Športovci, športové kluby či zväzy mali nedávno možnosť navštíviť „Sériu seminárov 2019“, ktoré v tomto roku niesli názov “Zákon o športe – zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe alebo Financovanie klubového športu na Slovensku – kde sú zdroje, kde sa dá ušetriť a ako na to?“. Sériu seminárov každoročne organizuje občianske združenie Učená právnická spoločnosť.
O ich záslužnej práci, o zákone o športe, ale aj o tom, čo by športovým klubom mohlo pomôcť, sme sa porozprávali s jej spoluzakladateľom a členom Petrom Sepešim, prokurátorom Generálnej prokuratúry SR, členom výkonného výboru SFZ a v neposlednom rade športovcom.
Seminár mohli tento rok zástupcovia klubov navštíviť v Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Piešťanoch, Žiline a v Nitre. Čo je ústrednou myšlienkou tohto projektu?
- Ústrednou myšlienkou je podporiť zlepšovanie znalostného manažmentu v športe. Seminár organizuje pracovná skupina, ktorej viacerí členovia sa zároveň podieľali na príprave návrhu zákona o športe a práve týmto seminárom vyjadrujeme aj prijatie zodpovednosti vo vzťahu k legislatíve, na ktorej sme sa podieľali, aj keď nie je úplne v tej podobe, ako sme ju navrhovali.
Medzitým bol zákon dosť zásadne zmenený novelou, na ktorú sme nemali dosah. Napriek tomu považujeme za zodpovedné pomáhať športovým klubom a zväzom pri správnej aplikácii legislatívy a zároveň zisťujeme, čo v praxi zafungovalo a čo by bolo potrebné upraviť inak. Nová znalosť a nová skúsenosť posúva v poznaní nielen účastníkov našich seminárov, ale aj nás.
Seminárom organizovaným v roku 2019 predchádzali podobné projekty už v minulých rokoch. Čo sa snažíte prostredníctvom týchto projektov klubom a zväzom odovzdať?

- Áno, projekt implementácie zákona o športe sme realizovali už v rokoch 2016, 2017, 2018 a aj v roku 2019. Jeho súčasťou sú jednodňové semináre, ktoré vďaka podpore partnerov projektu (SFZ a firmy Respect, Stengl, Relia a Becom) organizujeme bezplatne pre členov športovej komunity. Vytvárame systém vzorových zmlúv, predpisov, dokumentov, tematicky rozdelených odpovedí na často kladené otázky a iné pomôcky pre športové kluby a zväzy, ktoré im svojím spôsobom šetria nielen čas, ale aj peniaze, pretože nemusia vyhľadávať iné platené cesty.
Seminár je vždy rozdelený do viacerých blokov, pričom v nich dávate priestor aj samotným účastníkom, zaujímajú vás ich problémy priamo z praxe. Aká spätná väzba sa k vám dostáva a ako s ňou ďalej pracujete?
- Zaujímajú nás problémy športových klubov a zväzov rovnako, ako keď sme pripravovali návrh zákona o športe, kedy sme viedli veľa debát s klubmi a športovcami, pričom sme sa snažili získať množstvo užitočných poznatkov o fungovaní a problémoch športu vo všetkých jeho oblastiach a úrovniach a celostne sme skúmali jeho fungovanie v čo najširších súvislostiach.
Semináre pre nás slúžia ako spätná väzba, dozvedáme sa o tom, ako zákon funguje v praxi, praktické poznatky o tom, s čím si ľudia nevedia dať rady, čo si nevedia vyložiť, či a ako medzi sebou (ne)komunikujú jednotlivé štátne inštitúcie alebo aj športové organizácie. Tieto poznatky sa potom snažíme prenášať do ďalších diskusií, pripomienok v rámci legislatívnych procesov, do ktorých sa zapájame ako odborná komunita Učená právnická spoločnosť, ktorá spolupracuje s veľkým množstvom ďalších odborníkov.
Nechcem vyznieť ako váš kritik, ale bolo pri tvorbe a aplikácii zákona o športe myslené aj na menšie športové kluby, kde sa často robia takéto administratívne úkony svojpomocne?

- Bolo na ne myslené. Ako som už spomínal, veľa vecí z návrhu nebolo v zákone o športe schválených a práve tie mali pomôcť aj malým klubom. Administratívne im mal pomáhať, podobne ako máme vo futbale ISSF systém, informačný systém športu, ktorý však dnes nie je vybudovaný ani do polovice rozsahu, v akom ho už tri a pol roka platný zákon o športe predpokladá.
Práve tento informačný systém mal pomáhať zväzom a malým klubom notifikáciami, upozorneniami na rôzne povinnosti, sprístupnením formulárov a informácií vrátane edukačných materiálov. Ak by ste si v zákone o športe pozreli § 80 až 82, tam sú položky, čo všetko by sme o športe vedeli, ak by informačný systém športu riadne fungoval. Vedelo by to aj Ministerstvo financií SR, ktoré prideľuje finančné príspevky.
Vznikol by komplexný prehľad o tom, koľko ľudí v športe pôsobí, v akej športovej oblasti, aké majú zmluvné vzťahy, koľko získali prostriedkov z verejných zdrojov, koľko majú podpísaných sponzorských zmlúv, v akom objeme a veľa ďalších informácií, ktorých zverejnenie by podstatne zvýšilo transparentnosť a tým aj dôveryhodnosť slovenského športu.
Pre niektorých to však môže vyznieť tak, že šport ako taký je potláčaný množstvom administratívy a povinností. Aký je váš názor?