DOJČ. Názov obce je pravdepodobne odvodený od toho, že tu kedysi boli germánske kmene. Bolo to okolo roku 600 – 700. Príchodom Slovanov boli vytláčané, ale v obci zostali aj nejaké pozostatky.
Druhá legenda zasa hovorí o tom, že tu boli pastviny a dojilo sa tam veľa mlieka. Z toho by mal pochádzať názov obce Dojč. Avšak je pravdepodobnejšie, že názov je práve odvodený od Germánov, ktorí tu kedysi boli.
Zaujímavé organizácie
V obci pôsobí miestny odbor Matice slovenskej, Jednota dôchodcov, dobrovoľný hasičský zbor, poľovnícke združenie, občianske združenie Klub vojenskej a policajnej histórie.
Zaujímavým je Prvý záhorácky auto-moto retro klub, ktorý organizuje historické retro oslavy Sviatku práce 1. mája. Všetky organizácie sú počas roka aktívne, každá organizuje nejaké podujatie.

„Z kultúrnych podujatí sú najnavštevovanejším oslavy 1. mája a retro zraz motorových vozidiel, ktorý býva v auguste na ihrisku.
Z tých našich podujatí je navštevovaným krojovaná omša pri príležitosti letných hodov. Tiež na Sviatok sv. Cyrila a Metoda máme púť ku krížu sv. Cyrila a Metoda,“ povedala starostka obce Dojč Slavomíra Melišová.
Zaujímavým podujatím je Stretnutie so zvieratkami, ktoré pre deti na začiatok alebo na koniec prázdnin organizuje Matica slovenská. Medzi ďalšie patrí obecný ples, Stretnutie s harmonikou v rámci Mesiaca úcty k starším, oslavy Dňa matiek a vianočné posedenia či mikulášske trhy.
„Teraz v auguste bude nočná súťaž hasičov o pohár starostky obce. Máme tu aj futbalistov, tí si zasa sami prerábajú kabíny TJ, takže každá organizácia je aktívna,“ doplnila starostka.
Oživili retro
Najznámejším a zároveň najnavštevovanejším podujatím obce sú retro oslavy Sviatku práce.
„Hlavná myšlienka retro osláv 1. mája vznikla v krčme, tam sa dohodli, že si urobia retro oslavy. V súčasnosti bol 8. ročník a už to má obrovské rozmery, prichádza sem okolo štyritisíc ľudí. Sú to návštevníci zo širokého okolia a tiež zo zahraničia, Česi, Poliaci, Maďari,“ hovorí Melišová.

Starostka dodáva, že už to aj ľudia neberú ako humor, ale skôr ako pripomenutie toho, ako to bolo kedysi.
V rámci prípravy na podujatie si deti vyrábajú mávadlá, oblečú sa do pionierskych rovnošiat. Sprievodný program tvoria mažoretky, dychovka a historické vozidlá.
Akciu tvorí sprievod, ktorý prechádza tromi ulicami a pri kostole je tribúna, kde je hlavný program a v rámci neho sa každý z účastníkov predstaví.
Významné osobnosti i udalosti
Obec sa môže pochváliť viacerými významnými osobnosťami, ktoré sa v obci narodili alebo tu pôsobili.
Najznámejším je slovenský maliar Július Koreszka, ktorý tu však mal len rodisko a s rodičmi sa v jeho troch rokoch presťahovali do Skalice. Preslávil sa maľbami skalických búd, ktoré boli jeho srdcovkou.
„Zo súčasnosti je významným pán Martin Žilínek, ktorý pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave, alebo Vladimír Kozora, ten pôsobil na ekonomickej univerzite a poľnohospodárskej univerzite, kde robil aj dekana,“ povedala starostka Dojča.

V Dojči pôsobilo viacero významných kňazov. Tým najvýznamnejším bol Michal Štvrtecký, ktorý viedol pov-stanie. Avšak zranil sa pri ňom a zomrel. Spomienkou na neho je pamätná tabuľa v kostole.
Ďalším bol Tibor Janovič, ktorý napísal prvú kroniku obce. Dokonca sa zachovala v pôvodnom znení. Žil tu aj Ladislav Mikulík, ktorý bol drotár na Slovensku a svoje remeslo aj odovzdával ďalej.
Jediné miesto na Slovensku
V obci sa nachádza kostol, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Spomína sa už v roku 1397, takže je veľmi starý. Podľa pamiatkarov sa tu nachádzajú mnohé zaujímavé staré veci, ako lavice, skrine, maľby.
V obci je i Kaplnka Najsvätejšej Trojice, kde býva hodová omša. Ďalšou pamiatkou sú Božie muky a v roku 2009 bol v obci inštalovaný kríž sv. Cyrila a Metoda, ktorí mali údajne prechádzať cez Dojč.
„My máme v obci zachované repliky krížikov, ktoré sa našli po sv. Cyrilovi a Metodovi. Originály sú v Záhorskom múzeu a Archeologickom ústave v Nitre. Zaujímavosťou však je, že my sme jediné miesto na Slovensku, kde sa takéto niečo našlo po sv. Cyrilovi a Metodovi. Ďalšie dve sú ešte pri Viedni a vo Francúzsku,“ povedala Melišová. Starostka ešte dodáva, že zaujímavé je i to, že tu mali v 20. storočí notársky úrad skôr ako v Senici.
Dojč sa mení
V súčasnosti sa v obci rekonštruujú tribúny futbalového ihriska, prebieha výstavba rodinných domov na viacerých miestach.
Starostku však najviac teší, že sa im podarilo vytvoriť z vlastných finančných zdrojov väčšie priestory materskej školy, kde majú teraz až tri triedy.
„Z priestorov materskej školy sme zasa chceli vybudovať zariadenie pre seniorov, len je to finančne náročné a zatiaľ na to hľadáme investorov. Druhá vec, ktorú dúfame, že nám podarí úspešne zrealizovať, je dokončenie kanalizácie,“ dodáva nakoniec starostka obce Dojč.

Obec sa tiež môže pochváliť, že majú vďaka dobrovoľníkom tzv. Pam track, čo je ako keby „húsenková dráha“ pre bicykle. Využívajú ju menšie i väčšie deti zo širokého okolia. V dohľadnej dobe chcú ešte na dráhu pridať osvetlenie a zrekonštruovať multifunkčné ihrisko.