MALACKY. Alpha Boxing Club Malacky bol založený v roku 2010 ako občianske združenie pod názvom Amateur Boxing Club Malacky. Zmena názvu prišla po troch rokoch spoločne so zmenami pravidiel boxu, kedy sa prestalo používať označenie „amatér.“
Boxerský klub pôsobí v Malackách, ale tréningového procesu sa zúčastňujú aj ľudia zo širokého okolia a iných okresov.
Zameriavajú sa na „súťažný box“ mládežníckych kategórií, ktorý je v klube prioritou, no venujú sa aj verejnosti, či už prostredníctvom kondičného boxu alebo funkčnými tréningami.
O Alpha Boxing Clube sme sa rozprávali s jeho zakladateľom a zároveň trénerom Jánom Brandejsom.
Koľko máte v klube súťažných športovcov a v akom vekovom rozpätí?
- K dnešnému dňu máme deväť športovcov, ktorí sú takpovediac aktívni v súťažiach. Najmladší má 14 rokov a logicky najmenej skúseností. Najstarší boxer štartuje v kategórii mužov a má 24 rokov, pričom sa vrátil do ringu po trojročnej prestávke.
Venujete sa aj verejnosti, či už kondičným boxom alebo funkčnými tréningami. Koľko ľudí k vám na takéto tréningy chodí?
- Čo sa týka verejných tréningov, je to vekovo a rodovo rôznorodé. Chodievajú k nám do telocvične deťúrence, aj zrelí športovci, no ich návštevy bývajú nepravidelné. Priemerne sa na tréningoch schádza rôznych 26 športovcov. Zaznamenali sme však aj tréningy, kedy prišlo 38 ľudí. V minulom roku sme mali v dochádzke zapísaných 204 osôb, čo si myslím, že je viac než slušné číslo.
Dá sa na základe týchto čísel povedať, že box sa teší veľkému záujmu?

- Áno, je pravdou, že momentálne „fičíme“ na bojových umeniach a bojových športoch, čo je nakoniec pre náš šport iba dobre. Každá telocvičňa prežila veľký „boom“ a následný pokles. Sú to také vlny podľa ročných období, máme to už za tie roky odsledované a opakuje sa to. To, že je o box záujem, je fakt a vidíme to aj na tréningovej dochádzke. Kapacitne nám naša telocvičňa už nevyhovuje a tak ideme priestor zväčšovať, aby športujúci mali ten štandard, ktorý k tomu patrí. Samozrejme, podmienky sa tým upravia aj súťažným boxerom, keďže budeme mať viac náradia, priestoru a hlavne pevný tréningový ring.
Bol pre vás rok 2018 úspešný?
- Úspech je len relatívny pojem. Každý považuje za úspech niečo iné a ak by som sa uchýlil ku klasickým „tabuľkovým“ úspechom, tak si myslím, že ako klub sme na tom veľmi dobre. Počas nášho pôsobenia máme v zbierke niekoľko titulov majstrov Slovenska v rôznych kategóriách. Priznám sa, že ich ale nemám spočítané.
Rok 2018 bol z môjho pohľadu a z hľadiska výsledkov výborný. Do ringu sa nám vrátil Lukáš Kormančík, ktorý po trojročnej prestávke získal na majstrovstvách SR v kategórii mužov striebro, keď vo finále prehral s aktuálnym majstrom Európskej únie a boxoval výborne.

Neskutočnú radosť mi však robí aj Dávid Michálek, ktorý reprezentačný dres oblieka už niekoľko rokov. Je to boxer, ktorého som nevychoval ja, ale prestúpil k nám pred štyrmi rokmi. Dávid je vyzretý boxer a iba v roku 2018 získal bronz na Svetovom pohári v Nemecku a striebro na medzinárodnom turnaji v Budapešti. Tu po troch víťazstvách však nenastúpil do finále kvôli tržným zraneniam na tvári. Získal taktiež zlato na Grand Prix Slovakia, 9. miesto na majstrovstvách EÚ aj majstrovstvách Európy do 22 rokov.
Čo vašich boxeristov v najbližšej dobe čaká?
- Práve teraz sa Dávid Michálek nachádza v príprave na majstrovstvá Európy do 22 rokov, ktoré budú v marci v ruskom Vladikavkaze a dúfame, že ak nás neobmedzia zranenia, tak v júni vycestuje aj na Európske hry v Minsku. Žiakov a dorastencov čakajú okrem dlhodobých súťaží na Slovensku aj majstrovstvá SR.

Vaše tréningy navštevujú deti aj ženy, čo ich podľa vás motivuje boxovať?