SENICA. Marián Bednár je najstarším aktívnym rozhodcom v Oblastnom futbalovom zväze Senica.
Rozhoduje 40 rokov
Rozhodovanie po prvýkrát okúsil v roku 1979 a paradoxne ho k nemu doviedlo trénovanie mládeže.

„Po ukončení futbalovej kariéry som trénoval žiakov v Kunove. Vtedy bolo zvykom, že keď sme chodili hrávať von, vždy rozhodoval zápas niekto od hostí, či už to bol tréner alebo vedúci mužstva, a tak mi to odvtedy nejak zostalo. Rozhodca v tých časoch dostával za mládežnícky zápas 5 korún, čo nebolo príliš zaujímavé, a málokto chcel mládež pískať,“ začal rozhovor Bednár.
S úsmevom však spomína aj na svoj prvý majstrovský zápas mužov.

„Bolo to derby stretnutie medzi Prietržou a Osuským, pamätám si, že bolo dosť blata a nevedel som ani, ako si mám chytiť píšťalku, či si ju mám uviazať okolo ruky alebo zavesiť na krk. Časom som sa však oťukal a už to išlo.“
Kým v dobe jeho začiatkov pôsobilo v senickej oblasti 46 rozhodcov, dnes ich je na nominačnej listine o polovicu menej.
„Premýšľal som nad tým, že s rozhodovaním skončím. Už ani ľudia nie sú ako kedysi, z ihrísk sa vytratila úcta a rešpekt. Keď som bol mladší, rozhodcov si viacej vážili. Ja som síce už po tých rokoch imúnny, navyše mnohí z hráčov ma poznajú, pretože som im rozhodoval zápasy už v mládežníckych kategóriách a vedia, čo si môžu dovoliť. Keďže je však v oblasti nedostatok rozhodcov, rozhodol som sa ešte zostať,“ vysvetľuje dôvody Bednár.
V dobrej forme sa udržiava aj vďaka voľnočasovým aktivitám, medzi ktoré patrí turistika či záhradkárčenie.

Rozhodca je tiež len človek
Dobrý rozhodca si podľa Mariána Bednára musí na ihrisku vytvoriť prirodzený rešpekt a dodržiavať pravidlá. Keď začal rozhodovať zápasy, pohyboval sa v známom prostredí, kde ho mnohí hráči poznali a mali na neho požiadavky, aby sem-tam prižmúril oko.
„Boli to chalani, proti ktorým so donedávna hrával, takže ma poznali a každý chcel, aby som im na ihrisku pomohol. Moja odpoveď však bola odmietavá, v zápase sú určité pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať a nie je priestor na žiadne sympatie.“
Rozhodca musí byť spravodlivý a musí si vedieť zachovať chladnú hlavu. Samozrejme, chyby prísť môžu, ale nesmú byť úmyselné. Úloha rozhodcu nie je jednoduchá, vždy sa nájde niekto, kto s verdiktom arbitra nie je spokojný, najmä v dnešnej dobe, kedy chodí na futbal čoraz viac „odborníkov“.
„Nikdy nebudú s vaším rozhodnutím spokojní všetci, navyše aj rozhodca je len omylný človek. Veď chyby vidíme aj v profesionálnom futbale.“
Sám spomína na jednu nepríjemnosť, kedy sa aj on sám dopustil chyby.
„Bol som začínajúci rozhodca a hral sa náročný zápas Koválova s Borským Mikulášom o majstra okresu. V tomto zápase som sa dopustil chyby