ZÁHORIE. Okrem múzeí či galérií patria medzi kultúrne zaujímavé miesta pamätné izby významných slovenských osobností. Pozrite sa ako vyzerajú rodné domy J. M. Hurbana, J. Hollého, S. Jurkoviča alebo M. Benku.
Pamätná izba v Hlbokom
Expozícia je nainštalovaná v budove bývalej cirkevnej školy v centre obce. Približuje život a dielo Jozefa Miloslava Hurbana, jeho účasť na povstaní v rokoch 1848-1849 a ohlas jeho diela a národnobuditeľskej činnosti. Upozorňuje na Hlboké aj ako rodisko jeho syna, významného spisovateľa a dejateľa Svetozára Hurbana Vajanského.
Pamätná izba v Hlbokom bola otvorená na počesť národovca ThDr. J. M. Hurbana, ev. kňaza, jedného z najvýznamnejších obrancov slovenského národa v 19. storočí.
Dokumenty predstavujú prácu politika a významného vodcu Slovenského národného povstania(1848-1849). Prvého predsedu SNR v roku 1848, vydavateľa prvých slovenských časopisov a všestranného autora cirkevnej i literárnej spisby. Prehliadka dokumentov pripomína aj zásluhy Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu pri tvorbe a kodifikácii slovenského spisovného jazyka a pri organizovaní SNP v rokoch 1848-1849. Návštevník má súčasne možnosť zoznámiť sa aj s dielom syna J. M. Hurbana – Svetozára Hurbana Vajanského.

Rodný dom Jána Hollého v Borskom Mikuláši
Expozícia s autentickým dobovým zariadením dokumentuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, kde prežíval detstvo a kam sa vracal ako študent a kňaz.
Rodný dom J. Hollého je prístupný verejnosti. Je to malý hlinený dvojpriestorový domček, ktorý pozostáva zo vstupného bytu - pitvora, čiernej kuchyne a obytnej miestnosti – tzv. síne, kde sa odohrával celý život Hollého. Má hlinenú podlahu, pôvodná strecha bola zo slamy, v súčasnosti je tam škridla. Raritou je otvorený komín, ktorý má viesť do povaly. Nachádza sa tam aj socha J. Hollého, ktorá bola osadená v roku 1930 a sa zúčastnil sa jej aj Andrej Hlinka. Objekt je kultúrnou pamiatkou.

Družstevný dom, Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča
Expozícia v Družstevnom dome Samuela Jurkoviča prezentuje 150-ročnú existenciu fenoménu družstevníctva, ktorý ovplyvnil všedný i sviatočný život mnohých generácií na Slovensku.
Samuel Jurkovič bol priekopníkom družstevného hnutia na Slovensku a pod jeho vedením bol vytvorený Gazdovský spolok, jedna z prvých družstevných organizácií v Európe.
Vo vitrínach sú uložené vzácne dokumenty a fotografie približujúce návštevníkovi pohnutú históriu družstevníctva na Slovensku nielen v slovenskom, i v anglickom jazyku. Môžeme tu uvidieť i pracovný kútik Samuela Jurkoviča. V popredí jeho písací stôl s otvorenou knihou, zrejme účtovnou, so zoznamom prvých členov Gazdovského spolku. Zastúpená je tu i súčasnosť slovenského družstevníctva v podobe výrobkov rôznych družstiev.
V expozícii sa popri písomných materiáloch nachádza etnografický materiál – súčasti ľudových krojov, habánska keramika a ľudové nástroje.

Pamätná izba Martina Benku v Kostolišti
Martin Benka patrí medzi najvýznamnejších rodákov Kostolišťa a medzi najväčších slovenských maliarov. Pamätná izba je umiestnená v budove Spoločenského domu. Taktiež je zachovaný i Benkov rodný dom, ktorý je po rekonštrukcii.
Benkove diela je možné zhliadnuť nielen v Pamätnej izbe M. Benku ale i v miestnom kostole, kde namaľoval obraz Sv. Martina na koni, patróna Kostolišta. Na Obecnom úrade v Kostolišti sa tiež nachádzajú obrazy v sobášnej sieni, a to Záhorácka svadba.
Pamätná izba Martina Benku dokumentuje život a umeleckú činnosť tohto národného umelca.
