ZÁHORIE. Špecifická príroda, miesta, budovy, jedlá či zvyky, to všetko tvorí región Záhoria, ktoré ho robia jedinečným. Smrdáky, Kopčany, Malé Leváre a ďalšie zaujímavé miesta, ktoré vám predstavíme, majú v sebe jedinečnosť, ktorou si vedia pritiahnuť každého.
Kúpele Smrdáky
Kúpele sú obklopené prírodou Bielych Karpát. Pri vstupe vás uvíta klasicistická budova, ktorá je symbolom kúpeľov. Areál kúpeľov je umiestnený v pokojnej a tichej lokalite, kde jediným zvukom je šum vetra v korunách stromov a spev vtákov. Upravený kúpeľný park je súčasťou otvorenej prírody.

Kúpele Smrdáky sú veľmi špecifické kúpele s jedinečným prírodným prameňom sírovodíkovej vody. Na liečbu sa okrem sírovodíkovej vody využívajú aj účinné sírové peloidy – bahenné usadeniny odtekajúcej liečivej vody, ktoré sa používajú vo forme rozličných zábalov.
Kúpele sa špecializujú predovšetkým na liečbu kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu. Predstavujú ideálne miesto nielen na kúpeľnú liečbu, ale i na celkovú relaxáciu. Okolie kúpeľov je bohaté na pešiu turistiku a cykloturistiku.Navštíviť možno aj známe pútnické miesto Šaštín-Stráže, či historické pamiatky.
Škodáčkov mlyn
V Senici – v časti Čáčov sa kedysi nachádzali štyri mlyny. Nazývali sa podľa mlynárskych rodín, ktoré v nich mleli obilie. Ako jediný, s čiastočne zachovalým zariadením, zostal už len bývalý Škodáčkov mlyn.
Posledná veľká prestavba mlyna prebehla v roku 1943, keď doterajší jednopodlažný mlyn prestavali na trojpodlažný mlyn, poháňaný Francisciovou vodnou turbínou. V roku 1960 bol mlyn znárodnený a jeho správu prevzalo Poľnohospodárske zásobovanie a nákup, štátny podnik Bratislava.

Zariadenie chátralo a neskôr, po vrátení mlyna naspäť do rúk mlynárskej rodiny Škodáčkov, bolo obnovenie mletia múky príliš nákladné.Pavol Škodáček, najmladší syn mlynára, tu preto pokračoval už len v šrotovaní obilia pre hospodárske zvieratá.
Súčasný majiteľ mlyna Peter Pivák spolu s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia PRO Čáčov sa snažia o zachovanie spomienok na časy, keď mlyn fungoval a súčasne v sebe uchováva kus bohatej histórie mestskej časti Čáčov, kedysi samostatnej obce.
V priestoroch mlyna sa nachádzajú dve stále výstavné expozície História Čáčova, Mlyny a mlynárske remeslo na území dnešnej Senice. Od sprístupnenia mlyna v roku 2011 sa tu konali už tri hodové slávnosti, kedy je mlyn otvorený verejnosti. Mimo tohto termínu je potrebné návštevu vopred ohlásiť.
Kráľovský žrebčín
Kráľovský žrebčín v Kopčanoch bol založený roku 1736 Františkom Štefanom, vojvodom Lotrinským. Kopčiansky žrebčín patril k žrebčincom menšieho typu (10 žrebcov, takmer 100 kobýl a asi 200 mladých koní a kobyliek). V roku 1826 bol chov plnokrvníkov v Kopčanoch zrušený. V roku 1828 boli všetky kone zo žrebčína prevezené do Kladrúb nad Labem.

V 20. storočí bol objekt žrebčína využívaný na rôzne účely. V roku 1935 tu bol založený roľnícky družstevný liehovar. V objekte sa spracovávala cukrová repa a zemiaky, sídlil tu aj holíčsky semenársky štátny majetok.V roku 2013 boli v žrebčíne v Kopčanoch slávnostne otvorené 2 expozície. Ako prvá a nákladnejšia bola expozícia prírodovedeckého múzea, ktorá je situovaná v priestoroch bývalej kaplnky.