ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú.
Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte približne 20-tisíc veriacich.V jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo dokonca až 50-tisíc pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska dňa 15. septembra.
Začiatky púte
Úcta k Sedembolestnej Panne Márií u Slovákov začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. Podobne aj pri Šaštíne blízko zámku visel na strome obraz Sedembolestnej.
Začiatok pútnictva sa v Šaštíne datuje od roku 1564, keď Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach.Rok 1732 je najvýznamnejším pre púť v Šaštíne.
V tomto roku 25. augusta sochu preniesli do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu na čele s ostrihomským kanonikom Jurajom Agnelym, šaštínskym rodákom.

Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov, ktoré znovu prešetrila komisia v Bratislave. Potom 10. novembra za účasti mnohých duchovných a 20-tisíc pútnikov slávnostne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky.Vtedy sa na tomto mieste slúžila po prvý raz svätá omša. Sochu zverili do opatery šaštínskemu farárovi Jánovi Schonovi.
Vznik tematických pútí
Rok 2007 priniesol na toto pútnické miesto viacero noviniek. Okrem dvoch tradičných pútí – Národná púť – sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. 9. a Svätodušná (Turíčna) púť – slávnosť Zoslania Ducha Svätého, začali v Šaštíne vznikať aj tematické púte. Púť zaľúbených sa koná počas februárového víkendu v blízkosti sviatku sv. Valentína. Púť mužov je vždy v 1. sobotu po Nedeli Zmŕtvychvstania. Púť miništrantov sa koná v sobotu v blízkosti 6. mája – sviatku sv. Dominika Sávia, patróna miništrantov.
Púť mamičiek v požehnanom stave je na Deň matiek v 2. májovú nedeľu. Ďalšími zaujímavými a netradičnými sú púť gréckokatolíkov bratislavskej eparchie, púť motorkárov, ružencových bratstiev a púť naklonených sŕdc.
PROGRAM CELONÁRODNEJ PÚTE V ŠAŠTÍNE
PIATOK 14. septembra (Povýšenie sv. kríža)
12.00 h – Po stopách Titusa – pešia púť s otcom biskupom od Moravy do Šaštína
17.00 h – Mariánska hodinka – spoločenstvo MZK
18.00 h – Svätá omša
20.00 h – Svedkovia nádeje – modlitbový večer (mladí zo Šaštína)
21.00 h – Príchod pútnikov do Šaštína
22.00 h – Milosrdný Samaritán (átrium kláštora) – divadlo a svedectvá (komunita Cenacolo)
23.30 h – Modlitba chvál – Dominika Gurbaľová
SOBOTA 15. septembra (Hlavná púť)
NOČNÝ PROGRAM:
00.00 h – Polnočná svätá omša – Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup
1.30 h – Adorácia mladých za mladých
3.00 h – Krížová cesta
5.00 h – Svätá omša
6.00 h – Ruženec
7.00 h – Svätá omša
8.00 h – Svätá omša
9.15 h – Ruženec
HLAVNÝ PROGRAM:
10.30 h – Slávnostná svätá omša – Mons. Milan Lach SJ, eparchiálny biskup Eparchie Parma v USA
POPOLUDŇAJŠÍ PROGRAM:
13.30 h – Program pre rodiny s deťmi (oratko)
14.00 h – Akatisť k Bohorodičke (bazilika)
15.00 h – Komorný orchester Zoe (bazilika)
14.30 – 18.00 h – Cliptime pre mladých – workshopy, prednášky, hry (oratko)
16.00 h – Pútnické atrium – pásmo slova/hudby o odvahe vo viere – Imrich Tóth, Peter Janků, Sára Jarková & band (átrium kláštora)
VEČERNÝ PROGRAM:
18.30 h – Svätá omša – Mons. Imrich Tóth, rektor Slovenskej katolíckej misie v Paríži – hudobný sprievod: Františkánska schóla, Bratislava
20.00 h – Nepolepšiteľný svätec – divadelná hra SND o S. Krčmérym (átrium kláštora)
23.00 h – Večerné modlitby chvál – Piar Music (bazilika)
24.00 h – Polnočná svätá omša
NEDEĽA 16. septembra (Púť seniorov a chorých)
7.00 h – Svätá omša
8.30 h – Svätá omša
10.30 Slávnostná svätá omša púte seniorov a chorých – (Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup)
12.00 h – Modlitba Anjel Pána a požehnanie devocionálií
14.30 h – Mariánska hodinka
Pripravený je bohatý program Celonárodná púť sa vždy koná 15. septembra a ďalšie dva dni. Je spojená so sviatkom Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú patrónku Slovenska. Každoročne sa pri tejto príležitosti v národnej svätyni Bazilike Sedembolestnej Panny Márie schádzajú tisícky veriacich z celého Slovenska, ale i zo zahraničia.
V piatok pred hlavnou púťou sa začne sprievodný program. O dvanástej hodine sa začne pešia púť, o šiestej sa bude pokračovať svätou omšou. Večer bude patriť modlitbám až do neskorých hodín a príchodu pútnikov. Hlavná púť sa uskutoční v sobotu. Hlavým bodom programu bude slávnostná sv. omša o 10.30 hodine, ktorú bude celebrovať Mons. Milan Lach a eparchiálny biskup Eparchie Parma v USA.
Po slávnostnej omši bude ďalej program pokračovať aj poobede rôznymi prednáškami, hrami, workshopmi, sv. omšou či divadlom. Tretí deň celonárodnej púte je vždy venovaný seniorom a chorým. Hlavná sv. omša sa uskutoční v nedeľu o 10. 30 hodine a dve ďalšie v ranných hodinách. Poobede sú ešte pripravené modlitby, požehnanie a Mariánska hodinka.
Špeciálne opatrenia
Keďže ide o celonárodnú púť, železnice pre uľahčenie dostupnosti vypravujú vždy dva mimoriadne vlaky na púť a dva z púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra.

Už krátko pred šiestou hodinou ráno vyrazí vlak z Prievidze, ktorý bude smerovať a zastavovať vo viacerých mestách a obciach. Rovnako tak vyrazí aj vlak zo Zlatých Moraviec. Naspäť sú pripravené tiež dva vlaky na tieto smery, ktoré vyrazia zo Šaštína okolo druhej hodiny poobede.
Pre veriacich, ktorí prídu na púť autami a autobusmi, je tiež pripravených viacero parkovísk v okolí baziliky. Rovnako budú mať samostatné parkovacie miesta k dispozícii aj držitelia ZŤP preukazu.

PARKOVISKÁ
parkovisko pre autá:
– pri Hviezdoslavovej ulici, pri Nádražnej ulici, pri Štúrovej ulici, pri Novoveskej ulici, pri J. Hollého
parkovisko pre autobusy:
– pri Zápotočnej, pri Nádražnej, pri Jubilejnom lese v smere na Gazárku
parkovisko pre ZŤP: – od Štúrovej ulice
nástup/výstup: – od Štúrovej ulice, od Nádražnej ulice a medzi ulicami Štúrova a J. Hollého