Keďže prevádzkujete prístav v Skalici, aj odtiaľto pochádzate?
– Pochádzam z východu, odtiaľ som prišiel do Bratislavy, potom na Záhorie. Keď som pracoval v Bratislave, vode som sa venoval len ako záľube. Chodili sme na surfy a skútre.V Bratislave som vyrábal 3D modely pre architektov a vyrábali a montovali sme výstavné stánky po svete. Nemalo to s loďami nič spoločné, ale vodu si nájdete všade.
Ako ste sa celkovo k plaveniu a lodiam dostali?
– To si všetko naštudujete a urobíte si papiere. Všetko je len o záujme. Papiere sa na loď robia ťažko.Niekto môže ísť na dovolenku do Chorvátska a spraví si tam týždňový kurz na loď a má papiere hotové, u nás je to takto tiež možné, ale skúšky sú dosť ťažké, keď tomu človek nerozumie.
Z čoho sa skladajú skúšky?
– Majú praktickú a teoretickú stránku. Otázky sa treba učiť z tzv. príručky Vodca malého plavidla. Kto tomu nerozumie a nezaujíma sa o to, je to dosť náročné. Hlavne znaky sú dosť ťažké, tiež učiť sa o stavbe a konštrukcii lode je dosť náročné. O aute sa tiež učíme na vodičský preukaz, ale auto poznáme odmalička, loď však nie.
Čo treba absolvovať, aby človek mohol kormidlovať malé plavidlo?
– Potrebné sú tri dni školenia a človek musí absolvovať plavbu. To je to základné, čo treba. Na plachetnice treba robiť si takéto oprávnenie na mori. Potom sa na štátnej plavebnej správe robia skúšky pred štátnym orgánom. Samozrejme, sú k tomu potrebné aj peniaze a viaceré potvrdenia.
Ako dlho sa lodiam venujete a čo vás na plavbách a lodiach tak zaujalo?
– Človek je vlastne na vode stále. Mňa to odjakživa bavilo. Takýmto plavbám sa venujem desať rokov. Začali sme chodiť do Holandska na také lode, ktoré sú starodávne – tzv. klipre a na tých sme sa plavili po holandských jazerách, Severnom ľadovom mori, ostrove Terčovník.

Tiež sme chodili na festivaly, ktoré boli národné výcvikové Sea Amsterdam. Na lodiach ma najviac zaujalo, že to jazdí na plachtu, nie na motor. Úžasná je tá príroda okolo a pohon. Tiež je dôležité mať na lodi super kolektív a navzájom si vychádzať.
Čo je najťažšie na tom, keď kormidlujete loď, či už menšiu alebo väčšiu?
– Sen asi každého chlapa je stať sa nejakým námorníkom. Sny si treba preto plniť. Na vode hlavne treba byť opatrný. Treba zaobchádzať v rámci bezpečnosti, pretože voda je živel, ale bez vody to nejde.
Aké typy lodí ovládate tu na Baťovom kanáli a aké v Holandsku?
– Na Baťovom kanáli ovládam úplne všetky, ktoré tu sú. Hlavne tu však požičiavame lode, aby si každý vyskúšal, aké je to riadiť loď a my z neho urobíme malého kapitána hoci aj motorového člna. Snažíme sa aj z nás Slovákov, ale aj zo zahraničných turistov urobiť kapitánov, aby si skúsili, aké to je byť v stiesnenom prostredí, pretože lode sú malé. Takto zažijú dobrodružstvo.
O čom je plavenie sa v Holandsku? – Holanďania sú najlepší v plavení sa loďami. Podľa mňa sú top na svete, pretože veľmi dbajú na bezpečnosť počas plavenia sa.Podľa mňa je Holandsko jedna z najkrajších krajín v Európe, je krásna najmä svojou prírodou.

Chodím sem na dovolenky, ale zároveň na plachetniciach prevážame aj ľudí. Holanďania sa prepravujú loďami skoro všade, od Amsterdamu až po malé mestá alebo z ostrovov jazdia do veľkých miest. Je normálne, keď vidíte, ako pán v saku nastúpi na loď a ide s kufríkom v ruke do zamestnania.