ROHOV. Historické pramene uvádzajú, že Rohov dostal názov podľa toho, že kedysi bol na začiatku obce – „na rohu“ postavený mlyn.
„Sme relatívne malá obec. Aj s domovom sociálnych služieb, kde je je umiestnených 120 dievčat – chovankýň, máme 394 obyvateľov,“ povedal starosta Rohova Roman Ravas.

„Žiaľ, počet obyvateľov nám za posledné roky neustále klesá. Príčinou sú chýbajúce stavebné pozemky, výstavba je však limitovaná aj nedostatkom vodných zdrojov a najmä verejného vodovodu. Sme pritom ideálna prímestská zóna s dobrou dopravnou dostupnosťou.“
Radi sa zabávajú
V obci aktívne funguje Jednota dôchodcov a futbalový klub OŠK Rohov. Obec ich činnosť podporuje formou dotácií, obe združenia počas roka pomáhajú s organizáciou spoločných akcií.
„Najväčšiu návštevnosť máme na fašiangovú veselicu, ktorú organizujeme spravidla v poslednú januárovú sobotu. Pri tejto príležitosti každoročne vydávame tzv. „Rohovský groš“, ktorý si občania zakúpia a potom ním zaplatia za zabíjačkové špeciality. Tie pripraví skupina nadšencov v spolupráci s miestnymi odborníkmi – mäsiarmi zo zakúpenej ošípanej. Od šiestej večer začína veselica a do polnoci sa vždy tancuje,“ povedal Ravas.

Posledný aprílový deň organizujú v obci každoročne stavanie mája, spojené s majálesom a kultúrnym programom. Tradičná je súťaž v pílení dreva jednotlivcov i dvojíc, prípadne o najlepší koláč alebo „pomazánku“.
Ku koncu školského roku patrí oslava Dňa detí a k mesiacu október zase Deň úcty k starším. Pod taktovkou OŠK prebieha hodová zábava i ukončenie futbalovej sezóny – hodový výkop.
V decembri obec pravidelne navštevuje Mikuláš, ktorý s balíčkami obíde všetky poslušné deti. Dvakrát do roka vyrazia Rohovčania spoločne za kultúrou, najradšej do divadla.
Darí sa ju skrášľovať
Za posledné dva roky v Rohove pribudol športovo-oddychový areál, ktorý financovala obec z vlastných zdrojov.