https://volby.sme.sk/prezidentske-volby/2019/vysledky
ROVENSKO. Viacero Slovákov sa dnes rozhodlo, že vyjadrí svoj názor v druhom kole prezidentských volieb. Je to naša povinnosť a zároveň aj právo povedať, čo si myslíme.

„My chodíme voliť vždy na každé voľby, pretože si myslím, že je to povinnosťou každého človeka. Teraz už uvidíme, ktorý sa z týchto dvoch ujme. Žena, predsa len, to bude mať všelijaké, ale nech skúsi, prečo nie. Aj keď kandidovala pani Radičová, veľmi sme jej fandili,“ povedala pani Viera.
Súhlasil s ňou aj jej manžel Jarolím, ktorý sa narodil ešte v roku 1930 a rovnako si zažil viaceré režimy i vojnu. „Nevynechali sme žiadne voľby, to neexistuje. Radičovú sme mali radi, nebola zlá, len tí jej poradcovia,“ doplnil.
Vo svojom veku manželia chodia voliť poctivo, aj keď ako sami hovoria, že už vo svojom veku si to len môžu priať, aby tu bolo lepšie. „Nový prezident by tu mal byť viac pre tých finančne slabších. Dobré by bolo, keby tu bol pre ľudí, pre nás občanov,“ doplnila pani Viera.
Práce mala vždy dosť
Pani Viera začala svoje rozprávanie o časoch, keď bola ešte slobodná. Narodila sa v dobe prvého slovenského štátu, zažila Československo a všetkých prezidentov. Dnes vo svojich osemdesiatich šiestich rokoch spolu s manželom, ktorý má o tri roky viac chodia poctivo voliť. Spolu sú už takmer šesťdesiatsedem rokov a prešli si rôznymi obdobiami.

„Za slovenského štátu nebol prezident, to bol ešte komisár. Vtedy som bola ešte slobodná. Potom od roku 1939 vzniklo Československo. Chodila som na základnú školu tu v Rovensku, potom som prešla do Senice, tam sme chodili peši v lete aj v zime. Ja nemôžem povedať nič zlé na ten režim. Robila som na poliklinike v Senici a práce a pacientov sme mali vždy dosť,“ spomína pani Viera.
Prišla druhá vlna
Keď nastúpilo obdobie prezidentov, písal sa rok 1948 a s tým prišlo niekoľko výhod, ale i povinností. Najskôr bol pri moci Masaryk, potom Beneš, ktorý sa vlády vzdal a po ňom nastúpil Gottwald a nakoniec Novotný.