MALACKY. Zber odpadu v Malackách zabezpečuje mestská obchodná organizácia Tekos. Vývoz nadrozmerného odpadu sa uskutočňuje dvakrát do roka spred rodinných aj bytových domov.
„Tento rok je jesenný termín zberu určený na 6. októbra pre bytové domy a 13. októbra pre rodinné domy,“ povedala hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová.
Zvýšenie separácie
V Malackách sa množstvo vyseparovaného odpadu neustále zvyšuje, no s ním aj celkové množstvo odpadu. V súčasnosti pripadá 407 kilogramov odpadu za rok na jedného obyvateľa.

„V súčasnosti sme sa zamerali na zvýšenie separácie jednotlivých zložiek odpadu. Na verejných priestranstvách máme 150 nádob na zber skla, 96 kusov nádob na zber plastov a 3100 kusov v domácnostiach. Tiež je k dispozícii 120 kusov 1100-litrových nádob na zber papiera, 2700 ks v domácnostiach a zber sa stále rozširuje,“ povedala hovorkyňa Malaciek.
Za posledné dva roky v Malackách pribudlo 750 ks nádob v domácnostiach a každý mesiac pribúdajú ďalšie. V júli tohto roka pridalo mesto na ulice Záhorácka, Bernolákova a Veľkomoravská dvanásť kusov 1100-litrových kontajnerov na zber plastov a papiera.
„Biologicky rozložiteľný odpad je zatiaľ zbieraný na zberných dvoroch a do vriec. Keďže tvorí asi 40 % z objemu odpadu, zvýšiť jeho separáciu je pre nás všetkých veľkou výzvou,“ povedala Pilzová.
Dva zberné dvory
Vývoz komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu zabezpečuje mesto, stačí, ak Malačania uhradia každý rok poplatok za odpad. „Objemný odpad môžu občania odovzdať na zberných dvoroch na Hlbokej a Partizánskej ulici počas otváracích hodín,“ povedala Pilzová.

Obyvatelia Malaciek môžu na Hlbokej bezplatne odovzdať objemný odpad a biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a parkov, papier, plasty, tetrapaky a sklo.
Za drobný stavebný odpad je treba zaplatiť poplatok. Staré spotrebiče môžu Malačania odovzdať aj v predajniach.
„Všetky druhy elektroodpadu a iné nebezpečné odpady môžu občania odovzdať na zbernom dvore na Partizánskej ulici,“ povedala Pilzová.
Plánujú kompostáreň
V súčasnosti je možné odpad mesta čiastočne aj kompostovať, a to v Malackách a v Prievaloch. „Mesto má zámer vybudovať modernú kompostáreň a zberný dvor. Pripravenú máme projektovú dokumentáciu, vydané stavebné povolenie a vysporiadané pozemky. Malacky sú pripravené uchádzať sa o dotáciu na výstavbu kompostárne buď z ministerstva životného prostredia, alebo cez eurofondy,“ povedala Pilzová.

Mestu sa zatiaľ podarilo získať milión eur na technológiu kompostárne, ale chýba koncové zariadenie na spracovanie bioodpadu.
Firma Tekos zabezpečuje spracovanie bioodpadu pre mesto, ale i ďalších trinásť obcí, preto by nová kompostáreň výrazne pomohla celému regiónu.