TRNAVA. Od začiatku tohto roka zaevidovali krajskí policajti až sedem dopravných nehôd s účasťou chodcov. Bilancia je hrozivá, dvaja mŕtvi, dvaja ťažko zranení a traja ľahko.

„Polícia pripomína, že v zmysle zákona je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom. Je tiež povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť,“ vystríha Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa.
Sledovať premávku
Podľa jej slov, vodiči sú povinní sledovať situáciu v cestnej premávke. Na priechod pre chodcov ich upozorňuje zvislé aj vodorovné dopravné značenie. V týchto miestach by mali vodiči predvídať, že tu môžu očakávať pohyb chodcov.
„Mnohé priechody pre chodcov sú zvýraznené svetlami a inými technickými prostriedkami, aby zvýšili pozornosť vodiča. Už to by malo každému evokovať, že po ňom môže byť zvýšený pohyb chodcov,“ doplnila hovorkyňa.
Očistené sklá
V zornom poli vodiča sa nesmú nachádzať predmety, ktoré by bránili v riadnom výhľade. Vodič je podľa zákona povinný očistiť si sklá od námrazy a iných nečistôt, tak, aby na cestu riadne videl.

„Môžu nastať rôzne okolnosti, keď vodič nemusí chodcov vidieť, môže ich mať v tzv. mŕtvom uhle. Chodci by si mali uvedomiť, že pri strete s autom, žiaľ, „ťahajú za kratší koniec,“ pokračovala Kredatusová.
Aj chodci musia dodržiavať pravidlá
Pravidlá platia aj pre chodcov. Pri prechádzaní cez cestu je povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nevstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy.
Chodci musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú cez cestu jednotlivo, ale v skupinách.
„Chodci nesmú vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nie je možné cez vozovku bezpečne prejsť,“ povedala s tým, že ak idú v noci, musia používať reflexné prvky.