SENICA. Prostredníctvom kompletných odevov, textov a obrazového materiálu oboznámi návštevníka so skalickým, holíčskym, šaštínskym, senickým, jablonickým, moravskosvätojánskym, malackým a plaveckým ľudovým odevom v minulosti.

"Na podobu tradičného odevu vplývali rôzne faktory. Bol to napríklad vek nositeľa, taktiež pohlavie, náboženstvo, hospodárske a sociálne pomery, ale aj historický vývoj. V prípade Záhoria to bolo členenie na regióny. Práve z tohto členenia vychádzajú lokálne formy, ktoré budú na výstave zastúpené," uviedla kurátorka výstavy Dita Csütörtökyová.
Panelová časť výstavy priblíži druhy a lokálne formy ľudového odevu na Záhorí a ponúkne podrobnejšie informácie k vystaveným predmetom. Okrem kompletných odevov na figurínach budú osobitne vystavené súčasti odevov dokumentujúce ich rôznorodosť. Kým mužský odev zastupujú najmä vesty, košele a kožuchy, zo ženského odevu sú to rubáše, sukne, kacabajky a čepce.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 30. mája, bude aj podujatie nazvané Dni kroja, ktoré sa uskutoční 11. mája o 17. hodine h v Dome kultúry Senica.
"Jeho súčasťou bude vernisáž Prietržský kroj vo fotografii a prezentovaná kniha Mojmíra Benžu Tradičný odev Záhoria," doplnila riaditeľka Záhorského osvetového strediska Ľubica Krištofová.