MALÉ LEVÁRE. Levandule nie sú chemicky ošetrované, sú čerstvé a v prírodnej kvalite. O ich kvalitu sa majitelia príkladne starajú, preto ani nedovolia, aby sa v nich objavila levanduľa iného pôvodu.
Levanduland si zakladá na tom, aby všetky potraviny, ktoré vyrába, boli vyrobené výhradne z čerstvej levandule, spracovanej hneď po zbere. Spoločnosť odoberá všetky druhy ovocia na výrobu okrem pomarančov od slovenských dodávateľov.
My sme sa rozprávali s Miroslavom Bertovičom (M) a Simonou Slobodovou (S), majiteľmi Levandulandu, ktorí nám o levanduľovom kráľovstve na Záhorí povedali oveľa viac.
Ako vznikla prvotná myšlienka začať „pracovať“ s levanduľami a u koho vznikla?
S: Levanduľa bola vždy našou vášňou, snívali sme o vlastnom fialovom políčku, akejsi našej malej oáze pokoja, kde by sme si mohli oddýchnuť a cítiť sa fajn.
Pestujete len jeden druh levandule?
S: Pestujeme dva druhy levandule lekárskej, ktorá je v našich končinách známa aj ako levanduľa úzkolistá alebo angustifolia.
Ide o najbežnejší typ, ktorý podľa nás vôbec nie je náročný na pestovanie a každý rok prináša bohatú úrodu.
Kedy ste začali s ich vysádzaním?
M: Prvé sadenice sme vysadili na jar v roku 2014, no neplánovali sme ju využívať na komerčné účely alebo toto miesto otvoriť verejnosti.

Našli sme pozemok blízko nášho bydliska s veľmi kvalitnou pôdou a pridanou hodnotou tejto lokality je, že naše levanduľové pole sa nachádza v turisticky atraktívnej oblasti. Je tu veľmi pekné prostredie, hneď vedľa máme jazero s pieskovou plážou a kemp.
Ako vznikol projekt Levanduľa Záhoria?
S: Projekt s názvom Levanduľa zo Záhoria, ktorý bol v dobe svojich začiatkov veľmi inovatívny, sme začínali bez akýchkoľvek skúseností z odboru, len s veľkým zanietením a vášňou pre vec.
Levanduľa je v ostatných rokoch veľmi in, objavuje sa vo veľkom či už v bytovom dizajne, alebo v kozmetike, preto ľudia často zabúdajú, že v prvom rade je jej pestovanie ťažká manuálna práca.
Práca v poľnohospodárstve je vo všeobecnosti veľmi náročná, človek sa ju nenaučí z kníh, ale len vlastnými skúsenosťami a drinou.
Aký bol proces, keď ste sa sa učili, ako s levanduľou pracovať?
M: Počas rokov sme sa naučili, ako správne levanduľu strihať, aby mala bohatú úrodu a pekný tvar, ako ju sušiť, aby si udržala svoju farbu a tvar, ako chutí v kombinácii s rôznym ovocím alebo inými potravinami, kedy je najvyšší čas úrodu ostrihať, aby si zachovala svoje cenné vlastnosti a iné špecifické záležitosti.
Na začiatku nám nemal kto poradiť, všetko sme sa museli naučiť sami na vlastných chybách a skúsenostiach.
Bolo ťažké naučiť sa, ako levandule správne strihať?
M: Strihania sa netreba vôbec báť, aby sa rastlinka pekne zahustila, je potrebné ju ostrihať až po drevnatú časť.

V záhradke sa jej určite darí lepšie ako v kvetináčoch, má rada veľa miesta, preto nie je vhodné ju sadiť blízko seba, ale dodržiavať vzdialenosť približne päťdesiat centimetrov.
Dá sa teda povedať, že váš koníček sa postupne pre vás stal prácou?
S: Najprv sme to brali ako hobby, každý z nás mal okrem toho svoju prácu, z ktorej sme toto hobby financovali, avšak vášeň postupne prerástla do práce na plný úväzok.
Vďaka pozitívnym ohlasom okolia sme sa tomu rozhodli venovať naplno a využiť veľký potenciál tejto rastlinky. Svoje nápady na produkty sme začali realizovať na profesionálnej úrovni a vznikla firma Levanduland.
Aké boli začiatky spolupráce s ostatnými inštitúciami?
M: Po založení firmy sme začali spolupracovať s lokálnymi dodávateľmi a slovenskými výrobcami a distribuovať naše výrobky do rôznych obchodov a sietí supermarketov.
V celom tom veľkom procese, ktorý výrobok absolvuje, než dorazí na stôl nášho zákazníka, je pestovanie levandule asi tou najľahšou časťou.