BORSKÝ MIKULÁŠ. Obec vznikla zlúčením Borského Svätého Petra a Borského Svätého Mikuláša, preto má dnes už takmer štyritisíc obyvateľov.
Spojenie dvoch malých obcí sa uskutočnilo v roku 1975 a tento rok Borský Mikuláš oslávil 43. výročie od svojho vzniku. Názov obce nie je odvodený od toho, že tu rástli borovice, pretože tie tu boli len náletové. Kedysi tu žili kmene Búrov a z toho vznikol aj dnešný názov Borský Mikuláš.

„Záhorie bolo kedysi piesočnaté a s jeho zalesňovaním začalo Stupavské panstvo, ktoré sem vysádzalo obilie. Keď sa potom piesočnatá pôda spevnila, sadili sa do nej sadenice borovíc. Tým sa tu ustálil terén a zvýšila sa tu úroveň obyvateľstva a životné prostredie,“ vysvetlila Oľga Cintulová, odborná referentka kultúry a lektorka v Dome J. Hollého v Borskom Mikuláši.
Bežia takmer všetci
V Borskom Mikuláši fungujú organizácie športovcov, hasičov, Jednoty dôchodcov, Kultúrneho spolku Slza. Môžu sa tiež pochváliť Detským folklórnym súborom Studnička, heligonkármi, kapelou Storm, dychovkou Búranka, ochotníckym divadlom, poľovníkmi, záhradkármi a včelármi.
Medzi najnavštevovanejšie podujatia patria oslavy fašiangov, dožinkové slávnosti, ale najviac zaujme podujatie medzinárodných chodeckých pretekov.

„Medzinárodné chodecké preteky Záhorácka dvadsiatka sú pre našu obec športovým aj kultúrnym sviatkom. Ich tradícia siaha do roku 1970, kedy učiteľ Miroslav Hazucha s podporou vtedajšej riaditeľky školy Ulrichovej zorganizoval 1. ročník pod názvom Búranská desiatka, neskôr už Záhorácka dvadsiatka, doteraz sa teší vysokej návštevnosti,“ povedala Cintulová.