Utorok, 16. júl, 2019 | Meniny má Drahomír

Sestry Kopáčové si podmanili Brno

Majstrovstvá Českej republiky v karate ovládli mladé Záhoráčky.

(Zdroj: Martin Kopáč)

V brnenskej športovej hale Tesla sa konali Majstrovstvá Českej republiky (MČR) v karate štýlu Goju ryu. Medzi nominovanými nechýbali ani pretekári senického Hanko Kai karate klubu.

Zlato a striebro pre sestry Kopáčové

Účasť na MČR si mali možnosť pretekári vybojovať na nominačných turnajoch, ktoré sa v predchádzajúcich mesiacoch konali v Hustopečiach, Hodoníne a Bruntále.

V kategórii kata mladšie žiačky (10 – 11 rokov) jasne dominovali Zuzana a Lenka Kopáčové, keď najviac bodov z nominačných turnajov získala Zuzana a na druhom mieste sa umiestnila Lenka. Celkovo sa na MČR v kategórii mladších žiačok nominovalo 13 pretekárok.

Prečítajte si tiež: Karolína Bayerová na góly nahráva, no ešte radšej ich dáva Čítajte

Ako prvá nastúpila na súťažné tatami Zuzana, ktorá v prvom eliminačnom kole zdolala výsledkom 3:0 Valériu Račákovú z L. F. Club Hustopeče, v druhom kole, tiež výsledkom 3:0, Zuzana porazila Báru Šmorovú z NIDOSHINKAN DOJO Brno a postúpila do semifinále. Na ceste do finále potrebovala ešte zdolať Elišku Nesvadbovú zo ŠIN-MU Hodonín. Zuzana však ani v tomto súboji nestratila ani jednu vlajku od rozhodcov a opäť víťazstvom 3:0 postúpila do finále.

Na druhej strane vyraďovacieho pavúka mala Lenka svoje prvé kolo voľné, v druhom kole vyradila výsledkom 3:0 Rianu Veselíkovú z BUDO KAN Brno a v semifinálovom kole ďalšiu pretekárku z BUDO KAN Brno Editu Pohlovú taktiež výsledkom 3:0.

Papierové predpoklady sestry Kopáčové do bodky naplnili a finále sa nieslo v sesterskom duchu. Na súťažnom tatami si však nič nedarovali a po skvelých výkonoch oboch pretekárok, no malom zaváhaní u Zuzany, panel rozhodcov rozhodol výsledkom 2:1 v prospech Lenky.

Do rodiny Kopáčovcov tak pribudlo zlato a striebro a tituly majsterky a vicemajsterky Českej republiky karate štýlu Goju ryu.

Tretí kov do rodiny

Prečítajte si tiež: Volejbal v Senici pomaly rastie Čítajte

Medailovú zbierku však mohol ešte vylepšiť ich starší brat Martin Kopáč, ktorý štartoval v kategórii kata muži. V seniorských kategóriách rozhodovalo zápasy päť rozhodcov a Martin porazil v prvom kole výsledkom 5:0 Ondřeja Patočku z DRAGONS Rosice.

V semifinálovom kole však výsledkom 5:0 podľahol českému reprezentantovi Matteovi Tamborlanimu z TARO KAN Brno. V súboji o bronz proti Kopáčovi nastúpil Martin Hrádek z OKINAWA DOJO Jindřichúv Hradec, výsledkom 3:2 vyhral senický pretekár a k zlatu a striebru svojich sestier pridal bronzovú medailu.

Zlato a striebro pre juniorky

Prečítajte si tiež: Lukostrelecký talent zo Záhoria Čítajte

Do kategórie kata juniorky sa nominovali len tri pretekárky, z toho dve zo senického klubu. Ľahšiu cestu mala Adela Sadloňová, ktorá mala prvé kolo voľné a tak bola priamo vo finále. O miesto ďalšej finalistky sa stretli Kristína Zríniová, zástupkyňa senického klubu, a favorizovaná Michaela Schmiedová z BUDO KAN Brno.

Zríniová však v semifinále podala výborný výkon a Schmiedovú porazila výsledkom 2:1. Vo finále sa tak stretli dve pretekárky zo senického klubu. Viac športového šťastia, možno aj vďaka tomu, že Zríniová musela hneď po semifinálovom zápase nastúpiť do finále, mala Adela Sadloňová, ktorá po výsledku 2:1 získala svoj prvý titul Majsterky ČR Goju ryu, Zríniová sa musela uspokojiť so striebrom a titulom vicemajsterky.

V kategórii kata staršie žiačky mal senický karate klub dvojnásobné zastúpenie. Pavlína Rybnikárová prehrala s Kateřinou Novákovou z KK Kyjov 3:0 a následne v súboji o tretie miesto 3:0 aj s Valentínou Mackovou z KK Bruntál.

Oveľa lepšie sa darilo Emme Kondllovej, ktorá v prvom kole vyradila Kristýnu Jurkovičovú z ŠIN-MU Hodonín 3:0, no vo vyrovnanom semifinálovom súboji trocha prekvapujúco podľahla Alici-Jane Kirschnerovej 2:1. V súboji o bronz opäť Emma, pre ktorú to bola len jej tretia súťaž, podala veľmi dobrý výkon, však vďaka chybe podľahla Adele Hrajnohovej z TJ SLÁVIA Kroměříž. Jej výkony však môžu byť prísľubom do budúcnosti.

Karin Kružeková úspešná medzi mladými talentami

Prečítajte si tiež: Adam Ambra: Nie je to len o generácii detí, ale aj ich rodičov Čítajte

Mladí karatisti mali možnosť ukázať svoju zručnosť v súťažiach Agility, Kihon ido a Kumite Balloon. Skvele si v Brne viedla v kategórii dievčatá do 7 rokov Karin Kružeková, ktorá získala zlatú medailu v disciplíne Kihon ido (techniky v pohybe), ďalšiu zlatú medailu vyhrala v disciplíne Kumite Balloon (údery a kopy do špeciálnej lopty) a pridala ešte aj bronz v súťaži Agility. Bronz získal aj Jakub Briestenský v disciplíne Kumite Balloon chlapci do 7 rokov.

Senických karatistov čakajú v mesiaci jún skúšky technickej vyspelosti, Lenka a Martin Kopáčovci vycestujú hájiť farby Slovenska na majstrovstvá Európy štýlu Shito ryu do Rumunska.

Slovenský reprezentačný výber vycestuje v prvej polovici júna na súťaž KARATE 1 PREMIER LEAGUE do Šanghaja (Čína) a v druhej polovici júna na turnaj KARATE 1 SERIA ,,A“ do Montrealu (Kanada), kde nebude chýbať ani rodáčka zo Šaštína-Stráží – Alžbeta Ovečková. Veríme, že sa jej opäť podarí urobiť dobrý výsledok, ako v polovici mája na súťaži KARATE 1 SERIA ,,A“ , kde zo všetkých slovenských súťažiacich v súťaži kata získala najlepšie hodnotenie.