Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Skaličan Igor Špetta si splnil svoj sen po tridsiatich rokoch

Igor Špetta je dôkazom toho, že sny sa plnia v každom veku. Ak človek verí, dokáže všetko.

(Zdroj: Igor Špetta)

Sen, týkajúci sa účasti na kulturistickej súťaži, sa skoro po tridsiatich rokoch stal skutočnosťou. V tomto roku Igor Špetta zo Skalice, dosiahol pekné úspechy v naturálnej kulturistike- federácie ICN - Icompete Natural. Stal sa dvojnásobným vicemajstrom Slovenska, dvojnásobným majstrom ČR a dvojnásobným vicemajstrom Európy.

Čo všetko predchádzalo tomuto úspechu, kto vás priviedol k tomu športu a ako dlho sa mu už venujete?

Prečítajte si tiež: Komunikácia v tíme neviazne, tvrdí obranca Kotula Čítajte 

- V roku 1989 ma k posilňovaniu priviedol môj otec, ktorý mal už s tým nemalé skúsenosti, nakoľko sa mu v minulosti rekreačne venoval. V tom čaše som mal 16 rokov a začalo to podomácky vyrobenými činkami a postupne k tomu pribudli lavičky a kladky. V tom čase neexistovali také fitka ako dnes. Cvičili sme po pivniciach s ručne vyrobenými posilňovacími zariadeniami, činkami, pričom vedomosti o tréningu a strave boli veľmi slabé a povrchne, ale aj tak nás to neskutočne bavilo, nakoľko to bolo spontánne a prirodzené. Takže od roku 1989 až doteraz sa venujem posilňovaniu, čo je skoro 30 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Venovali ste sa predtým v detstve nejakému inému športu?

- Dobrý základ, ohľadom kondície a sebadisciplíny, mi dal hokej. Hokeju som sa venoval od svojich 7 rokov do 15 rokov. Myslím si, že práve skončenie s hokejom v 15 rokoch, bol taký spúšťací impulz pre môjho otca a chvíľku na to ma pomaličky zasvätil do základov posilňovania, za čo som mu dodnes nesmierne vďačný.

Čo bolo v začiatkoch pre vás ako mladého chalana najťažšie?

- S odstupom času môžem povedať, že to boli slabé znalosti ohľadom princípov posilňovania a samozrejme skoro žiadne znalosti ohľadom správnej výživy, ale to bolo dané dobou, kedy som sa tomu začal venovať, nakoľko nebolo kde a z čoho čerpať toľko vedomosti, tak ako dnes.

V úvode je spomenuté, že ste úspechy dosiahli vo federácii ICN - Icompete Natural, viete ju v krátkosti charakterizovať?

SkryťVypnúť reklamu

- V roku 2017 prichádza na domácu scénu iCompete Natural Slovakia. Domovskou základňou je Austrália. Zjednotenie naturálnej myšlienky sa realizuje prostredníctvom sociálnej siete, kde sa pretekár môže zaregistrovať za ročný poplatok 30 austrálskych dolárov a následne sa môže prihlásiť na akúkoľvek súťaž organizovanú po celom svete, Európu nevynímajúc. Základným kritériom hodnotenia je symetria, svalový rozvoj a pripravenosť v danej kategórii a to presne v tomto poradí.

Rozmýšľali ste nad možnosťou začať sa venovať kulturistike aj súťažne? Kedy nastal vo vašom živote zlom, ktorý to odštartoval?

- Zlom nastal v druhej polovici roku 2016, kedy som začal uvažovať nad možnosťou venovať sa fitnes a kulturistike v rámci zamestnania. Na konci roka 2016 som moje mnohoročné vedomosti doplnil certifikátom trénera fitnes a kulturistiky I. triedy a následne som si začiatkom roka 2017 urobil certifikáty funkčný tréning (všeobecne), TRX tréning a certifikovaný kurz na športovú výživu, čím som si pripravil dobrý základ na založenie živnosti v tejto sfére. V priebehu roka 2017 som začal pracovať v novootvorenom multifunkčnom fitku Mgym Skalica ako tréner a pomaličky som začal uvažovať nad realizáciou môjho sna skoro spred tridsiatich rokov a to vyskúšať si naturálnu kulturistiku súťažne. Zrazu som povýšil sen na plán, čo bolo niečo s čím už sa dalo pracovať. Všetko som to odštartoval v októbri 2017, kedy som sa rozhodol, že v roku 2018 skúsim nejakú jarnú súťaž v naturálnej kulturistike.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás viedlo k myšlienke skúsiť to súťažne?

- Hnacím motorom bol práve ten okamih spred tridsiatich rokov, kedy som snil o tom vyskúšať si tento šport súťažne a spúšťačom bol rok 2016, kedy som začal pracovať na tom, aby môj koníček bol zároveň aj mojím povolaním, čo sa mi aj podarilo, za čo som nesmerne vďačný.

Približne kedy sa dostavili vaše prvé súťažné výsledky a úspechy?

Prečítajte si tiež: Regionálny futbal: Víťazná premiéra Radimova v 5. lige Čítajte 

- Na prvú súťaž som sa prihlásil na medzinárodné majstrovstvá Slovenska do Prievidze, ktorá sa konala 20.5.2018. Tam som išiel s tým, že to skúsim a uvidíme aký bude výsledok. A výsledok? Dvojnásobný vicemajster Slovenska a jedno štvrté miesto ma nakopli tak, že som sa v zapätí prihlásil na medzinárodné majstrovstvá ČR do Litoměříc, čo bolo nasledujúci týždeň od súťaže v Prievidzi, a tam to bolo ako vo sne. Dve prvé miesta a jedno tretie, tituly dvojnásobný majster ČR, mi dali poslednú silu sa sústrediť na súťaž, európsky pohár v Rimini, ktorá sa konala týždeň po súťaži v Litoměřícach a kde som svoj sen dosníval do veľmi peknej reality v podobe dvoch druhých miest, teda dvojnásobný vicemajster Európy, nakoľko to bolo deklarované ako ekvivalent majstrovstiev Európy.

Aký to bol pre vás pocit, štartovať súťažne na podujatiach a zbierať ocenenia? Dá sa povedať, že ste si týmto splnili svoj sen?

- Neskutočne som si to užíval, doslova som sa v tomto športe našiel. Bolo to také zadosťučinenie, keď už som bol ku koncu príprav doslova fyzicky aj psychicky vyčerpaný a zrazu zistíte, že pri vyhlasovaní výsledkov vás čítajú ako posledného, teda ako víťaza a hlavou sa vám blysne, že ste o tom snili pred tridsiatimi rokmi a teraz je to realita.

Na ktorý svoj úspech ste doteraz najviac hrdý a prečo?

- Jednoznačne na to, že som sa vôbec odhodlal a postavil na súťažné pódium a už samotné úspechy boli tou povestnou „čerešničkou na torte,“ ktoré som vôbec nečakal.

Na aké fázy sa delila vaša súťažná sezóna a ako dlho ste sa pripravovali?

- Moja súťažná príprava začala prvou fázou v októbri 2017. Bola to tkz. „objemová fáza budovania svalov“ Táto fáza sa vyznačovala vysokým príjmom makroživín v množstve od 3500 - 4000 kcal/deň, kde viac ako 50% tvorili zdroj energie sacharidy a to najmä v podobe ovsených vločiek a ryže a samozrejme dôležitou súčasťou boli kvalitné bielkoviny v podobe mäsa, vajíčok a proteínov. Táto budovacia fáza trvala do januára 2018, kde sa mi podarilo pribrať 3-4 kg a moja telesná váha dosiahla hodnotu 89 kg pri výške 180 cm, so 16% percentným podielom tuku v tele, čo som z hľadiska naturálnosti považoval za dostatočné.

- Od februára 2018 som začal druhú fázu tzv. rysovaciu fázu s cieľom prezentovať postavu v čo najlepšom svetle v rámci hustoty, kvality a separácie svalstva. Toto obdobie trvalo skoro 4 mesiace a kto ho nezažil, tak nevie o čom hovorím. Neskutočne som si siahol na dno svojich fyzických aj psychických síl, boli dni, kedy som doslova ledva stál na nohách, nemal som žiadnu energiu na fungovanie a to som ešte zvládal cvičiť a pracovať, ako, ani sám s odstupom času, teraz neviem povedať. Ku koncu prípravy boli dni, kedy bol môj denný kalorický príjem hlboko pod hodnotou bazálneho metabolizmu, čo je energia potrebná na bežné fungovanie tela bez vydania námahy. Váhu som zredukoval o cca 10 kg na 79 kg s 3 % percentným podielom tuku v tele, čo predstavovalo 2,5 kg tuku v celom tele.

Čo sa týka zloženia stravy a doplnkov, z čoho pozostávala?

Prečítajte si tiež: Skalica doma zdolala nováčika súťaže Čítajte 

- Ako som už naznačil, základ stravy tvorili kvalitné komplexné sacharidy v podobe ryže a ovsených vločiek, následne nemenej kvalitné bielkoviny v podobe kuracieho a morčacieho mäsa, vajíčok a proteínov. Dôležitou súčasťou boli doplnky v podobe komplexných aminokyselín, následne aminokyselín BCAA, glutamín, arginín, kreatin. Ďalej to boli vitamíny C, B komplex, multivitamíny, omega3 mastné kyseliny, minerály v podobe magnézia a v neposlednej rade aj kĺbová výživa.

Bol vám v tomto období niekto z vašich blízkych oporou?

- Moje veľké a srdečné poďakovanie patrí mojej rodine, manželke za ústretovosť a pomoc v príprave, dcéram za podporu, a všetkým dobrým ľudom, čo mi pomohli s prípravou.

Ako to je s cestovaním po rôznych súťažiach v Európe? Dokážete to utiahnuť finančne aj sám alebo sa nezaobídete bez podpory sponzorov?

- Je pravdou, že keby mi brat nedal prísľub, že mi pomôže zasponzorovať Rimini- Taliansko, asi by som to nedal, lebo som si financoval celú svoju prípravu sám a to boli nemalé finančné prostriedky. A tu je malý kameň úrazu, na to, aby som sa ešte lepšie a kvalitnejšie pripravil na ďalšiu sezónu, ktorú plánujem rozbehnúť v septembri tohto roku, by som veľmi rád a srdečne uvítal akúkoľvek pomoc dobrých ľudí -sponzorov. Veď reprezentovať naše pekné mesto, našu lokalitu Záhoria, alebo naše Slovensko na medzinárodnom fóre je snom každého z nás a nie vždy sa to dá zrealizovať z rozličných dôvodov.

Hľadajú sa sponzori v dnešnej dobe ťažko?

- Niekedy stačí malé šťastie k veľkým úspechom a inokedy sa môžete roztrhať a nič vám nevyjde, taký je život. Človek musí byť v správnom okamžiku, na správnom mieste a mať ten povestný kúsok šťastia. Pokiaľ dokážem niekoho zaujať budem veľmi rád a pokiaľ nie, tak som pripravený bojovať v rámci vlastných možností, ale určite to nevzdám.

Čím lepšie podmienky, tým lepší výkon. Dokážu teda vaši sponzori svojou podporou ovplyvniť vaše dennodenné fungovanie a tréningy?

- Určite, nakoľko si dovolím tie najkvalitnejšie zdroje potravín a suplementov, čo je základom úspechu budovania postavy.

Momentálne pôsobíte aj ako tréner fitnes a kulturistiky. Aká je vaša kvalifikácia a špecializácia ohľadom trénovania?

- Som tréner fitness, kulturistiky, funkčného tréningu, absolvovent SM systému a;b a poradca výživy. Mám certifikáty v oblasti tréner fitness a kulturistiky I. stupňa, funkčný tréning (všeobecne), TRX tréning, športová výživa, absolvovent SM systému a,b.

- Samotné tréningové jednotky poskladám podľa individuálnych potrieb klienta, či už so zameraním na redukciu hmotnosti, zvýšenie sily a svalových objemov, zlepšenie kondície, formovanie postavy, prípadne spevnenie svalstva. Na dosiahnutie týchto individuálnych potrieb využijem rôzne metódy tréningov (objemový, rysovací, tvarovací, prípadne metódy funkčného tréningu ako rýchlostný, kontrastný, izometrický, plyometrický....) a rôznych cvičebných pomôcok od posilňovacích strojov a činiek cez Ketllbell, bosu, medicimbal, expander, TRX popruh a pod. V prípade záujmu vypracujem individuálny stravovací plán.

- Samostatnou kapitolou je SM systém ( Stabilizácia a Mobilizácia chrbtice ), kde sa pomocou tejto metódy sa dajú korigovať bolesti chrbta (poruchy medzistavcových platničiek, skoliózy, problémy po operácii chrbtice) a problémy s pohybovým aparátom.

S čím vás najčastejšie vyhľadávajú zákazníci, aké sú ich požiadavky ohľadom transformácie postavy.

- Je to rôzne, ale najviac prevažuje redukcia telesnej hmotnosti a celkové zlepšenie kondície, spevnenie tela.

Aké sú na záver vaše životné ciele do budúcna?

- V budúcnosti by som sa chcel venovať problematike zdravého životného štýlu, pomáhať ľudom zlepšiť a skvalitniť ich fungovanie, či už formou športu, stravy, prípadne ich kombináciou. Samozrejme sa to všetko odvíja od spokojnej rodinnej pohody a dobrého zdravia. Ostatné materiálne veci sa dajú korigovať v závislosti od potreby.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 871
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 808
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 340
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 240
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 086
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 351
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 984

Blogy SME

 1. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 2. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 3. Erik Kriššák: Dotyk rán
 4. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 5. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 6. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 7. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 8. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 558
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 941
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 813
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 238
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 059
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 044
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 428
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Momentka zo zápasu Hlboké - Moravský Svätý Ján

Oblastnú súťaž vymenili v klube za krajskú ligu.


8 h

V ponuke sú ďalšie tikety.


9 h
Budova Krajského súdu v Trnave.

Právnik Slavomíra Buraja obhajoval aj kajúcnika Imreczeho.


8 h
Hana, žena z Ukrajiny, ktorá kvôli Putinovi utekala už dva razy.

Hana a Igor zhodnotili aktuálne referendum na Ukrajine, zaspomínali si aj na rok 2014.


5. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dôvodom je výstavba kanalizácie aj diery na ceste.


18 h

Miesto výskytu držia v tajnosti.


5. okt

Gangsterka, ktorú natáčali v Lučenci aj Rimavskej Sobote, prichádza do kín.


a 1 ďalší 5. okt

Nehoda sa stala v obci Bohunice. V autobuse bolo 29 ľudí.


15 h

Blogy SME

 1. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 2. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 3. Erik Kriššák: Dotyk rán
 4. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 5. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 6. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 7. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 8. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 558
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 941
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 813
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 238
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 059
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 044
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 428
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu