SENICA. Realizácia stojiska stála 24-tisíc eur a financovali ju Technické služby Senica, a. s. Začiatkom januára budú doterajšie stojiská v blízkosti polopodzemných kontajnerov zrušené, separovanie z vnútrobloku bude sústredené na toto jedno miesto.

Priestor na polopodzemné kontajnery je vytvorený v centre. Vďaka tomu sa eliminuje neporiadok a zápach z komunálneho odpadu. Zároveň sa zlikvidujú aj tri doterajšie stojiská, na ktorých vzniknú parkovacie miesta.
Mesto má vytypované aj ďalšie miesta, kde by takéto kontajnery mali pribudnúť.
„Ďalšími lokalitami sú ulice Robotnícka, Štefánikova, Hviezdoslavova a sídlisko Sotina. Budovať sa budú na základe určenia priorít mesta Senica,“ priblížila hovorkyňa mesta Senica Viera Barošková.
Pribudlo šesť nádob
Mesto Senica začalo riešiť problematiku nevábnych kontajnerových stojísk. Správcom týchto stojísk sú Technické služby Senica, a. s., ktoré sa rozhodli zrealizovať ich modernú verziu formou polopodzemných kontajnerov.
„Polopodzemné kontajnery sú v podstate väčšie nádoby, ktoré sú zapustené v zemi. Nad povrchom je iba časť s poklopmi na otvoroch, cez ktoré sa vhadzuje odpad.
Stojisko na Ul. J. Kráľa obsahuje 6 nádob. Dve sú určené na komunálny odpad, ďalšie na plasty, sklo, papier a kovy,“ vysvetlila Barošková.
Niekoľko výhod
Polopodzemné kontajnery majú aj niekoľko výhod. Tieto kontajnery na komunálny odpad, plasty a papier majú v porovnaní s obyčajnými približne päťkrát väčší objem. Kontajnery na sklo a kovy sú trikrát väčšie.

„Vďaka väčšiemu objemu významne klesne frekvencia odvozu odpadkov na skládku a ušetria sa finančné prostriedky. Ďalšou výhodou je estetické hľadisko. Krajšie stojiská kontajnerov psychologicky vplývajú na správanie sa obyvateľov a podporujú zodpovedný prístup k triedeniu odpadov,“ vysvetlila Barošková.
Keďže odpad z kontajnerov nevyberajú len smetiari, ale i niektorí obyvatelia, často vzniká okolo kontajnerov veľa neporiadku. Hĺbka takýchto zapustených kontajnerov znemožňuje opätovné vyhadzovanie obsahu, preto v ich okolí nevzniká neporiadok.
Znižujú zápach
Chlad pod zemou spomaľuje rozklad baktérií v kontajneroch a zároveň redukuje s tým súvisiaci zápach v okolí stojísk. Vyprázdňovanie kontajnerov sa realizuje zo spodnej časti zberného vreca, preto vhadzovací otvor zostáva čistý.

„Konštrukcia polopodzemných kontajnerov bráni tiež prístupu zvierat (potkanov) a hmyzu. Pri takýchto kontajneroch sa minimalizuje riziko požiaru nízkym prísunom vzduchu,“ vysvetlila Barošková.
Jedinou nevýhodou týchto moderných polopodzemných kontajnerov môže byť skutočnosť, že príde k zníženiu počtu súčasných stojísk.
Pre obyvateľov to môže znamenať, že s odpadkovým košom by museli v niektorých prípadoch kráčať o niekoľko desiatok krokov ďalej.