SENICA. Mesto Senica má v súčasnosti dve nákupné zóny, v ktorých sa zväčša dajú nakúpiť potraviny. Tie sa nachádzajú na okraji mesta. Obyvatelia, pre ktorých sú tieto zóny ďaleko sa však môžu tešiť.
V areáli bývalého Slovenského hodvábu by sa v najbližších mesiacoch malo začať s výstavbou obchodného centra. My sme sa tam boli pozrieť a zistiť, čo si o novom projekte myslia Seničania.
Zatiaľ sú len plány
Po meste sa začali objavovať plagáty s predbežnou vizualizáciou celého projektu. Na nich vidieť, že by tu malo pribudnúť viacero prevádzok s oblečením a Billa.
Okolo nich je viacero parkovacích miest, kruhový objazd a veľa zelene. To znamená, že to bude nielen miesto pre nákup, ale okolie dostane aj nový vzhľad, ktorý prispeje k skrášleniu mesta. Keďže je projekt vo fáze príprav, nie je ešte známe, aké konkrétne prevádzky tu vyrastú.

„Od klienta nemám oprávnenie zverejňovať informácie nad rámec tých, ktoré sú verejne dostupné. Navyše väčšina z nich je v tejto fáze prípravy zámeru zatiaľ neznáma,“ povedal Ondrej Danada, konateľ spoločnosti DIPA, ktorý pre investora zabezpečuje inžiniersko-stavebnú činnosť.
Dopravu to vraj odľahčí
Keďže obchodné centrum má vyrásť v centre mesta, môže to zhoršiť aj dopravu v Senici, ktorá je už teraz dosť komplikovaná.
Spýtali sme sa preto hovorkyne mesta Viery Baroškovej, ako bude výstavba vplývať na dopravu.

„Areál bývalého Slovenského hodvábu dnes vlastnia viacerí súkromní podnikatelia, ktorí tam prevádzkujú svoje firmy. Ak tam vyrastie obchodné centrum, tak doprava cez mesto sa určite mierne odľahčí, pretože ľudia z častí v blízkosti si nakúpia radšej tam a nebudú musieť chodiť cez mesto,“ povedala Barošková.
Seničania sú však v tomto smere väčšinou negatívni. Z desiatich opýtaných v našej ankete až šiesti rátajú s tým, že to zhorší dopravu v meste.
Niektorí si zasa myslia, že Senica najskôr potrebuje obchvat, až potom by bolo vhodné postaviť takéto nákupné centrum v centre mesta.
História areálu Slovenského hodvábu
História Slovenského hodvábu v Senici siaha až do roku 1920, keď v meste vznikla továreň na umelé vlákna. Slovenský hodváb bol dlho najväčším zamestnávateľom v meste, v najlepších časoch vo fabrike pracovalo až tritisíc ľudí.

Približne pred šiestimi rokmi prišlo k zbúraniu viacerých nevyužívaných hál. Dvanásťhektárový pozemok v blízkosti centra mesta bol na predaj. Ďalšia časť areálu prešla revitalizáciou, tam výroba pokračovala. Ostatné priestory ponúkol majiteľ aj ďalším investorom. Neskôr prišlo aj k odstreleniu komína bývalej hodvábky.
Odvtedy má areál viacerých vlastníkov. Už približne pred šiestimi rokmi sa uvažovalo o využití tejto časti mesta v prospech jeho obyvateľov.
„Využitie tejto časti areálu by malo smerovať k občianskej vybavenosti, napríklad v podobe obchodov, služieb či športovísk. Uvažuje sa tiež o pešej zóne, parku, polyfunkčnom dome či supermarkete,“ uviedlo vtedajšie vedenie mesta. Plány sa však nenaplnili, preto je teraz rozbehnutý druhý pokus, ktorý by sa mal čoskoro stať aj realitou.