Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Skaličan Igor Špetta si splnil svoj sen po tridsiatich rokoch

Igor Špetta je dôkazom toho, že sny sa plnia v každom veku. Ak človek verí, dokáže všetko.

(Zdroj: Igor Špetta)

Sen, týkajúci sa účasti na kulturistickej súťaži, sa skoro po tridsiatich rokoch stal skutočnosťou. V tomto roku Igor Špetta zo Skalice, dosiahol pekné úspechy v naturálnej kulturistike- federácie ICN - Icompete Natural. Stal sa dvojnásobným vicemajstrom Slovenska, dvojnásobným majstrom ČR a dvojnásobným vicemajstrom Európy.

Čo všetko predchádzalo tomuto úspechu, kto vás priviedol k tomu športu a ako dlho sa mu už venujete?

Prečítajte si tiež: Komunikácia v tíme neviazne, tvrdí obranca Kotula Čítajte 

- V roku 1989 ma k posilňovaniu priviedol môj otec, ktorý mal už s tým nemalé skúsenosti, nakoľko sa mu v minulosti rekreačne venoval. V tom čaše som mal 16 rokov a začalo to podomácky vyrobenými činkami a postupne k tomu pribudli lavičky a kladky. V tom čase neexistovali také fitka ako dnes. Cvičili sme po pivniciach s ručne vyrobenými posilňovacími zariadeniami, činkami, pričom vedomosti o tréningu a strave boli veľmi slabé a povrchne, ale aj tak nás to neskutočne bavilo, nakoľko to bolo spontánne a prirodzené. Takže od roku 1989 až doteraz sa venujem posilňovaniu, čo je skoro 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Venovali ste sa predtým v detstve nejakému inému športu?

- Dobrý základ, ohľadom kondície a sebadisciplíny, mi dal hokej. Hokeju som sa venoval od svojich 7 rokov do 15 rokov. Myslím si, že práve skončenie s hokejom v 15 rokoch, bol taký spúšťací impulz pre môjho otca a chvíľku na to ma pomaličky zasvätil do základov posilňovania, za čo som mu dodnes nesmierne vďačný.

Čo bolo v začiatkoch pre vás ako mladého chalana najťažšie?

- S odstupom času môžem povedať, že to boli slabé znalosti ohľadom princípov posilňovania a samozrejme skoro žiadne znalosti ohľadom správnej výživy, ale to bolo dané dobou, kedy som sa tomu začal venovať, nakoľko nebolo kde a z čoho čerpať toľko vedomosti, tak ako dnes.

V úvode je spomenuté, že ste úspechy dosiahli vo federácii ICN - Icompete Natural, viete ju v krátkosti charakterizovať?

Skryť Vypnúť reklamu

- V roku 2017 prichádza na domácu scénu iCompete Natural Slovakia. Domovskou základňou je Austrália. Zjednotenie naturálnej myšlienky sa realizuje prostredníctvom sociálnej siete, kde sa pretekár môže zaregistrovať za ročný poplatok 30 austrálskych dolárov a následne sa môže prihlásiť na akúkoľvek súťaž organizovanú po celom svete, Európu nevynímajúc. Základným kritériom hodnotenia je symetria, svalový rozvoj a pripravenosť v danej kategórii a to presne v tomto poradí.

Rozmýšľali ste nad možnosťou začať sa venovať kulturistike aj súťažne? Kedy nastal vo vašom živote zlom, ktorý to odštartoval?

- Zlom nastal v druhej polovici roku 2016, kedy som začal uvažovať nad možnosťou venovať sa fitnes a kulturistike v rámci zamestnania. Na konci roka 2016 som moje mnohoročné vedomosti doplnil certifikátom trénera fitnes a kulturistiky I. triedy a následne som si začiatkom roka 2017 urobil certifikáty funkčný tréning (všeobecne), TRX tréning a certifikovaný kurz na športovú výživu, čím som si pripravil dobrý základ na založenie živnosti v tejto sfére. V priebehu roka 2017 som začal pracovať v novootvorenom multifunkčnom fitku Mgym Skalica ako tréner a pomaličky som začal uvažovať nad realizáciou môjho sna skoro spred tridsiatich rokov a to vyskúšať si naturálnu kulturistiku súťažne. Zrazu som povýšil sen na plán, čo bolo niečo s čím už sa dalo pracovať. Všetko som to odštartoval v októbri 2017, kedy som sa rozhodol, že v roku 2018 skúsim nejakú jarnú súťaž v naturálnej kulturistike.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo vás viedlo k myšlienke skúsiť to súťažne?

- Hnacím motorom bol práve ten okamih spred tridsiatich rokov, kedy som snil o tom vyskúšať si tento šport súťažne a spúšťačom bol rok 2016, kedy som začal pracovať na tom, aby môj koníček bol zároveň aj mojím povolaním, čo sa mi aj podarilo, za čo som nesmerne vďačný.

Približne kedy sa dostavili vaše prvé súťažné výsledky a úspechy?

Prečítajte si tiež: Regionálny futbal: Víťazná premiéra Radimova v 5. lige Čítajte 

- Na prvú súťaž som sa prihlásil na medzinárodné majstrovstvá Slovenska do Prievidze, ktorá sa konala 20.5.2018. Tam som išiel s tým, že to skúsim a uvidíme aký bude výsledok. A výsledok? Dvojnásobný vicemajster Slovenska a jedno štvrté miesto ma nakopli tak, že som sa v zapätí prihlásil na medzinárodné majstrovstvá ČR do Litoměříc, čo bolo nasledujúci týždeň od súťaže v Prievidzi, a tam to bolo ako vo sne. Dve prvé miesta a jedno tretie, tituly dvojnásobný majster ČR, mi dali poslednú silu sa sústrediť na súťaž, európsky pohár v Rimini, ktorá sa konala týždeň po súťaži v Litoměřícach a kde som svoj sen dosníval do veľmi peknej reality v podobe dvoch druhých miest, teda dvojnásobný vicemajster Európy, nakoľko to bolo deklarované ako ekvivalent majstrovstiev Európy.

Aký to bol pre vás pocit, štartovať súťažne na podujatiach a zbierať ocenenia? Dá sa povedať, že ste si týmto splnili svoj sen?

- Neskutočne som si to užíval, doslova som sa v tomto športe našiel. Bolo to také zadosťučinenie, keď už som bol ku koncu príprav doslova fyzicky aj psychicky vyčerpaný a zrazu zistíte, že pri vyhlasovaní výsledkov vás čítajú ako posledného, teda ako víťaza a hlavou sa vám blysne, že ste o tom snili pred tridsiatimi rokmi a teraz je to realita.

Na ktorý svoj úspech ste doteraz najviac hrdý a prečo?

- Jednoznačne na to, že som sa vôbec odhodlal a postavil na súťažné pódium a už samotné úspechy boli tou povestnou „čerešničkou na torte,“ ktoré som vôbec nečakal.

Na aké fázy sa delila vaša súťažná sezóna a ako dlho ste sa pripravovali?

- Moja súťažná príprava začala prvou fázou v októbri 2017. Bola to tkz. „objemová fáza budovania svalov“ Táto fáza sa vyznačovala vysokým príjmom makroživín v množstve od 3500 - 4000 kcal/deň, kde viac ako 50% tvorili zdroj energie sacharidy a to najmä v podobe ovsených vločiek a ryže a samozrejme dôležitou súčasťou boli kvalitné bielkoviny v podobe mäsa, vajíčok a proteínov. Táto budovacia fáza trvala do januára 2018, kde sa mi podarilo pribrať 3-4 kg a moja telesná váha dosiahla hodnotu 89 kg pri výške 180 cm, so 16% percentným podielom tuku v tele, čo som z hľadiska naturálnosti považoval za dostatočné.

- Od februára 2018 som začal druhú fázu tzv. rysovaciu fázu s cieľom prezentovať postavu v čo najlepšom svetle v rámci hustoty, kvality a separácie svalstva. Toto obdobie trvalo skoro 4 mesiace a kto ho nezažil, tak nevie o čom hovorím. Neskutočne som si siahol na dno svojich fyzických aj psychických síl, boli dni, kedy som doslova ledva stál na nohách, nemal som žiadnu energiu na fungovanie a to som ešte zvládal cvičiť a pracovať, ako, ani sám s odstupom času, teraz neviem povedať. Ku koncu prípravy boli dni, kedy bol môj denný kalorický príjem hlboko pod hodnotou bazálneho metabolizmu, čo je energia potrebná na bežné fungovanie tela bez vydania námahy. Váhu som zredukoval o cca 10 kg na 79 kg s 3 % percentným podielom tuku v tele, čo predstavovalo 2,5 kg tuku v celom tele.

Čo sa týka zloženia stravy a doplnkov, z čoho pozostávala?

Prečítajte si tiež: Skalica doma zdolala nováčika súťaže Čítajte 

- Ako som už naznačil, základ stravy tvorili kvalitné komplexné sacharidy v podobe ryže a ovsených vločiek, následne nemenej kvalitné bielkoviny v podobe kuracieho a morčacieho mäsa, vajíčok a proteínov. Dôležitou súčasťou boli doplnky v podobe komplexných aminokyselín, následne aminokyselín BCAA, glutamín, arginín, kreatin. Ďalej to boli vitamíny C, B komplex, multivitamíny, omega3 mastné kyseliny, minerály v podobe magnézia a v neposlednej rade aj kĺbová výživa.

Bol vám v tomto období niekto z vašich blízkych oporou?

- Moje veľké a srdečné poďakovanie patrí mojej rodine, manželke za ústretovosť a pomoc v príprave, dcéram za podporu, a všetkým dobrým ľudom, čo mi pomohli s prípravou.

Ako to je s cestovaním po rôznych súťažiach v Európe? Dokážete to utiahnuť finančne aj sám alebo sa nezaobídete bez podpory sponzorov?

- Je pravdou, že keby mi brat nedal prísľub, že mi pomôže zasponzorovať Rimini- Taliansko, asi by som to nedal, lebo som si financoval celú svoju prípravu sám a to boli nemalé finančné prostriedky. A tu je malý kameň úrazu, na to, aby som sa ešte lepšie a kvalitnejšie pripravil na ďalšiu sezónu, ktorú plánujem rozbehnúť v septembri tohto roku, by som veľmi rád a srdečne uvítal akúkoľvek pomoc dobrých ľudí -sponzorov. Veď reprezentovať naše pekné mesto, našu lokalitu Záhoria, alebo naše Slovensko na medzinárodnom fóre je snom každého z nás a nie vždy sa to dá zrealizovať z rozličných dôvodov.

Hľadajú sa sponzori v dnešnej dobe ťažko?

- Niekedy stačí malé šťastie k veľkým úspechom a inokedy sa môžete roztrhať a nič vám nevyjde, taký je život. Človek musí byť v správnom okamžiku, na správnom mieste a mať ten povestný kúsok šťastia. Pokiaľ dokážem niekoho zaujať budem veľmi rád a pokiaľ nie, tak som pripravený bojovať v rámci vlastných možností, ale určite to nevzdám.

Čím lepšie podmienky, tým lepší výkon. Dokážu teda vaši sponzori svojou podporou ovplyvniť vaše dennodenné fungovanie a tréningy?

- Určite, nakoľko si dovolím tie najkvalitnejšie zdroje potravín a suplementov, čo je základom úspechu budovania postavy.

Momentálne pôsobíte aj ako tréner fitnes a kulturistiky. Aká je vaša kvalifikácia a špecializácia ohľadom trénovania?

- Som tréner fitness, kulturistiky, funkčného tréningu, absolvovent SM systému a;b a poradca výživy. Mám certifikáty v oblasti tréner fitness a kulturistiky I. stupňa, funkčný tréning (všeobecne), TRX tréning, športová výživa, absolvovent SM systému a,b.

- Samotné tréningové jednotky poskladám podľa individuálnych potrieb klienta, či už so zameraním na redukciu hmotnosti, zvýšenie sily a svalových objemov, zlepšenie kondície, formovanie postavy, prípadne spevnenie svalstva. Na dosiahnutie týchto individuálnych potrieb využijem rôzne metódy tréningov (objemový, rysovací, tvarovací, prípadne metódy funkčného tréningu ako rýchlostný, kontrastný, izometrický, plyometrický....) a rôznych cvičebných pomôcok od posilňovacích strojov a činiek cez Ketllbell, bosu, medicimbal, expander, TRX popruh a pod. V prípade záujmu vypracujem individuálny stravovací plán.

- Samostatnou kapitolou je SM systém ( Stabilizácia a Mobilizácia chrbtice ), kde sa pomocou tejto metódy sa dajú korigovať bolesti chrbta (poruchy medzistavcových platničiek, skoliózy, problémy po operácii chrbtice) a problémy s pohybovým aparátom.

S čím vás najčastejšie vyhľadávajú zákazníci, aké sú ich požiadavky ohľadom transformácie postavy.

- Je to rôzne, ale najviac prevažuje redukcia telesnej hmotnosti a celkové zlepšenie kondície, spevnenie tela.

Aké sú na záver vaše životné ciele do budúcna?

- V budúcnosti by som sa chcel venovať problematike zdravého životného štýlu, pomáhať ľudom zlepšiť a skvalitniť ich fungovanie, či už formou športu, stravy, prípadne ich kombináciou. Samozrejme sa to všetko odvíja od spokojnej rodinnej pohody a dobrého zdravia. Ostatné materiálne veci sa dajú korigovať v závislosti od potreby.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 315
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 422
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 144
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 359
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 673
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 504
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 262
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 174
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 121
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 599

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 4. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 442
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 870
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 026
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 982
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 445
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 616
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 984
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 805
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


3 h
Ilustračná fotografia.

Železničný úsek od bratislavskej Devínskej Novej Vsi po štátnu hranicu s Českou republikou čaká rozsiahla modernizácia.


SITA 6 h

Policajtom sa podarilo presvedčiť muža, ktorý sa chystal skočiť zo strechy nákupného centra pri výjazde z Malaciek na Veľké Leváre, od činu ho odhovorili.


TASR 8 h

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


15 h

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


23. sep

Z miesta, na ktoré pred dvadsiatimi rokmi ľudia prichádzali s radosťou, sa stal objekt, od akého obyvatelia radšej odvrátia zrak. Avšak, možno už nie nadlho.


23. sep

Sieť supermarketov sa o expanziu v Žiline môže pokúsiť aj napriek tomu, že u mestským poslancov neuspela.


23. sep

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 4. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 442
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 870
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 026
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 982
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 445
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 616
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 984
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 805
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu