sú dobre zabezpečení a pre hráčov vytvorili veľmi dobré prostredie. Okrem toho má Štefanov dobrú mládežnícku základňu, čo ma teší a na čele klubu sú schopní funkcionári, ktorí sú zanietení pre futbal.

V novom súťažnom ročníku sa vám rozrástla aj dorastenecká súťaž na štrnásť účastníkov, čím však utrpela krajská súťaž, keďže tri kluby z 5. ligy sa prihlásili do oblasti. Ako to vnímate?

- Túto situáciu budeme riešiť spoločne so Západoslovenským futbalovým zväzom, pretože osobne si myslím, že v rámci kraja je veľa piatych líg a trpia tým aj iné futbalové zväzy, keďže niekedy musí z oblasti postúpiť viacej družstiev, aby sa jednotlivé súťaže naplnili. Okrem toho si musíme priznať, že v krajskej súťaži vznikajú klubom o niečo vyššie náklady.

My máme v dorasteneckej súťaži 14 družstiev, pričom Cerová a Čáry založili dorast, čo nás teší. Mrzí ma, že v krajskej súťaži je len šesť družstiev, ale klubom sa nedá rozkázať. Často ich k podobnému riešeniu nútia problémy ako nedostatok financií či mládežníckych hráčov.

Je potrebné sa nad tým zamyslieť, pretože máme v mestách akadémie, ktoré pohltia množstvo dobrých hráčov a aj preto naše súťaže niekedy trpia. ZsFZ bude musieť urobiť opatrenia a prispôsobiť súťaže realite, ktorá v mládežníckych kategóriách momentálne je. V okrese sme túto sezónu spokojní, máme dostatočne naplnené všetky kategórie.

Súvisiaci článok Michal Jakubek od novej sezóny v Radimove Čítajte 

V tejto sezóne sa vám rozrástla aj súťaž prípraviek. Teší vás, že sa kluby snažia pracovať s mládežou?

- Teším sa, že nám pribudli mládežnícke družstvá. Je to aj zásluhou toho, že sa urobili určité opatrenia zo strany SFZ, ale aj ZsFZ, kde kluby môžu využiť dotácie na mládežníkov, čo niektorým veľmi pomohlo. Ja si myslím, že mládeže je dostatok, ale v kluboch je málo funkcionárov, ktorí by sa mládeži mohli venovať, keď si to zoberieme aj z toho hľadiska, že niektorí funkcionári sa starajú o dve, tri družstvá.

Mládežníkov je dosť, potrebné je ich vedieť pripútať k téme futbalu. Musí to byť však v prvom rade záujem klubov vychovávať mládež, pretože už teraz pociťujeme nedostatok hráčov. Klub, ktorý má mládežnícku základňu, si dokáže vychovať hráčov do A-mužstva.

Pred jarnou časťou ste avizovali zmenu pri rozhodcoch, ako aj hracích termínoch. Rozhodcovia mali prejsť pod zväz, s čím súviselo aj zavedenie nových hracích časov. Ako sa vám táto zmena pozdáva?

Súvisiaci článok Radošovce vstúpia do sezóny s novým trénerom Čítajte 

- Áno, týmto smerom sme urobili určité opatrenia, pretože kluby majú dosť svojich starostí aj okrem toho, aby zabezpečovali rozhodcov. Momentálne už rozhodcovia patria pod oblastný futbalový zväz, kde sme ich zabezpečili aj po materiálnej stránke. Každý rozhodca v oblasti dostal päť dresov a celú výstroj, takisto krajskí rozhodcovia, ktorí nám v oblasti vypomáhajú, dostali dva dresy.

Čo sa týka hracích termínov, tie sme prispôsobili na základe požiadaviek klubov a momentálne máme termíny v sobotu aj v nedeľu. Doteraz sa väčšinou hralo iba v nedeľu, niektoré kluby však mali výnimku.

Preto sme povedali, že sa prispôsobíme a snažili sme sa rozhodiť hracie termíny rovnomerne na oba dni. Myslím si, že v tomto Športovo-technická komisia ObFZ Senica zohrala veľmi dobrú a zodpovednú úlohu a chcel by som sa im poďakovať, že veľmi dobre spracovali systém hracích dní.

Čo by ste klubom popriali do jesennej časti novej sezóny?

Poprial by som im, aby sa im splnili ciele, ktoré si pred súťažou stanovili, aby sa im darilo a vyhýbali sa im najmä zranenia. Aby mali dostatok hráčov, priazne i obecenstva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 361
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 661
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 764
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 384
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 057
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 198
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 271
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 371
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 363
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 542
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Rozhovory z denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Futbal

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

FOTO+ VIDEO: Pätnásťročné dievča predali na sobáš

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil štyroch Slovákov zo zločinu obchodovania s ľuďmi.

Obce v okrese Malacky využijú na odberné miesta čo najviac exteriér

Obce v okrese Malacky využívajú pri odberných miestach, na ktorých sa bude počas víkendu testovať, čo najviac exteriérové možnosti, v mnohých prípadoch napríklad futbalové

Ilustračné foto

Miesta na testovanie v Senici sú pripravené

Zamerali sa na plynulosť a bezpečnosť odberov.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Vodič autobusu náraz neprežil.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Už ste čítali?