SMRDÁKY. Prvá písomná zmienka o obci Smrdáky je z roku 1436. Majer Zmerdeche prináležal k čachtickému pan-stvu.
„Hovorí sa aj tom, že Smrdáky vznikli odvodením od toho, že je tu smradľavá sírová voda. Jedna povesť hovorí o tom, že pastier, ktorý tu pásol dobytok, si raz všimol, že jednu jeho kravičku bolia nohy. Stále sa brodila v močarinách. Zistil, že jej stav sa postupne zlepšoval. Preto to vyskúšal aj na sebe a prestali ho bolieť nohy. Povesť bola základom vzniku našich kúpeľov a názvu obce,“ vysvetlila starostka obce Smrdáky Ingrid Tripšanská.
Obec má 620 obyvateľov, ale ako svojich berú aj pacientov, ktorí sem chodia do kúpeľov, v plnej sezóne sa ich tu odlieči takmer tristo mesačne.
Známa najmä pre kúpele
V obci sa nachádzajú svetoznáme kúpele, do ktorých prichádzajú ľudia zo všetkých kútov sveta, aby si liečili najmä svoje kožné ochorenia.
„Chodia sem návštevníci z celého sveta. Mali sme tu už návštevníkov z Ameriky, Kanady, Iránu, Libanonu, Holandska, Rakúska. Pomaly tomuto kútu Slovenska prichádzajú na chuť aj občania Ruska, Ukrajiny a pobaltských štátov,“ povedala starostka.

Najpočetnejšiu klientelu však tvoria návštevníci zo Slovenska a Čiech. Tieto kúpele sú maličké a stvorené pre toho, kto chce zrelaxovať nielen telo, ale i dušu.
„Vo veľkej miere sa tu liečia najmä kožné choroby, ale i choroby pohybového aparátu,“ povedala starostka.
Kúpele založil v roku 1832 šľachtic Jozef Vietoris, prvá budova, ktorú dal postaviť, bol tzv. spoločný kúpeľ – balne-arium, tá je využívaná dodnes. Súčasne s kúpeľnou budovou postavil gróf Vietoris aj kaštieľ, ktorý bol určený na ubytovanie hostí šľachtického pôvodu. Teraz je táto budova známa pod názvom Kúpeľný dom Mier.
To boli prvé dve budovy, ktoré boli postavené v areáli kúpeľov. Najmä Kúpeľný dom Mier je dominantou kúpeľov, z ktorého je len kúsok do kúpeľného parku, kde rastú vzácne dreviny.
„Súčasťou kúpeľov je viacero kúpeľných hotelov, podľa zakladateľa kúpeľov je pomenovaný aj hotel Vietoris,“ povedala starostka.
Zaujímavá je informácia z roku 1805, z ktorej sa dozvedáme, že v Smrdákoch si liečili zranenia z bojov napoleonskí vojaci.
Kultúrne sú veľmi aktívni
Obec každoročne začína svoje podujatia obecnou zabíjačkou, kde prichádza veľa Smrdáčanov, ale i pacientov z kúpeľov, ktorí sú vďační za zachovanie tejto tradície. Po nej je už pripravený maškarný ples a pochovávanie basy.
V máji oslavujú Deň matiek, ale i hody, pretože kaplnka v obci je zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému. Druhé hody sú v Smrdákoch v novembri, na sviatok sv. Martina, ktorému je zasa zasvätený filiálny kostol.