BRATISLAVA. Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) vyučovali chémiu, biológiu a etiku na základnej škole v Gabčíkove a Dunajskej Strede v rámci projektu Roadshow mladých vedcov po školách. Vyučovací deň zakončili na gymnáziu v Galante.

Ako informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, Evelína Kalocsaiová z Ústavu molekulárnej biológie SAV hovorila o kliešťoch a chorobách, ktoré prenášajú. Lukáš Jakl z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV prednášal o genetike. Vysvetľoval súvis medzi poškodením génov a vznikom nádorových ochorení.
„Okolnosti vzniku nádorových ochorení – to je už možno iný uhol pohľadu ako len ten, ktorý je daný žiakom pedagogickými osnovami. V prvom rade som sa snažil vysvetliť im, čo môžu vo svojom živote zmeniť, aby vedeli účinnejšie predchádzať nádorovým ochoreniam,“ povedal Lukáš Jakl.
Simona Andraščíková z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV sa zamerala na postoje a predsudky. „To, aké máme názory, ovplyvňuje naše správanie sa voči druhým. Dôsledky môžu byť viac alebo menej závažné,“ vysvetlila vedkyňa.

Projekt Roadshow mladých vedcov po školách odštartovala SAV v uplynulom školskom roku, navštívila všetky kraje Slovenska. Týmto chce nielen popularizovať vedu a zatraktívňovať ju mladým, ale najmä zdôrazňovať význam overených informácií a faktov, na základe ktorých by si mala spoločnosť utvárať názory a postoje.