HLBOKÉ. Rodiny si sadenice mohli kúpiť, po výsadbe im lipy budú patriť. Záujem o stromčeky bol mimoriadny, všetkých 64 líp sa rýchlo rozpredalo.
S myšlienkou vytvorenia rodovej aleje prišlo občianske združenie Prakoreň, ktoré podľa jeho člena Kuba Válku v území vyhradenom pre ekologickú zeleň pôvodne vysadilo tridsať mladých líp.

Neskôr vznikla myšlienka zapojiť do sadenia aj rodiny z Hlbokého podobne, ako to urobili v Uníne. O stromčeky by sa už ďalej mali starať jednotlivé rodiny, občianske združenie ich podľa Válku nenechá bez pomoci a alej v prípade potreby poleje i prihnojí.
Združenie Prakoreň má v Hlbokom aj ďalšie plány, napríklad s medonosnou lúkou či ďalšou, až trojkilometrovou alejou k Hlbockej priehrade. Obec má na ekologické projekty k dispozícii vlastné pozemky.
Rodovú lipovú alej si pred rokom vysadili v Uníne v okrese Skalica. Záujem o vysadenie vlastnej lipky tam vtedy prejavilo tiež 64 rodín. Podobnú lipovú alej pred dvoma rokmi sadili aj rodiny v Cíferi v okrese Trnava. Tí si sadenie spestrili tým, že fotografie zo sadenia uložili do schránok, ktoré majú ich potomkovia otvoriť až o sto rokov.
Obec Hlboké je známa predovšetkým ako miesto vzniku spisovnej slovenčiny, na jej kodifikácii sa na miestnej fare v júli 1843 dohodli Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža. V dedine si dodnes uctievajú Jozefa Miloslava Hurbana, ktorý tu dlhé roky pôsobil ako evanjelický farár.