BRATISLAVA. Mäso z chorých kráv, ktoré zabíjali na poľskom bitúnku, sa mohlo dostať aj na Slovensko. Ministerka pôdohospodárstva z SNS Gabriela Matečná to nevylúčila.
Veterinári spustili od pondelka celoslovenské kontroly, pokazené mäso zatiaľ nenašli. Na reštaurácie či hotely sa pozrú hygienici.
Kontrolujú dovozcov, výrobne, sklady aj obchody po celom Slovensku. Odobrané vzorky mäsa pošlú do laboratórií. Zisťujú, či nie je pre ľudí nebezpečné, odkiaľ pochádza, či neobsahuje napríklad antibiotiká, a kontrolujú aj jeho kvalitu.
"Keď je chorá krava, nemôže byť mäso z nej zdravé. Môžu tam byť mikróby salmonely, e-coli alebo zápal," vysvetľuje riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Akú chorobu mali zvieratá z Poľska, nie je jasné. Preto je ťažké povedať, aké následky môže mať pre človeka, keď takúto hovädzinu zje.
"Asi najčastejšími zdravotnými problémami môže byť vracanie, hnačky, zvýšená teplota. Ak má napríklad pacient alergiu na antibiotiká a boli nimi choré zvieratá liečené, nemá kontrolu nad tým, či ich nezjedol v hovädzom mäse," hovorí hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo na ministerstve zdravotníctva Jana Bendová.
Ak veterinári zistia závažné nedostatky, zverejnia ich čo najrýchlejšie na svojom webe a budú informovať médiá.
České ministerstvo pôdohospodárstva informovalo, že mäso z poľského bitúnku, kde zabíjali choré kravy, sa nevyvážalo do zahraničia. Bitúnok je pod úradným dozorom a kontrolujú ho.
Pozor na trhy a predajne na kolesách
Slovenské úrady upozorňujú, že si treba dať pozor najmä na mäso predávané na trhu alebo z dodávok, ktoré jazdia po dedinách najmä na severe Slovenska. Bíreš hovorí, že mäso z Poľska sa takto predáva najmä v okresoch Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Poprad či Stará Ľubovňa.
Trhy v obci by mal veterinárom nahlásiť starosta. Stáva sa však, že o nich kontrolóri nevedia. Obchody kontrolujú pravidelne, a preto sú podľa Bíreša menej rizikové.