ZÁHORIE. Vybrať sa na výlet s deťmi, či na turistiku môžete aj novembri.
Ponúkame vám päť zrúcanín, ktoré sa na Záhorí nachádzajú a pre verejnosť sú ľahko prístupné.
Ochranca hraníc
Pajštún je častým cieľom na sobotňajšiu či nedeľnú prechádzku. Náročnosť prechádzky závisí od výberu trasy, ktoré vedú cez krásne lesy. Na hrade si tiež môžete urobiť piknik s opekačkou. Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu.

Začiatky kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. storočia. Najstarší majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou, kam sa neskôr aj vrátili. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od 1809, keď ho demolovali napoleonské vojská, leží v ruinách.
Hradné budovy sa zachovali vo fragmentoch okolo ústredného nádvoria, ktorého plochu prekrýva násyp z poškodených murív. Zachovali sa tu otvory okien, vstupov, v murive s odľahčovacími oblúkmi a stopami po klenbách.
Najpôsobivejšie sú krakorce – ozdobné prvky niekdajšej pavlače nad vstupom s neskororenesančnou výzdobou v podobe maskarónov z r. 1619, ktoré zobrazujú umelecké stvárnenie architektúry.
Vyniká široko-ďaleko
Po roku 1918 prešiel hrad do majetku štátu. Obvodový múr bol v ostatnom čase zrekonštruovaný. Prístup k hradu je zo štátnej cesty Senica – Sobotište – Podbranč – Myjava. Z hradu je nádherný výhľad do širokého okolia. Evanjelická cirkev tu počas leta organizuje zhromaždenia na počesť väznených martýrov cirkvi a konajú sa tu aj hradné letné kultúrne slávnosti.

Hrad Branč mal kedysi strážnu funkciu. Chránil cesty smerujúce z Uhorska na Moravu a do Českého kráľovstva na mieste tzv. Zemskej brány. Pôvodne bol gotický s vežou, palácmi a kaplnkou. Zrúcaniny hradu vyčnievajú nad obcou Podzámok.
Hrad a jeho panstvo spravoval Matúš Čák Trenčiansky. Približne okolo 14. storočia sa hrad nachádzal v strede a bol obkolesený hlbokou priekopou. Počas husitských vpádov bol hrad dobytý, z čoho čerpala Zuzka Zguriška svoje námety pre historický román pre mládež Husitská nevesta.
K hradu patrilo 12 obcí, medzi nimi: Senica, Kunov, Koválovec, Sobotište, Myjava, Turá Lúka, Podbranč, Vrbovce a iné. Koncom 17. stor. hrad vyhorel a začal pustnúť. Na začiatku 18. storočia majitelia odviezli z hradu nábytok a zariadenie. Dali rozbiť vonkajší opevňovací systém, aby nemohol byť zneužitý.
Horný hrad bol postupne rozoberaný na stavebný materiál. Posledným šľachtickým vlastníkom panstva Branč bol gróf Nyári z rodu Pongrác.
Kráľovská pevnosť
V roku 1945 hrad prešiel do vlastníctva štátu. Dnes si turisti môžu pozerať rozsiahle hradné zrúcaniny, zachované vonkajšie murivo opevnenia, delovú baštu i kamennú renesančnú bránu.