SKALICA. Navrhované rozšírenie skládky bude spočívať v dobudovaní tretej časti pôvodnej kazety skládky. Všetky jej časti sú vytvorené na ukladanie odpadu, nie nebezpečných odpadov. Ide však o zmenu pôvodného plánu, v ktorom malo ísť o ukladanie interného odpadu.

„Súčasťou navrhovaného riešenia je aj doplnený návrh zavážania všetkých troch častí pôvodnej 3. kazety, s ohľadom na maximálne využitie jestvujúceho oploteného priestoru 3. kazety,“ vysvetlil Miroslav Minďáš, referent pre vzťahy s verejnosťou mesta Skalica.
Okrem tejto skládky mesto Skalica využíva ešte skládku v Zohore alebo Pezinku, kde vozí nebezpečný odpad.
Senica využíva Jablonicu
Odvoz komunálneho odpadu pre mesto Senica zabezpečujú Technické služby Senica, a. s. Odpad je ukladaný na riadenú skládku odpadu v katastrálnom území obce Jablonica.
„Mesto na skládke nerobí žiadne úpravy, prevádzku skládky zabezpečujú a zodpovedajú za ňu Technické služby Senica, a. s., ktoré majú k tejto činnosti vydané príslušné súhlasy,“ povedala hovorkyňa Senice Viera Barošková.
Všetok odpad mesta sa ukladá len na skládku v Jablonici, žiadne iné mesto nevyužíva.
„Pod mesto nespadá žiadna skládka a za prevádzku skládky vždy zodpovedá jej prevádzkovateľ,“ doplnila Barošková.Na jedného obyvateľa mesta Senica za rok približne pripadá 536,85 kilogramu odpadu. Podľa množstva odpadu, ktorý je zneškodňovaný na skládke, to vychádza 326,22 kilogramu na obyvateľa za rok.
Využívajú Zohor alebo Cerovú
Zmesový komunálny odpad mesta Malacky je v súčasnosti odvážaný na riadenú skládku FCC Zohor.
„Keďže mesto nevlastní ani skládku v Cerovej, ani v Zohore, nemôže na nich robiť nijaké úpravy. Odpad je na riadené skládky odovzdávaný na základe obchodnej zmluvy,“ povedala hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová.
Mesto Malacky získalo v roku 2015 dotáciu na sanáciu miest s nezákonne uloženým odpadom z Recyklačného fondu v sume viac ako 22-tisíc eur. V sume takmer 1200 eur sa na nej spolupodieľalo aj samotné mesto Malacky.

„Vďaka nej sa vyčistilo 14 lokalít, to bolo také väčšie čistenie územia mesta,“ povedala Pilzová.
V meste kedysi fungovala aj skládka na Hlbokej ulici, ktorá je už v súčasnosti uzatvorená. Robí sa tam len dočisťovanie okraja skládky od odpadu, ktorý tam individuálne nanosia obyvatelia.
Holíč využíva skládku v meste
Mesto Holíč využíva na odpad skládku Bresty, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Holíč.„Mesto nevykonáva na skládke žiadne práce ani úpravy, keďže ide o skládku, ktorú vlastní súkromná spoločnosť,“ povedal primátor mesta Holíč Zdenko Čambal.
Na jedného obyvateľa mesta Holíč ročne vychádza približne 214,52 kilogramu zmesového komunálneho odpadu. Množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu na jedného obyvateľa ročne predstavuje objem 26,78 kilogramu.
Na odstraňovanie treba financie
Požiadavka na zabezpečenie a zvýšenie kapacity pre uloženie odpadu mesta Skalica na skládke v Mokrom Háji bude mesto stáť aj financie.
„Presnejšia suma bude vyčíslená v ďalšej príprave projektovej dokumentácie,“ povedal Minďáš.

V minulom roku mesto Skalica vynaložilo na odstránenie nelegálnych skládok približne 2 300 eur. Mesto Malacky na ne v minulom roku použilo sumu 1798 eur a v tomto roku zatiaľ 600 eur. Z rozpočtu mesta Holíč nie sú vynakladané žiadne financie na skládky a mesto Senica túto informáciu neuviedlo.