Nová Lehota je viac než kulisa seriálu Horná Dolná, stačí sa spýtať domácich

Ešte donedávna obec Nová Lehota akoby ani neexistovala. Po tom, čo sa stala Hornou Dolnou, ju každý víkend okupujú stovky turistov. A všetkých zaujíma iba komediálny seriál.

Nová Lehota sa pre seriál stala turistickou atrakciou.Nová Lehota sa pre seriál stala turistickou atrakciou. (Zdroj: Peter Briška)

NOVÁ LEHOTA. Na celom Slovensku je približne päťdesiat obcí, ktoré majú v názve slovo lehota. Kúsok od Piešťan, v pohorí Považský Inovec, nájdete Novú Lehotu.

Popularita tejto rázovitej dedinky pod vrchom Bezovec rapídne narástla po tom, keď tu začali natáčať komediálny seriál Horná Dolná. Ten má byť akýmsi obrazom slovenského vidieka.

Ale aká táto dedina, kde sa aj muchy otáčajú, v skutočnosti je, sme zisťovali priamo v centre diania. Od miestnych.

Zaujímalo nás všetko okrem toho, kde sa točí seriál, akí sú herci, ako si s nimi vychádzajú, či sa im Horná Dolná páči, či ju sledujú, či Daniel Heriban je taký vtipný aj v reálnom živote. Na to sa totiž pýtajú všetci, veď preto tam prišli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do Novej Lehoty sme sa vybrali cez víkend a bolo naozaj plno. Desiatky áut lemovali ulice útlej dedinky bez plynofikácie, konečnej autobusov s približne dvesto obyvateľmi.

Parkoviská tu nehľadajte. ŠPZ- ky nie sú iba z okolia, našli sme Košice, Tvrdošín, Levice i niekoľko českých.

Väčšinou majú tieto návštevy rovnaký priebeh. „Príšelci“ odstavia auto, vodič vytiahne cigaretu, spolujazdec zasa telefón či fotoaparát s vyprázdnenou pamäťovou kartou a ide sa na to.

Prečítajte si tiež: Horná Dolná objavila Novú Lehotu. Obec si na popularitu iba zvyká Čítajte 

Ľudia sa fotia pri súčasných dominantách obce- Makovníku, polorozpadnutej budove s nápisom krčma či na miestnom futbalovom ihrisku, ktoré pomaly zarastá. Minimálne 150 záberov, kofola či pivo v jedinom pohostinstve a vybavené. Spokojnosť zaručená.

Možností, ako stráviť čas v obci, veľa nie je. Sú tu jedny potraviny, jedno pohostinstvo a dva kostoly. Ďalej už iba nádherné okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Seriál ich obral o súkromie

Na domácich už dolieha sláva, z pokojnej dedinky sa zrazu stal stred sveta. Niektorí sa aj posťažovali.

„Turisti sú poriadne drzí. Nehľadia na súkromie, keď zbadajú, že sa niekde natáčalo, bez váhania vojdú do dvora,“ posťažovala sa babička, ktorá na ulici pri bráne iba neveriacky krúti hlavou pri pohľade na davy turistov. Seriál vraj nesleduje, pretože si tam robia „srandu“ z farára.

„Veď to vidíte sám. Takto to tu vyzerá každý víkend. Niekedy sa nedá prejsť na traktore ani cez dedinu,“ dodal starší muž, ktorý za plotom kálal drevo. S filmovým štábom vraj majú domáci skvelý vzťah a s hercami ešte lepší. Neraz vraj zapíjali narodeniny, meniny alebo koniec týždňa. Ale tie davy turistov, to už prekračuje bežný rámec fungovania.

SkryťVypnúť reklamu

Všetkých zaujíma iba jediné, Horná Dolná. A takmer nikoho Nová Lehota. Z príbehov, ktoré sme si od miestnych vypočuli, by sa pritom dal natočiť „oscarový“ film a nie komediálny seriál. Tu sú niektoré z nich.

V minulosti sa domáci živili hlavne poľnohospodárstvom, chovom dobytka a predajom dreva. Remeselníkov tu veľa nebolo. Vzhľadom k svojej polohe, veľký záujem o obec nikdy nebol, pretože ležala takpovediac „Pánu Bohu“ za chrbtom. Dokonca ani Turci sa sem nedostali.

Čas plynul a prišla 2.svetová vojna. Tá ju zasiahla priamo do stredu. Jej krásne okolie listnatých lesov sa na istý čas stalo jej prekliatím.

Počas vojny si vytrpeli svoje

Domáci sa počas vojny ocitli medzi dvomi mlynskými kameňmi. Partizánmi a Nemcami. Obci dokonca hrozil podobný osud ako vypálenému Kľaku či Ostrému Grúňu. Prečo? Pre pomoc a podporu partizánov.

Reč však nie je o hrdinských partizánoch z ruských filmov o Červenej armáde, reč je o partizánskej skupine Boženko z Kyjeva, na ktorú tu veľmi v zlom spomínajú hlavne tí skôr narodení, ktorí ju zažili na vlastnej koži.

Hlavným cieľom tejto skupiny bolo bez ujmy sa dožiť konca vojny. A podľa toho sa aj správali. Kto nebol s nimi bol nepriateľ, kto chcel byť s nimi, bol zasa špión. Všetci dopadli rovnako. Prišli o život obzvlášť krutým spôsobom.

V októbri 1944 na to doplatili aj dvaja dobrodruhovia z neďalekého Pobedima, konkrétne 17 – ročný Izidor Miklovič a 18 – ročný Viktor Dobroň, ktorí sa rozhodli dobrovoľne vstúpiť k partizánom aj napriek tomu, že ich ľudia po ceste od toho odhovárali. Nedali si povedať. A keď to zistili, bolo už neskoro.

Pokúsili sa o útek, čo sa im stalo osudným. Bez možnosti obhajoby ich označili za špiónov a popravili v miestnej krčme. V tej krčme, ktorá je v súčasnosti kulisou seriálového šenku. Počas vojny sa tam veru nezabávalo.

Partizánov postrieľali

Nadšenec histórie, Filip Petruš zo Starej Lehoty, pozbieral do svojej bakalárskej práce viacero zaujímavých informácií od žijúcich pamätníkov. O tom, že sa v súčasnej seriálovej krčme nebolo vždy veselo, svedčí aj ďalšia udalosť.

Bolo presne 23. februára 1945 a v neďalekom Podhradí sa Nemcom podarilo zajať 13 príslušníkov brigády z oddielu ,,Ľudovíta Štúra“. Odviedli ich do krčmy v Novej Lehote na vypočúvanie.

Čo sa tam dialo, nikto presne nevie. Ale zrejme nič príjemné. „Odtiaľ ich zobrali do dolinky Grngová, kde osem z nich zastrelili,“ napísal Petruš v svojej bakalárskej práci.

Nemci ju chceli vypáliť, zasiahla náhoda

Nová Lehota mala počas vojny aj jedno obrovské šťastie, vďaka nemu prežila a žije dodnes. Čakal ju totiž rovnaký osud ako Kľak či Ostrý Grúň, ktoré za napomáhanie partizánom Nemci vypálili. A čo Novú Lehotu zachránilo? Obrovská náhoda.

Hlavný veliteľ, ktorý so svojim vojskom prišiel splniť rozkaz, spoznal v miestnom kňazovi svojho spolužiaka, s ktorým študoval na nemeckej univerzite. Ten mu plynulou nemčinou vysvetlil, že ľudia sú iba rukojemníkmi vojny. Veď odmietnuť partizánov, keď prišli rabovať do dediny, znamenalo istú smrť. A to vraj veliteľa nakoniec presvedčilo.

Vojna skončila a prišla ďalšia pliaga. Komunisti. Príbehy miestnych z týchto čias sú podstatne zábavnejšie, aj keď stále drsné. Režim je režim.

Po februári 1948 prišlo znárodňovanie a kolektivizácia. V Novej Lehote boli súkromne hospodáriaci roľníci. Súkromní boli iba na „papieri“, v skutočnosti sa stali vazalmi režimu. Mohli si síce obrábať svoje polia, museli však z úrody odovzdávať povinné dávky. Každú jar prišla kontrola z národného výboru, inšpektori spočítali všetku hydinu, dobytok, ošípané, kone a na základe toho vymeriavali povinné dávky „socializmu“.

Nikto z vtedajšej moci vtedy neriešil, či sa urodilo alebo nie. „Kto neposlal stanovené množstvo obilia, kukurice, zemiakov, mäsa či vajec, toho komunisti „vymietli“. Tak sa tomu vtedy hovorilo,“ zaspomínal Vladimír, ktorý bol v tom čase tínedžer. Vymiesť znamenalo, že dotyčnému zobrali všetko, od pivnice až po povalu.

Opili kontrolóra a ten zaspal

No aj v týchto časoch sa vedeli domáci vynájsť. „Pri každej žatve bol prítomný kontrolór z ústredia, ktorý zapisoval, koľko obilia sa namlátilo. Dedinčania ho nenápadne vždy opili a keď pod stromom zaspal, nezapisoval. Aspoň tak si niečo ľudia zachránili,“ zaspomínal Vladimír.

Podobne to bol so zabíjačkami prasiat. Obecný mäsiar musel mať takzvaný „zakáľací list“. „Každý musel povinne odovzdať časť chrbtovej kože aj so srsťou pre potreby kožiarskeho priemyslu. Tým pádom sa však znehodnotila slanina, preto sa väčšinou zabíjalo načierno,“ dodal.

Z týchto čias je aj ďalšia historka o obecnom plemennom býkovi. Každá obec ho v tých časoch mala, aby sa s kravami nemuselo chodiť ďaleko. Fungovalo to tak, že niekto z dediny ho choval osem rokov a potom si ho mohol za odmenu odviesť na bitúnok a mäso nechať.

Býk terorizoval dedinu

Jedného dňa sa 90 ročný Štefan, chovateľ viac ako tonového plemenného býka, rozhodol, že ho odvedie na bitúnok. Vodiaca tyč končila karikou v nose býka pre lepšie ovládanie. „Lenže, ako ho nakladali, išla okolo motorka, býk sa zľakol, skočil a vytrhol si kariku z nosa. Zaliala ho krv. A bolo vymaľované.“

Rozzúrený býk útočil na všetko, čo sa pohlo. „Mama nás schovala na povalu, ľudia skákali do potoka,

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5GC8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 830
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 542
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 982
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 845
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 295
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

V blížiace sa letné mesiace sa mnohí chystajú na táborové dobrodružstvá. Preto, ak ste sa ešte nerozhodli, sme si pre vás pripravili pár tipov.


Advertorial


Ak ste muža videli, alebo máte informácie o jeho súčasnom pobyte, kontaktujte políciu.


Starostovia dotknutých obcí nesúhlasia.


  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu