ZÁHORIE. Vybrali sme pre vás päť cirkevných pamiatok, ktoré sú veľmi navštevované domácimi pútnikmi. Niektoré z miest, ktoré vám predstavíme, však čoraz častejšie navštevujú aj zahraniční turisti.
Iné sú zasa výnimočné tým, že sú ojedinelou pamiatkou či kópiou slávnych schodov, po ktorých kráčal Ježiš Kristus.
Najstaršie pútnické miesto na Slovensku
Tisícky veriacich každoročne navštevujú obec Marianka, ktorá je najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale i v bývalom Uhorsku.
Veriaci na toto pútnické miesto prichádzajú najmä kvôli uctievaniu Panny Márie Tálskej. O vzniku pútnického miesta z južnej strany Záhoria existujú rôzne legendy.

Legenda hovorí o pustovníkovi, ktorý si z hruškového dreva vyrezal sošku Panny Márie, ktorá je umiestnená v hlavnom oltári v Bazilike Narodenia Panny Márie.
Jedna hovorí o tom, že sa slepému žobrákovi prisnila Panna Mária a zaviedla ho k prameňu. Na tomto mieste si umyl oči a zrazu začal vidieť.
Druhá legenda rozpráva o zbojníkovi, ktorý mal postihnuté deti. Jemu alebo jeho manželke sa prisnila Panna Mária, ukázala mu studničku, kde má deti umyť a tie následne vyzdraveli. A napokon tretia legenda hovorí o tom, že iný pustovník išiel po lese a uvidel vystupovať zo zeme žiaru.
História pútnického miesta Marianka sa začína písať od roku 1377, keď sa tu zastavil uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký z rodu Anjou.
On položil základný kameň kostola a toto miesto zveril rádu pavlínov. V súčasnosti v Marianke sídli generálny predstavený Kongregácie tešiteľov.
Zázračné miesto
Šaštín je v dejinách nášho národa staroslávny a jeho história siaha až do doby príchodu našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda.

Začiatky pútnictva siahajú do roku 1564. V tomto roku Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach.
Sochu odvtedy niekoľkokrát preložili. V roku 1710 bola uložená do kaplnky, kde si ju chodili ľudia uctievať a stalo sa pri nej niekoľko zázračných uzdravení, ktoré sa začali vyšetrovať.
Neskôr 10. novembra 1732 bola socha za účasti mnohých duchovných a 20-tisíc pútnikov vyhlásená za zázračnú. Vtedy sa na tomto mieste slúžila po prvý raz svätá omša.
V roku 1987, ktorý bol Mariánskym, navštívila baziliku Matka Tereza z Kalkaty. V apríli o tri roky neskôr vtedajší pápež Ján Pavol II. pri ceste helikoptérou zvlášť pozdravil Sedembolestnú zakrúžením nad bazilikou a pri homílii sľúbil, že príde v septembri na sviatok Sedembolestnej Panny Márie na púť.
Pútnickým miestom sa stal neskôr
Kostol sv. Margity Antiochijskej v obci Kopčany sa napriek svojmu úctyhodnému veku dostal do záujmu verejnosti výraznejšie až v tomto tisícročí. V roku 2004 boli v jeho okolí objavené veľkomoravské hroby, ktoré dokázali, že pôvod kostola siaha až do doby Veľkomoravskej ríše. Aj z tohto dôvodu sa kostol stáva častejším cieľom pútnikov až v posledných rokoch.

Do roku 1994 sa liturgie a púte konali pri kostole len pri príležitosti pútí, ktoré súviseli s patrónkou kostola Margitou Antiochijskou.
Tento rok sa v júli konala aj medzinárodná púť za dôstojnosť a poslanie žien, ktorých je Margita Antiochijská patrónkou, s jej relikviami.