ZÁHORIE. Za púšťou nemusíte chodiť až do Afriky. Vidieť historický mlyn alebo veternú elektráreň nie je možné len u našich susedov v Rakúsku.
Tieto unikáty a omnoho viac ponúka miestnym ale i návštevníkom zo širokého okolia aj náš región. Viaceré z nich majú dokonca celoslovenský význam.
Slovenská púšť
Šranecké piesky sú tiež nazývané slovenská púšť. Oblasť sa nachádza medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves. Piesok sem zavial vietor od rieky Moravy.

Piesková zemina sa nachádza takmer na celom Záhorí, ale v oblasti Šraneckých pieskov je toho piesku naozaj výnimočne veľa.
Nájdete tu niekoľko pieskových dún, pod ktorými sú jazierka a mokrade, ktoré pripomínajú drobné oázy uprostred púšte. Nachádza sa tu niekoľko významných živočíchov a rastlín. Oblasť je začlenená do chránených území členských krajín EÚ.
Dostať sa na Šranecké piesky je pomerne jednoduché. Po príchode do obce Plavecký Mikuláš treba ísť smerom na Lakšársku Novú Ves. Šranecké piesky sa nachádzajú medzi týmito dvoma obcami. Približne v strede cesty, ktorá spája tieto dve obce, sa nachádza menšie improvizované parkovisko (hneď pri ceste). Odtiaľ je to na Šranecké piesky už len kúsok.
Územie sa nachádza v oblasti Vojenského obvodu Záhorie. Na Šranecké piesky bol v minulosti zakázaný vstup. Dnes je vstup povolený okrem obdobia, keď tu prebiehajú vojenské cvičenia. Harmonogram cvičení nájdete na stránke ministerstva obrany.
Chránené vtáčie územie
Adamovské jazerá, ktoré sú zaradené do chráneného vtáčieho území, sa nachádzajú pri Adamove, mestskej časti mesta Gbely. Ľahko sa sem dostanete, ak odbočíte zo štátnej cesty Kúty – Holíč, alebo budete sledovať červenú cyklistickú magistrálu vedúcu po hrádzi rieky Moravy.

Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené.
Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. Vodné vtáky môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.
Veterný mlyn
Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku sa nachádza v Holíči. Mlyn sa nachádza v lese. Okolie tvorí parkovacia plocha, mnoho lavičiek, budova s nápisom „Lovu zdar“, strelnica a, samozrejme, trojposchodový veterný mlyn.
Kompaktná kamenná stavba pochádza z konca 19. storočia a typovo sa najviac ponáša na veterné mlyny, ktoré dodnes možno obdivovať v Holandsku.