BRATISLAVA. "Programovanie zlepšuje kritické myslenie dieťaťa. Aj keby sa z neho v budúcnosti nestal IT odborník, zručnosti nadobudnuté programovaním využije v práci aj v praktickom živote," vysvetlil spoluautor súťaže Marián Kristeľ z Learn2Code.
Žiaci a školy môžu súťažiť s vlastnými hrami alebo sa zjednotiť do tímov a vytvoriť projekt pod vedením učiteľa informatiky. Tvorcovia Galaxiády veria, že súťaž vzbudí v slovenskom školstve povedomie o potrebe zlepšovania programátorských zručností.

"Naším cieľom je, aby si k programovaniu vytvorili vzťah najmenší vrátane žiakov prvého či druhého ročníka základných škôl. Keď sa s programovaním stretnú neskôr na strednej či vysokej škole, nepredstavuje už pre nich strašiaka," uviedol Kristeľ.
"Pre deti v dnešnej digitálnej dobe sú technológie každodennou samozrejmosťou. Mnohé ich ovládajú lepšie ako ich rodičia. V budúcnosti však už nebude stačiť len vedieť sa pohybovať vo virtuálnom priestore. Bude nevyhnutné aj rozumieť tomu, ako funguje," povedala jedna z organizátoriek podujatia Milica Danková.
Galaxiáda má dve súťažné kategórie. Tvorba hier je súťaž v počítačových hrách vytvorenými žiakom alebo tímom základných škôl. Hry môžu byť vytvorené v ľubovoľnom vývojárskom prostredí.
Kategória Programovanie v GalaxyCodr je súťaž, ktorá sa uskutoční priamo na školách. V prvom kole budú žiaci súťažiť v desiatich programovacích úrovniach hry GalaxyCodr priamo na pôde ich školy. Do druhého kola sa prebojuje 20 najlepších, ktorí najrýchlejšie vyriešia jednotlivé úrovne.