TRNAVA/ZÁHORIE. Miera evidovanej nezamestnanosti klesá v okresoch Trnava,
Piešťany, Hlohovec, Senica, Skalica a Malacky postupne od roku 2013. Aktuálne štatistiky sú viac ako priaznivé, aj okres Senica, ktorý mal v máji tohto roka 4,14 percenta evidovaných nezamestnaných, je stále v zelených číslach.
Najmenej ľudí bez práce pritom v regióne evidujú v okrese Hlohovec, s mierou nezamestnanosti 1,97 percenta. Okres Trnava v štatistikách za máj 2018 uvádza nezamestnanosť na úrovni 2,17 percenta.
Kritické roky 2000 a 2013
Keď sa pozrieme na krivku nezamestnanosti od roku 1997, najviac ľudí bez práce bolo v regióne v roku 2000. Výnimkou je len Senický okres, kde sa kríza pracovných miest naplno prejavila až o dva roky neskôr. V roku 2002 tu bola najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 16,53 percenta.

Na prelome milénia bolo v okrese Trnava bez práce 13,20 percenta ľudí, v okrese Skalica 15,33 percenta a najlepšie sa držal okres Piešťany s mierou evidovanej nezamestnanosti 10,13 percenta.
Po postupnom znižovaní počtu nezamestnaných prišla druhá kríza v roku 2013, priemerná nezamestnanosť v šiestich menovaných okresoch vtedy dosahovala 9,31 percenta.
Opačný problém
Kým ešte pred piatimi rokmi mali ľudia problém nájsť prácu, dnes sa situácia na trhu otočila. Firmy zháňajú zamestnancov komplikovane, omnoho častejšie dávajú priestor cudzincom z krajín mimo Európskej únie.

Kým v máji roku 2016 pracovalo podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnavskom kraji spolu 175 ľudí z krajín mimo EÚ, vlani v rovnakom mesiaci to už bolo 1199 cudzincov a v máji tohto roka malo pracovné povolenie v rámci kraja vydaných 2336 štátnych príslušníkov tretích krajín.
Sezónne práce štatistiky v Trnave neovplyvňujú
TRNAVA. Na Úrade práce v Trnave evidovali ku koncu mája 1809 uchádzačov o zamestnanie, miera nezamestnanosti sa pohybovala na úrovni 2,16 percenta.
V porovnaní s májom 2017 sú tieto čísla pozitívnejšie, vtedy evidovali 2 145 nezamestnaných a miera presahovala 2,50 percenta.Trnavský kraj má najnižšiu mieru nezamestnanosti spomedzi ostatných, iba 2,5 percenta. Naopak, najvyššiu má Prešovský kraj, viac ako 9 percent.
V uplynulom roku zamestnávali podniky so sídlom v Trnavskom kraji spolu 114 241 pracovníkov. Najviac ľudí pracovalo v priemyselnej výrobe, až 45 060 ľudí, čo je zo všetkých odvetí najviac.
Pribudli absolventi
V máji sa počet nezamestnaných v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na Úrade práce v Trnave zvýšil. Ku koncu apríla evidovali 1658 uchádzačov o zamestnanie, v máji ich bolo o 151 viac.
Na úrade práce je aj 135 absolventov škôl, z toho 93 vysokých a 42 stredných.Prognózy na zvyšok roka sú vraj optimistické, nezamestnanosť by mala v okrese Trnava znova postupne klesať.Najviac uchádzačov o zamestnanie prišlo v tomto roku do evidencie práve v máji, až 439. Naopak, najviac ľudí odišlo v priebehu marca, celkovo 366.
„Najvyšší prítok do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol z priemyselnej výroby, z veľkoobchodu a maloobchodu,“ popísala Viktória Fogelová z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Trnave.
Dopyt po ľuďoch prevyšuje ponuku
V súčasnosti majú v ponuke 7136 voľných pracovných miest. „Ponuka pracovných príležitostí prevyšuje počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie, je pestrá možnosť výberu,“ doplnila Fogelová. Ide hlavne o prácu pre operátorov výroby, montérov strojov a zariadení či rôznych kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov.
Väčšina uchádzačov sa chce zamestnať v oblasti, v ktorej majú pracovné skúsenosti, respektíve čo vyštudovali, záujem je aj o miesta v administratíve. PETER BRIŠKA